Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Барние и Дейвис - един срещу друг пред планината Брекзит

1 коментар
Дейвид Дейвис и Мишел Барние

Те имат много общо в обществения и личния си живот, показват взаимно уважение и дълго време ще си правят компания, но в преговорите за Брекзит Дейвид Дейвис и Мишел Барние са на двата полюса по въпроса за Европа.

Родени през трудните следвоенни години, министърът на Брекзита Дейвис в Англия и еврокомисарят Барние във Франция са изградили кариери в десния политически спектър, но често като аутсайдери се гордеят с личните си връзки с обикновените хора и се държат настрана от елита. Те трябва да са се опознали много добре, когато в средата на 90-те години заседаваха в комисия на министри по европейските въпроси, която обсъждаше реформи в блока.

Известна "лична химия" би помогнала да се предотврати ожесточаване на сложните преговори, докато Дейвис натиска за постигане на най-добри за Великобритания условия по развода, а Барние преговаря от името на останалите 27 страни в ЕС.

Но кариерата на Барние го е направила твърдо вярващ в европейското единство, а Дейвис е отдавнашен евроскептик. Шейсет и шест годишният Барние е здраво свързан със суровите Савойски Алпи, където е роден, и черпи енергия от планински преходи - страст, която споделя с 68-годишния Дейвис - резервист от специалните части, израснал в грубоватия Южен Лондон, който подобно на Барние е женен и има три деца.

Аутсайдери

Във Франция Барние израства бързо още като млад в голистката политика, след като завършва бизнес школа в Париж. Той печели уважение като съпредседател на организационния комитет на Зимните олимпийски игри в Албервил през 1992 г., а също като министър на околната среда, министър на земеделието и като еврокомисар. Но парижкият елит, обучен в престижното Национално училище по администрация, никога не го приема като свой човек. Той е подиграван заради липсата на духовитост и блясък по време на краткия му мандат на поста външен министър на Франция.

Дейвис също е посещавал в Лондон бизнес школа след гимназията и Университета в Уорвик и също като Барние има автобиография, която е далеч от елитното обаяние, което Итън, Оксфорд или Кеймбридж са придали на мнозина от неговите съперници. Сред тях е Дейвид Камерън, който през 2005 г. го побеждава за лидерството на Консервативната партия.

Обаче Дейвис, който си спечелва репутацията на груб скандалджия като министър на вътрешните работи в сянка, се смее последен. Камерън рискува, свиквайки през миналата години референдум за Брекзит в опит да запуши устата на Дейвис и други кресливи евроскептици, и загуби.

Докато Барние след завършване на образованието си се заема веднага с политика, Дейвис има 15-годишна кариера в бизнеса през 70-те и 80-те години в захарната рафинерия "Тейт енд Лайл" - компания, която през миналата година се обяви за Брекзит и която още от времето на Дейвис в нея се оплаква от тарифите на ЕС, които вредят на вноса на тръстикова захар.

Барние е "повече европеец, отколкото французин", по мнението на един високопоставен служител, работил с него. Дейвис не крие дълбоката си неприязън към наднационалните институции. Докато те изкачват заедно планината от предизвикателства, каквато е Брекзит, милиони европейци ще се надяват, че техните споделени интереси ще могат да предотвратят падане от ръба на скалата поради провал в преговорите.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #1

    Секи си е башкъ луд. Ние сме в отбора на Барние обаче... Интересното е, както отбелязва статията, че и двамата нямат профила на преуспяващ администратор: нито единият, нито другият е завършил в елитен университет. Много българи дадоха мило и драго (разбирай и много пари) да завършат на много по-високи места от Университета в Уорвик. Обаче истината е друга: когато трябва да се върши работа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.