Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивш американски дипломат в София е заподозрян за продажба на визи и връзки с мафията

3 коментара
Бивш американски дипломат в София е заподозрян за продажба на визи и връзки с мафията

Бившият служител на американското посолство в България Грегъри Хюстън, който е бил аташе по въпросите на сигурността, е заподозрян в продажбата на визи и връзки с организираната престъпност. Вместо да бъде разследван обаче, той е получил възможността да се оттегли от поста.

 

Разкритията са публикувани от разследващия журналист Джеф Стайн в сп. "Нюзуик". Той се позовава на вътрешен доклад на Държавния департамент, в който се изказват подозрения, че Хюстън е бил в "сътрудничество с мафията в София и издаването на над 400 препоръки за визи".

Според самия Хюстън, по време на работата си в София от 2006 г. до 2009 г., той никога не е получавал пари или други облаги от българи.

 

Журналистът стига до "софийския период" на Грегъри Хюстън заради съмнителни обстоятелства, свързани със следващото му местонахождение – в Хуарес, Мексико, където е старши представител на бюрото за дипломатическа сигурност. През март 2010 г. в Хуарес при обстрел срещу колите им са убити мексиканката Лесли Енрикес, която работи за американското консулство, както и съпругът на друга мексиканка, работеща за местното консулството на САЩ.

 

Според високопоставен служител на мексиканската полиция, убиец от местен наркокартел е признал за покушението и казал, че то е заради издадени визи на конкурентна наркоструктура. Американските официални лица отричат това.

 

Дейвид Фарингтън, агентът от бюрото за дипломатическа сигурност, разследвал нападението, е раздразнен от притеснителни въпроси по темата, пише Джеф Стайн. Фарингтън има причини да подозира колегата си Грег Хюстън, че умишлено не е предупредил американска служителка от консулството на САЩ в Мексико, че тя е набелязана като мишена от наркорател.

 

"Нямам причини да вярвам, че те са смятали, че вършат нещо лошо", казва Фарнингтън за Енрикес и другата жертва на нападението в кратко интервю за "Нюзуик".

 

Той обаче скоро разбрал, че Хюстън, който по това време е старшият представител на бюрото по дипломатическа сигурност в Хуарес, е разпитвал в консулството за наети местни служители като Енрикес и една от другите жертви на покушението. Фарингтън се чудел защо. Той станал още по-подозрителен, когато научил, че Хюстън е затънал в сериозни проблеми по време на предишния си мандат в американското посолство в София.

 

Разследващите от инспектората на Държавния департамент казват, че Хюстън е бил заподозрян за продажба на визи, но му е било разрешено да се пенсионира, вместо да бъде разследван. Проектът на доклада, с който "Нюзуик" разполага, посочва: "Други обвинения включват връзки с мафията в София, над 400 издадени препоръки за визи и злоупотреба с бронирани коли".

 

Стив Суановски, който е ръководил разследването на Хюстън в София, през юли 2011г. пише на Фарингтън: "Общо взето, действията на Хюстън в България надхвърлят всичко, което можете да си представите".

 

Хюстън, с когото авторът на статията се е свързал по телефона тази седмица, гневно е отхвърлил всички обвинения и е казал, че няма нищо общо с убийствата в Хуарес, че не е събирал информация за който и да е нает в консулството местен служител, още по-малко пък е дал имената им на наркокартел. Освен това казал, че в деня на нападението си е взел еднодневен отпуск и пътувал до Монтерей, Мексико, което Суанковски и друг агент са се опитали да му вменят като отклоняване от задълженията, но не успели.

 

За пребиваването си в България Хюстън казва, че е бил разпитван за препоръките, които издавал за визи между 2006 и 2009 г., но никога не е вземал пари за услуги и тези 400 визи "не са нещо необичайно за хора от бившите съветски страни".

 

Той отклонява други въпроси за дейността си в България, защото вече бил уморен от разпити. През декември 2010 г. той е поискал да се пенсионира след 16-годишна кариера. "Пенсионирах се, за да спра нонсенса", казва Хюстън, но признава, че обвиненията са продължили да го преследват и са му попречили да си намери работа, изискваща достъп до класифицирана информация.

 

Фарингтън е бил отстранен от разследването на събитията в Хуарес преди да стигне до по-категорични заключения. Отнети са му служебната карта и оръжието, намалена е заплатата му и му е наредено да мине през психотест. Той обаче продължил да се интересува от случая дълго след като той е поет от ФБР, Министерството на правосъдието на САЩ и Специалните части за борба с тероризма.

 

През август 2012 г. Фарингтън пише на водещия прокурор по делото, че е абсолютно убеден, че Хюстън е предал на наркомафията две имена, едното от които е на застреляната Енрикес. Суановски твърди сега, че администрацията е потулила случая и ги е разкарала то него, "защото отворих врата, а те не искаха да разберат какво се крие зад нея".

 

Авторът на статията в "Нюзуик" Джеф Стайн нашумя преди няколко години в България заради публикации във влиятелното вашингтонско издание "Конгрешънъл куотърли" (CQ), в които твърдеше, че поверително разследване за оценка на риска в страната, поръчано от частна швейцарска банка в средата на миналото десетилетие, представя Бойко Борисов като "бизнес партньор и бивш съратник на някои от най-големите мафиоти в България". "Американското партньорство с 48-годишния Бойко Борисов (...) е последният пример за политическата търговия, която се води от администрацията на (президента Джордж) Буш в борбата с тероризма и която слага Пентагона, ЦРУ и ФБР в едно легло с някои от най-корумпираните и престъпни лидери", се казваше в статията от март 2007 г.

 

Тогавашният министър на вътрешните работи от правителството на Станишев Румен Петков опроверга твърденията в CQ, а Борисов заяви, че материалът е поръчан от БСП и десни политици с цел да навреди на партията му ГЕРБ. Той обаче не се реши да съди списанието, а след това скандалът бе забравен и две години по-късно Борисов стана министър-председател, след като партията му спечели изборите през 2009 г.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei_deactivated_1414012191
    #3

    И кой прави разкритията? Лошата западна разследваща журналистика, редовно ругана от някои големи български демократи.

  2. demokrat
    #2

    Касае ли Боко, триене му е майката.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.