Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без поражения по пътна, енергийна, водна и комуникационна мрежа

Българските норми за проектиране и строителство в сеизмични зони били от най-строгите

9 коментара
Няма поражения по магистрала "Люлин", сн. БГНЕС

Енергийната, пътната, водната и телекомуникационната инфраструктура не са пострадали при земетресението в магнитуд от 5.8 по Рихтер и последвалите го вторични трусове, които разлюляха тази нощ Перник и София и бе усетено в различна сила на почти цялата територия на страната и в съседните Македония, Турция и Гърция.

Тяхната издръжливост се дължи на строгите норми за проектиране и строителство в България, които са сред най-строгите в цяла Европа за сеизмични райони, коментира Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите. Според правила от 1987 г. сградите трябва да издължат та трусове от 9-та степен по скалата “Медведев-Шпонхойер-Карник”, а преди това изискванията са били за две степени по-малко, посочи Министерството на регионалното развитие.

В АЕЦ "Козлодуй", в която работи само единият блок, а другият е в планов ремонт, трусът почти не е усетен, а и ядрената централа е проектирана да издържи на земетресение от над 7 степен по Рихтер и да изключва автоматично системите си. Другите електроцентрали също нямат проблеми заради земетресението, само в ТЕЦ "Република" в Перник е разрушен комин на водната кула на два от изключените блокове.

Критичната инфраструктура е в нормално състояние, съобщиха от "Пожарна безопасност и защита на населението" във вторник сутринта.

Трусът доведе до частично спиране на електрозахранването в региона на Перник, но екипи на ЧЕЗ отстраниха до обяд възникналата авария по електропровод, захранващ кварталите "Бела вода“, "Караманица“ и Калкас.Аварията остави без ток 2 700 домакинства от най-пострадалия град. 

След първоначалните опасения от напукване на язовирни стени и наводнения, стана ясно, че големите водоеми въобще не са усетили трусовете, съобщиха от икономическото министерство. Няма риск от скъсване на стената на язовир "Студена" край Перник, който е проектиран да издържи на осма степен по Рихтер, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя призова перничани да се върнат по домовете си, тъй като трусовете вече затихват.

От строителното министерство обясниха още, че конструкциите на сградите в София и цялата страна са проектирани да издържат по-силни земетресения от това в нощта срещу вторник. Доказателство за това е, че нанесените щети са незначителни и няма нещастни случаи, аргументира се ведомството.

На практика пострадаха стари сгради, както и такива, които не са били изпълнени съгласно нормативите, каза инж.Глосов. Там където проектирането и изпълнението е било добро, проблеми няма, допълни той.

Газоразпределителната мрежа на "Овергаз" в страната не е засегната от трусовете, съобщиха от компанията. Нейните екипи са провели всички нужни тестове, за да потвърдят изправността на трасетата за доставка на синьо гориво. От Министерството нан икономиката, енергетиката и туризма информираха, че е извършен оглед и на преносната мрежа на "Булгартрансгаз" и газоразпределителните ѝ станции и не са открити проблеми.. Нормално работи и мрежата на НЕК, трусът не е попречил на износа на електроенергия.

Всички потенциално опасни обекти - язовири, хвостохранилища, предприятия, работещи с промишлени отрови и вещества на територията на Софийска област са технически изправни и функционират нормално, съобщиха от областната управа. Няма населени места с нарушено водоподаване и електроснабдяване. Занятията в училищата и детските градини не са прекъснати.

Няма проблеми със съоръженията по трасето на автомагистрала "Люлин", съобщи Веселин Димитров, директор на Централния институт по пътни технологии, национални и европейски норми и стандарти към Агенция "Пътна инфраструктура", цитиран от пресцентъра на АПИ.

Детайлната проверка на инженерния екип е показала, че няма щети или проблеми с трите пътни възли, трите тунела и тринайсетте моста на автомагистралата. Съоръженията са проектирани да издържат до девета степен по скалата на Рихтер.

Специализираните екипи продължават с обстойния оглед на участъка от магистрала "Струма" в района на епицентъра на земетресението в близост до Перник, както и по пътищата от републиканската пътна мрежа на областите Перник, Кюстендил и Благоевград, посочват от АПИ.

Трусовете не са повлияли върху целостта на железния път в страна, както и релсовия транспорт и метрото в София.

Непосредствено след земетресението е бил направен преглед на състоянието на трамвайната инфраструктура и метрово в столицата и не са установени щети по нея. Градският транспорт е тръгнал сутринта по график, съобщиха от Центъра за градска мобилност в София.

Изпълнителният директор на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев посочи, че трусът не е повлиял върху състоянието на метротунелите. Съоръженията са проектирани да издържат 9-та степен по Рихтер, посочи той.

И трите мобилни оператори заявиха, че няма проблеми с мрежите им и те са стабилни и работещи. От "Мобилтел" съобщиха,че минути след първия трус около 3 часа през нощта трафикът в мрежата им е нараснал 30 пъти над обичайното за това време на денонощието, а в в следващите няколко часа обажданията се били двадесет пъти повече. В "Глобул" също са регистрирани 20 пъти повече обаждания и седем пъти повече изпратени SMS-и. Само в района на София и Перник в мрежата на оператори са се провели близо 1.5 милиона разговори. От "Виваком" отчетоха, че в столичните квартали "Люлин", "Обеля" и "Надежда" трафикът в периода между 3 и 4 часа е бил с 37 процента повече от най-натовареното време за разговори, но претоварване на мрежата не е имало.

 

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов разпореди на Областната служба по земеделие в Перник и на общинските служби в района да започнат да описват щетите вследствие на земетресението, съобщиха от агроведомството. Всички стопани с умрели животни или с унищожени селскостопански постройки ще бъдат обезщетени. Министър Найденов призовава производителите да подават своите сигнали в местните служби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Защо държавата трябва да играе ролята на безплатна застрахователна компания? Парите за бедствия са когато проблемът е голям за осигуряване на живота и безопаснността на хората, както и за поддържане на държавна инфраструктура. За покриване на загуби, (особено на бизнес загуби както на тия селски стопани) в резултат от природни бедствия има застраховки. Печалбите частни, загубите общи, хехе. Тия загуби, дето им плащат идват от нашите данъци.

  2. Анонимен
    #8

    Отговор на тъпака 4:

    Скалите на Рихтер и на Медведев-Щпонхойер-Карник са две различни неща.Не е вярно, че по времето на соца не се признаваше скалата на Рихтер.Не е вярна и съпоставката между двете скали, защото те са за съвсем различни неща.По скалата на Рихтер се оценява енергията на земетресението в епицентъра.Тази скала няма горна граница.Да се твърди, че земетресението в Перник е било 5.7 по Рихтер, а в Пловдив се е усетило като 4.7 по Рихтер означава единствено, че автора на твърдението е

  3. Анонимен
    #7

    снимката е неадекватна на тезата.

  4. Анонимен
    #6

    Ако не излезе някои идиот като 4 няма да го бъде.... Абе кавал недодалян, тия глупости как ще паднат всички сгради ги приказвахте от вереме на време преди зметресението и си мсилех че поне сега ще млъкнете ама не излъгал съм се. Глери са, не падна нито една сграда не загина никoй, никакви мосътове не паднаха .... да рпоидългавам ли? А България не е в земетръсна зона и се случи зметресение което вероятно половината пишещи и четящи тоя блог няма да видят по голямо в живота си .... България е пълна

  5. Анонимен
    #5

    Правителството реагира много експедитивно, още сутринта някои от министрите бяха на пострадалите места, за да окажат помощ. Специално със случая за я. Пчелина действията на министър Найденов са изключително адеквати, на като цяло язовирът никога не е бил опасен, по-скоро е жест на съпричастност към проблема.

  6. Анонимен
    #4

    Колко сгради ще паднат в София, ако друсне по-силно?
    Отговорът е – много.
    Сега паднаха само комини и се напукаха няколко блока.
    Но при едно по-силно земетресение София ще стане бедстващ град, който няма да може да се възстанови с десетилетия.По отношение на строителни нормативи България се е изравнила с Европа, но едва в последните десетилетия.
    Години строителните нормативи са гарантирали сградите при по-слаби земетресения. Едва в края на 80-те години, когато някои земетресения като това в Стражица

  7. Анонимен
    #3

    верно глобулската връзка нещо зачезна за около 15 минути.

  8. Анонимен
    #2

    хубаво е, че няма поражения, но къде се загуби връзката на Глобул, добре че беше съседа да звънна от неговия телефон.

  9. Анонимен
    #1

    И какво излезе, за едни нещастие за други бонуси. Това е паниката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.