Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бърни Сандърс - апостол на "политическа революция" в САЩ

1 коментар
Бърни Сандърс

Бърни Сандърс започна президентската си кампания в съвсем неизгодна стартова позиция - кажи-речи неизвестен, безпаричен, при това съперник на Хилари Клинтън. Подкрепен главно от младежта, той обаче срази вчера бившия държавен секретар в щата Ню Хемпшър.

Сенатор от съвсем малкия североизточен щат Върмонт, представящ се за "демократ социалист", яростен изобличител на Уолстрийт и на все по-дълбоките неравенства в САЩ, Бърни Сандърс е един разгневен мъж.

Седемдесет и четиригодишният претендент заклеймява политическата система, манипулирана според него от Уолстрийт и различните лобита, също и "фалшифицираната" икономическа система.

Неуморен защитник на средната класа, той се кани да вдигне с 15 долара минималната заплата (в момента 7,25 долара на час във федерален мащаб), пледира за всеобща здравна застраховка по европейския модел, настоява, че иска правителство, "което да работи за всички, не само за шепа хора на върха". И разглежда затоплянето на климата като много сериозна заплаха.

Сандърс е в политиката, откакто се помни, но го смятат за аутсайдер. Не е нито голям оратор, нито особено харизматична личност. Неотстъпчив, попрегърбен, с непокорни бели коси и решителен поглед - явно не държи да го харесват.

Тъкмо той обаче събира най-големи тълпи по своите митинги след Доналд Тръмп. Сред множеството има и доста млади хора, омаяни от този възрастен мъж, винаги с омачкан костюм, който предрича "политическа революция", ръкомаха и обещава безплатно университетско образование в една страна, където студентите дължат за обучението си средно по 35 000 долара.

За тези младежи думата социалист не звучи така отблъскващо, както за родителите им. Някои млади избирателки твърдят, че "белокосият дядка" им допада повече от дамата, която може да стане първата жена президент.

Той самият е изненадан от своя успех - тази седмица допитване на национално равнище му отреди почти равни шансове с г-жа Клинтън (44 срещу 42 на сто по данни на университета "Кинипиак").

Щом бъде атакуван от Хилари Клинтън заради липсата на външнополитически познания, той отговаря, че най-значимото гласуване в новата история на САЩ е било това за войната в Ирак, че тя е гласувала "за", а пък той - "против".

Обвинят ли го, че е твърде радикален, той припомня по-специално скандинавския опит. "Според мен едва ли е ужасно радикално да заявиш, че който работи 40 часа седмично, не бива да живее в мизерия", казва претендентът.

Той признава без колебание, че ще вдигне данъците.

В сегашната надпревара личните атаки са по-злобни отвсякога и Бил Клинтън обвинява неговата кампания в "сексизъм" и непочтеност, но Бърни продължава да държи курса. Говори за честна борба и твърди, че "вярва в бъдещето", както повелява неговият лозунг.

Той с гордост изтъква, че като участник в кампанията е получил най-много парични дарения в цялата история на САЩ - 3,5 милиона от над един милион души, или средно по 27 долара от човек. И то без да прибягва до т. нар. суперкомитети за политическо действие, способни да съберат колосални суми за своя кандидат.

"Автентичен човек"

Феновете му приветстват появата на един автентичен човек в свръхпрограмирания политически свят. Подчертават, че никога не е променял убежденията си, откакто е бил кмет на Бърлингтън (1981-1989 г.), най-големия град във Върмонт с 42 хил. жители.

Сандърс е избран през 1990 г. в Камарата на представителите и непрекъснато преизбиран до 2007 г., когато става сенатор. Независим е през цялата си кариера - до миналата година, когато става демократ във връзка с кампанията.

Роден е в Бруклин в скромно семейство на полски евреи. Отрано изпитва интерес към политиката. Като студент в Чикагския университет Бърни се включва в Лигата на младите социалисти, участва в акции срещу войната във Виетнам, присъединява се към движението за граждански права, членува в пацифистки движения.

После се мести във Върмонт и влиза в партията Съюз на свободата, формирана от пацифисти. Под знамената ѝ участва в много избори, които губи с разгромен резултат.

Политическата му кариера започва през 1981 г., когато е избран за кмет на Бърлингтън. Печели с 10 гласа преднина пред тогавашния градоначалник демократ, осигурени от наличието на трети претендент за поста.

Женен е за втори път; има свой син и е доведен баща на три пораснали вече деца.

Ако бъде избран на висшия пост, ще стане най-възрастният президент, влязъл някога в Белия дом.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 октомври 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.