Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бисер Петков: Реформата в ТЕЛК не цели отнемане на права, а повече справедливост

“Всички са съгласни, че от осигурителната система неправомерно се ползват права от хора със завишена неработоспособност“

1 коментар
Бисер Петков

Концепцията за реформа на медицинската експертиза и експертизата на работоспособността няма за цел да отнема придобити права. Целта е средствата, които се насочват за интеграция на хората с увреждания и за инвалидни пенсии, да останат за тях, но да се разпределят по-справедливо към хората, които имат най-голяма нужда. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в сряда пред Нова телевизия.

В последните седмици подготвяната още от миналото правителство реформа в експертизата на работоспособността отново е източник на критики и напрежение сред организациите на хората с увреждания, които подготвят протест. Засега реформата е разписана само на ниво концепция и е внесена за обсъждане в парламента, но хората с увреждания смятат, че промените целят отнемане на права с цел да се пестят бюджетни средства.

Според социалния министър обществото ни е с изострена чувствителност към несправедливостта във всичките ѝ форми, но отхвърли като погрешна тезата на хората с увреждания, които се притесняват, че новата концепция ще ги лиши от средства.

“Предложението в концепцията е да се обособи експертиза на работоспособността, защото тя сега е част от медицинската експертиза. Сега в момента ТЕЛК-овото решение е универсален ключ към всички права, които законодателството ни дава на хората с увреждания”, посочи Петков.

Той заяви, че става въпрос за нов подход, в който водещо е “социалното”. “Този подход се базира на класификация на Световната здравна организация. В него водеща е социалната оценка, а именно доколко едно лице с увреждания може да живее функционално и да полага труд“, поясни той.

Петков коментира, че трябва да има по-справедлив подход при разпределението на ресурса, който се изплаща на хората с увреждания.

“За изплащане на инвалидни пенсии сумата е 1 млрд. 760 млн. лева. Всички са съгласни, че от осигурителната система неправомерно се ползват права от хора, на които процентът им на трайно загубена работоспособност, е завишен”, посочи Петков.

“Това, което защитавам като теза е, че средствата, които се насочват за хората с увреждания, трябва да останат за тях, но с реформата, която предлагаме целта е да се разпределят по-справедливо”, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    Така и не разбрах,като вземат парите от едни инвалиди,ще ги дадат ли на другите,или държавата срамежливо ще си ги усвои? Овен това,ще осигурят ли работа на инвалидите които се окажат трудоспособни в някакъв процент,или само ще им откраднем част от пенсията?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.