Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковата тайна за парите в КТБ няма да падне автоматично

Ще става по искане на шефа на фонда за влоговете по неясен принцип

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Депутатите подготвят поредните бързи законодателни промени, провокирани от фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). До края на седмицата народните представители от временната комисия по казуса КТБ ще са готови с изменения на Закона за кредитните институции, които да позволят отпадането на банковата тайна за някои клиенти на финансова институция, обявена в несъстоятелност.

Това реши временната комисия на заседанието си в сряда, след като миналата седмица премиерът Бойко Борисов ѝ заръча да излезе с предложение за отпадане на тайната за всички с кредити и депозити в КТБ.

На заседанието почти всички политически сили в парламента обявиха, че подкрепят предложенията за законови промени, като имат забележки към предоставените им през комисията текстове. Не стана ясно само какво е решението на парламентарната група на АБВ, тъй като нейният представил не присъстваше. По подобен начин - с абсолютен консенсус, бяха приети текстовете, които позволиха назначаването на временни синдици в КТБ, с което ръководството ѝ беше поето от Фонда за гарантиране на влоговете в банките вместо от Българската народна банка.

Според обсъжданите от депутатите поредни промени за КТБ банковата тайна за част от клиентите на КТБ ще падне, но не автоматично. Публично ще се обявяват имената на хора и фирми с депозити и кредити във финансовата институция, само ако това е поискано от председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Не стана ясно обаче на какъв принцип той ще прояви подобно желание. От БСП предложиха това право да се даде на финансовия министър, тъй като част от парите във фонда за влоговете били от държавния бюджет. По закон обаче той се пълни от вноски от банките. Отпуснатите от държавата през миналата година 1.6 млрд. лв. за попълване на бюджета му бяха дадени под формата на кредит и в крайна сметка ще останат за сметка на фонда.

Депутатите поискаха да се разшири и кръгът от клиенти на КТБ, за които банковата тайна може да бъде свалена. Според първоначалното предложение това ще важи за хора и фирми с преференциални депозити, които са променили или прекратили договорите си след поставянето на банката под специален надзор и така са взели пари от фонда за влоговете, на което по принцип нямат право.

Другата група клиенти, за които се предвижда падане на банковата тайна, са партиите и хората на висши държавни длъжности, техните семейства и свързаните с тях фирми, които са имали кредити или влогове в КТБ. Депутатите от ГЕРБ и Реформаторският блок поискаха да се публикуват и имената на клиентите, получили заеми от банката, без за тях да се иска обезпечение. Те настояват да отпада банковата тайна за хората и фирмите с кредити, по които обезпеченията са освободени в последствие, или пък са били обект на прихващания. От БСП поискаха това да важи не само за фирмите и хората, кредитирани пряко от КТБ, но и за тези, получили заеми през кухи фирми, взели пари от банката.

До петък всички партии ще дадат писмените си бележки към първоначалните предложения за промени в закона и те ще бъдат внесени за разглеждане от парламента най-късно в началото на другата седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  3. Коментарът е изтрит в 09:35 на 20 май 2015 от автора.
    #3
  4. Oanis
    #2

    С тези си действия комплотаджиите си мислят, че ще прикрият истината за неправомерният отнет лиценз на четвъртата по големина банка в страната с цел неплащане на кредитите си и ограбване на активите на банката. Това директно води, според доклад на Порожанов, до около 15 - 18 млрд. дълг на населението на страната. Чудно, къде е ЕС да защити гражданите си. Друга надежда нямаме. Разумът в страната ни напусна.

  5. Oanis
    #1

    Инзвъредно законодателство с напълно субективна възможност за употреба е плашещо за всяка демокрация. Ако сме държава, то трябва да има равнопоставеност м/у всички банки и субекти в страната. За престъпниците си има специализирани органи, които винаги са имали и имат задължителен доктъп до банковата информация, защото това е предмета им на дейност. Дори при диктаторският комунистически режим след 60-те, страната не е била превръщана в общонационално "другарско съдилище", както се канят да направят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.