Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бавна реформа застрашава 2/3 от европарите за водни проекти

Само ВиК проектите на Пловдив, Асеновград, Добрич и Плевен започват догодина

0 коментара
Бавна реформа застрашава 2/3 от европарите за водни проекти

Две трети от европарите за водни проекти са под въпрос заради забавената реформа в сектора. Това са около два милиарда лева. На практика страната ни ще има достъп до около 700 млн. лв. от общо 3 млрд. лв. през настоящия програмен период до 2018 г. Това стана ясно по време на бизнес форум, организиран от Камарата на строителите у нас.

За да не бъдат изгубени евросредствата, които са основният източник за подмяна на остарялата ВиК мрежа и пречиствателни станции, е нужно да се случат няколко неща.

Първо всяка една от 29-те обособени територии да има един ВиК оператор. Към момента 13 области все още не са създали такъв.

След това трябва да бъдат подписани договорите между ВиК асоциациите и ВиК операторите. До момента това е направено само за област Смолян. За останалите 28 територии това ще се случи до средата на 2016 г., обеща зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

След това за всяка една от тези 29 обособени територии трябва да бъдат направени регионални прединвестиционни проучвания. Плановете са подписването на договорите с избраните изпълнители за изготвянето на проучванията за 14 области да стане през следващата година. За останалите не е ясно кога ще се случи, защото все още нямат един ВиК оператор.

Към момента единствено Смолян и София имат одобрени регионални прединвестиционни проучвания и на практика в тези две области може да се реализират водни проекти с европейско финансиране.

Европейските фондове са основният инструмент за обновяване на водоснабдителната система у нас. Над 11 млрд. лв. са нужните инвестиции до 2023 г., за да се намалят загубите на вода и да се подобри ВиК услугата, така че в ХХІ век да няма режим на водата, сочи одобрената от правителството стратегия за отрасъла.

Около 3 млрд. лв. се разчита да дойдат по линия на еврофондовете до 2020 г., а от държавни бюджет още около 1.5 млрд. лв., посочи Николай Нанков. За останалите инвестиции се разчита на финансови инструменти.

Само четири водни проекта стартират през 2016 г.

Заради забавената водна реформа, Европейската комисия ще започне реализирането на само девет водни проекта за около 700 млн. лв. преди 2018 г. Четири са ясни, а за останалите шест все още се водят преговори с ЕК.

Така през 2016 г. може да започне строителството на водните проекти на Пловдив, Асеновград, Добрич и Плевен за общо 402 млн. лв. Те трябва да приключат до 2018 г., каза министърът на околната среда Ивелина Василева. По думите ѝ в началото на декември общините ще бъдат поканени да кандидатстват за финансиране.

За други пет ранни проекта на стойност 116 млн. лв. се чака положително становище от Брюксел.

През 2016 г. ще бъдат изпълнявани и т.нар. фазираните проекти. Това са водните проекти на Банско, Видин, Враца, Златни пясъци, Раднево, Шумен, Тервел и Ямбол, които се изграждаха със средства през изминалия програмен период 2007 – 2013 г., но не успяха да приключат до края на тази година. Сега новата цел е да са готови до 2018 г.

Селските общини могат да разчитат на около 400 млн. лева за водни проекти по Програмата за развитие на селските райони през настоящия програмен период, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев.

Очаква се първият прием за инвестиции за сектор ВиК по ПРСР да бъде отворен през юли 2016 г. Допустими бенефициенти ще бъдат общините и ВиК операторите, каза Грудев.

Равносметката досега

Равносметката досега показва, че водната реформа върви изключително бавно въпреки налетите милиони левове. До момента се пишат основно планове и стратегии, които после трудно се прилагат на практика.

Така, след като бяха направени 52 регионални плана с парите по заема от Световната банка, сега ще се правят нови, но този път 28 с пари от ЕС.

Въпреки драмите със спирането на средствата по оперативна програма "Околна среда" през изминалия програмен период, се очертава програмата да приключи успешно, като вече изцяло е усвоено европейското финансиране и няма риск от загуба на средства през тази година, стана ясно от думите на министърът на икологията.

"Към настоящия момент оперативната програма има много добро постижение като разплащания, независимо от тежките и драматични моменти, които преживя", каза Ивелина Василева.

В сектор "Води" вече са изпълнени 117 проекта и са разплатени 2.436 млрд. лв. Изградени и реконструирани 44 пречиствателни станции. Новата ВиК инфраструктура е над 2550 км в над 80 населени места.

До края на годината трябва да бъдат завършени още шест обекта в Белене, Ботевград, Бяла (Русенско), Исперих и бургаския квартал Банево.

По селската програма са сключени 233 договора със 136 общини са на обща стойност 778 млн. лева. По тях са рехабилитирани 1722 км водопреносна мрежа, 83 км канализационна мрежа. Изградена е и 326 км нова водопреносна и 518 км канализационна мрежа, отчете зам.-министър Грудев.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.