Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бежанската криза: България и ре-национализацията на граничния контрол в Европа

Нужно е геополитическо решение на върха на международната система

9 коментара
Сн.: БГНЕС

България трябва да заяви готовност да затвори границите си в случай на нова ескалация на бежанската вълна от Близкия изток. Нека оставим настрана легалните аргументи за това, че един човек, стремящ се да премине на българска територия от съседна страна, където неговата безопасност е гарантирана, не може да бъде квалифициран като бежанец. На практика бежанската криза в Европа причини блокада на всички основни институции и механизми, призвани да охраняват общите граници на ЕС.

Първо рухна ФРОНТЕКС – с концентрацията на бежанци, пристигащи с каналджийски лодки на гръцките острови в непосредствена близост до турския егейски бряг. Бежанският поток стигна до Будапеща и Виена на път за обетованата Германия.

Всъщност, преди да рухне ФРОНТЕКС немското правителство едностранно заобиколи процедурите на вземане на общи решения в ЕС и покани бежанците в Германия: "Добре дошли, бежанци“. Тази щедра покана превърна бежанския поток към Европа в лавина. Изправените пред безпрецедентното предизвикателство на натиск върху своите граници, страните от изтока на Европа трябваше да се сблъскат и с ултиматума на Берлин – Брюксел за приемане на бежанци по квоти.

Това се случи след като в Берлин бързичко разбраха, че ще трябва да дадат гостоприемство не на стотици хиляди, а на милиони или повече хора, чукащи на вратите на Европа – не само от Близкия изток, но и от цяла северна Африка. Сигурно са разбрали и друго – че подобен масиран екзодус на милиони човешки същества не може да се случи без целенасочена организация, канализиране и насочване на бежанските потоци.

Преди година натискът – още доста по-малък – бе върху българската граница. Тази година – върху гръцката, в десеторен размер. Настъпващата зима сигурно ще направи морските пътища неудобни за каналджийската мрежа и нейните господари и натискът – този път стократен – може да се върне на "зелената граница“ на Европа.

Независимо дали в Берлин и Брюксел са разбрали, че Европа е жертва на целенасочена кампания за вкарване на милиони (засега) хора на нейна територия, поведението на техните институции продължава да бъде пасивно и дефанзивно – класическото поведение на жертвата. След като в Бавария започнаха да влизат ежедневно десетки хиляди, Германия суспендира Шенген и възобнови контрола на границата си.

Австрия нямаше голям избор и направи същото. Следващата бе Унгария – затварянето на границата със Сърбия бе щедро интерпретирано като пореден недемократичен акт на Орбан. Всъщност, всеки на негово място би направил същото – може би с малки разлики в стила. Върху Румъния и другите страни на север от България засега натиск на бежанци няма, но позицията на Братислава, Прага и Варшава по бежанската криза не оставя съмнение, че те ще действат също толкова решително колкото Будапеща в случай на необходимост.

На север и на запад от София една след друга се спускат метални стени – всяка европейска нация поема защитата на границите си сама в условията на кризата, след като общата граница на ЕС бе пробита, а институциите за охраната ѝ – напълно блокираха. Така върху нас се засилва натиска и от двете страни – от юг е разрастващата се лавина от бежанци, а от север и запад – издигащите се стени на ре-национализирания граничен контрол за справяне поединично с кризата.

Ако бежанският поток пробие българската граница – той вече няма накъде да тръгне: колкото и нежелана дестинация да е България, бежанците ще трябва да останат тук с надеждата някога да продължат на запад. Някога…

Наивно е да мислим, че ще ни спасят евроейските квоти, които сега се рекламират като панацея за "общоевропейско решение“… Общоевропейските решения блокираха с едностранната покана на Германия – "Добре дошли, бежанци“ и ще приключат напълно с нарастването на бежанската лавина от стотици хиляди на милиони. Никой няма да се трогне от това, че ние сме се поддали на пресата от юг – защото никой не би желал да приеме нови милиони имигранти на своя територия. Ще ни дадат "финансова помощ“, за да се справяме сами или заедно с Гърция, Сърбия и Македония.

Това е предизвикателството, което ни очаква – освен ако на кризата не бъде сложен край с цялостно геополитическо решение на върха на международната система, което да прекрати организирания бежански екзодус и да отвори път за цялостно решаване на кризата там, където е възникнала – в Сирия и Ирак.

Нито европейският пацифизъм, нито селективния изолационизъм на администрацията на Барак Обама към Близкия изток дават поводи за прекален оптимизъм в тази посока. Във вакуумът, оставен от евро-атлантическата общност около Сирия, днес влиза Русия на Путин.

Очакват ни времена на нарастващо геополитическо съперничество, което създава, а не решава кризи.

*Позицията на политолога Огнян Минчев публикуваме от блога му. Редакцията на Mediapool.bg е готова да даде публичност и на други мнения по темата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ddemi
    #9

    Непремерената покана на Меркел към бежанците, игнорирайки мнението на лидерите на ЕС, отприщи неконтролируем поток от имиграция към Европа. Никой не е упълномощавал Меркел да кани от името на Европа. Все едно да поканя 100 гости и като не мога да ги приютя в дома си, да ги набутам на съседите; искат - не искат, ще ги приемат насила. Ако Меркел беше достоен политик, щеше да подаде оставка на кабинета. Но явно, властта е наркотик, а и тя има закалка от ГДР-то, като нашите комунисти, които можеш да изтриеш от властта само с миномет.

  2. Nikola Nikolov
    #8

    Дано се намери някой, който да се вслуша в гласа на умния човек!

  3. Nikola Nikolov
    #7

    Поздравления за обективния и точен анализ, уважаеми г-н Минчев!!!Бъдете уверен, че мнозинството хора в България мислят като Вас!!!!!

  4. Българофил
    #6

    Абсолютно точен анализ! ,,Ако бежанският поток пробие българската граница – той вече няма накъде да тръгне: колкото и нежелана дестинация да е България, бежанците ще трябва да останат тук с надеждата някога да продължат на запад. Някога"

  5. От Драгалевци
    #5

    Научният комунизъм от СУ, основа на преуспяването в западната политология

  6. Ганьо Сомов
    #4

    Коментарът на политолога е некоректен и неадекватен. Подвеждащ към посочване на виновния, но не и към решението му. Царе сме да заклеймяваме и по този начин да бягаме от отговорностите си на цивилизована нация. Бежанците, никъде не е казано, че трябва да останат в Европа завинаги. Променят се европейските основополагащи принципи и кой от където е дошъл... „Най-трудното положение е когато мирът е необходим, а войната неизбежна“.

  7. Liberal
    #3

    Обективно-прав е Минчев. Уви, Меркел след години успешно лидиране направи огромна грешка, с която постави на карта сигурността на стотици хиляди хора. Няма как ЕС да се превърне във функционираща единица ако силните в него селективно прилагат законодателството му. Кой ще замести Меркел обаче?! Дано нашето ръководство се окаже на висота и успее да защити националния интерес, а не да се впусне да лакейства срещу парите на богатите от ЕС клуба.

  8. milan
    #2

    Няма какво да се добави,освен извода,че България трябва да бъде готова да затвори границите си за "бежанци",вместо да проявява самоубийствена лоялност към Меркел,чиято политическа катастрофа в личен план,предстои да видим.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Предполагам ,че ЕС ще даде една бала пари на Турция да не пуска повече бежанци -Штайнмайер заминал за Турция. Оня ден Камерън беше в Ливан-може би по този въпрос. \"Буферна зона \", \"периферия\", или как го казваха там. Идната сряда ще се събират и може да решат това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.