Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безплатното саниране свърши, новото ще е със самоучастие

Над 40% от българите готови да платят малка сума, според социологическо проучване

2 коментара
Безплатното саниране свърши, новото ще е със самоучастие

Повече безплатно саниране на жилищни сгради няма да има. Следващата порция обновени частни домове ще бъда с финансово участие на живеещите в блока. Какво ще бъде то все още не е ясно. Това се разбира от съобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Регионалното министерство е тествало нагласите на гражданите колко са готови да платят за саниране. Проучване на "Екзакта рисърч груп" сред 1500 българи в 98 града показало, че 40 на сто от тях биха приели да участват с определен процент в санирането.


На въпрос "Какъв процент от мерките за енергийна ефективност на жилището си бихте могли да платите сами, ако държавата не ги поема", близо една пета отговарят, че могат да финансират до 25% от разходите. Всеки десети може да задели между 26 и 50%, а други 1.5 на сто - между 51 и 99%. Готови да поемат инвестицията изцяло са 8.9 на сто от анкетираните.

В цифрово изражение – 13.5% от хората заявяват, че могат да заделят до 500 лв. за саниране на жилището си. Други 7.5% посочват между 501 и 1000 лв., а 8.3% - между 1001 и 2000 лв.

Голяма е групата на тези, които не могат да посочат конкретна сума, и смятат, че разходите за саниране не са по джоба им. Такива са 56.3% от участниците в проучването.

Данните от анкетата показват още, че в многофамилните жилища за поддръжка на сградите се събират предимно минимални месечни вноски от собствениците. Такъв е вариантът при 35% от участниците в изследването. Най-масовата месечна вноска е в размер на 5 лв. за член от домакинство.

Една трета от участвалите в проучването казват, че при нужда от ремонти се събират допълнителни средства. Близо 12 на сто пък имат създаден специален фонд за поддръжка на общите части на сградата.

По Националната програма за енергийна ефективност са въведени в експлоатация 1129 санирани сгради, а в процес на строителство са 439 към 4 април 2018 г., показват данните на МРРБ.

"Безплатно" саниране, което се поема от всички българи, ще има за 2022 сгради с подписани договори за финансиране от Българската банка за развитие. Всички те трябва да са готови до края на 2019 г.

"Обмисля се обаче на следващ етап от програмата хората да участват във финансирането с определен процент предвид определения в законодателството ангажимент за собствениците да поддържат имуществото си в добро техническо състояние за тях и за околните", е посочено в съобщението на регионалното министерство.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xa_poznai
    #2

    Да има само "малък" проблем, че при нас около 10% от хората не искаха безплатно, а ако трябва да се плаща просто е смешно да го обсъждаме. Да не забравяме, че България е страна на абсурда и при 680лв на човек необходими за живот, минималната заплата е около 400 лв. Няма да споменавам пенсионерите, които носят дрехи закупени преди 89г ...

  2. kompetenten
    #1

    Поначало тази схема със санирането си беше да се влачат едни пари чрез кръгове от фирми. Правилния вариант е да се изчисли колко излиза санирането на квадратен метър, ама реални цени, а не завишени двойно и тройно, и държавата да дава някакъв процент, а останалото да го собствениците, и те да си изберат фирма според цената и качеството, и те да следят дали дейностите са извършени както трябва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.