Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БЕХ ще преговаря пряко за заем за дълговете на НЕК

Спира се процедурата за облигационната емисия

0 коментара
БЕХ ще преговаря пряко за заем за дълговете на НЕК

"Българският енергиен холдинг" (БЕХ) ще прекрати търсенето на консултант за емитирането на облигационен заем за 650 млн. евро и ще започне преки преговори с всяка от 12-те банките, проявили първоначален интерес, за отпускането на заема. Парите трябват на холдинга за покриване на дълговете на дъщерната му "Национална електрическа компания" от над 900 млн. лв. към т.нар. американски централи, за да намалят от началото на декември цената на тока си. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова на съвместно заседание на парламентарните комисии по енергетика и за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране.

БЕХ обяви в началото на септември две процедури за търсене на парите. Едната бе за синдикиран заем, интерес проявиха две финансови институции, на допуснатата единствено до подаването на оферта банка не направи ценово предложение и процедурата бе спряно. Сега същото сполетява и втората процедура, която бе за търсене на консултант, който да организира облигационна емисия, с която ще се изплати отпуснато предварително мостово финансиране. Към нея интерес проявиха 12 финансови институции, на само две подадоха оферти, но изрично поискаха държавни гаранции за дадените пари. Финансовият министър Владислав Горанов обаче отказа обезпечение за кредита.

Така в следващите две седмици холдингът ще преговаря с всяка от банките за отпускането на кредита, каза Петкова. При това положение обаче вероятно условията за финансиране ще бъдат по-неизгодни.

Смятаме, че това е единственият възможен вариант за излизане от кризисната ситуация в сектора, коментира енергийният министър. Тя припомни, че разплащането на НЕК с двете американски централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3" не само ще намали цената на произвеждания от тях ток, но и ще намали междуфирмената задлъжналост в сектора, тъй като влее автоматично 300 млн. лв. в държавните мини "Марица Изток", които имат да вземат пари от двете ТЕЦ.

Петкова съобщи, че положението с дълговете в енергетиката е много сериозно и НЕК дължи вече 138 млн. лв. и на АЕЦ "Козлодуй", която пък се нуждае от свежи средства, за да може да финансира програмата за удължаването на живота на двата си реактора, чиито лицензи изтичат през есента на 2017 г. и 2019 г.

Според министъра на енергетиката е много важно НЕК да бъде стабилизирана и да започне да се разплаща с доставчиците на ток изцяло, а не частично, както в момента. "Предстои да направим анализ за състоянието на НЕК през последните три месеца, откакто е в сила ценовото решение на КЕВР от август тази година, за това как се е отразило това решение. Мисля, че резултатите ще бъдат обнадеждаващи”, каза още Петкова.

"Не мислете, че нещата са се решили от само себе си с тези милиарди назад във времето, с тарифния дефицит, който е в резултат на регулаторната политика, водена години наред, дефицитът, който е в резултат на невъзстановените инвестиционни разходи, няма как. Това са 3.7 млрд. лв. Но важното е от тук нататък какво ще се случи”, допълни тя.

Министърът се спря и на дългосрочните договори с двете американски централи, които в момента се проверяват от Европейската комисия за нерегламентирана държавна помощ в дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията им.

Каквото и да е решението на ЕК, то няма да промени задълженията, които НЕК трябва да изплати, заяви тя. Това са дългове, които НЕК има, електроенергията е произведена, изкупена е, продадена е, а тези задължения не са погасени. Както и да се произнесе ЕК, тези ангажименти на НЕК няма правна възможност да бъдат елиминирани или да отпаднат или да бъдат прихванати по някакъв начин, обясни Петкова.

По думите ѝ, ако Брюксел обяви, че има непозволена държавна помощ, българската държава чрез нейните механизми трябва да си върне парите по данъчния ред.

Тя обясни още, че Световната банка препоръчва процесът по либерализацията на енергийния пазар у нас да става плавно, като идеята е първо да се определят незащитените групи потребители, за да се помисли за тях и след това да се осъществи пълно освобождаване.

По-рано през деня на форум, посветен на енергийния пазар, заместник-министърът на енергетиката Николай Николов коментира, че пазарно определяните цени на тока ще донесат сигурност и предвидимост в дългосрочен план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.