Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнес обосновката в подкрепа на бежанците в Европа

5 коментара
Бизнес обосновката в подкрепа на бежанците в Европа

Изправени пред най-големия наплив от бежанци в Европа от десетилетия, реакциите и предложенията за действия от ЕС и страните членки се различават значително, а дебатът стана изключително политизиран. Международните организации и неправителствените агенции като агенцията на ООН за бежанците и Международния спасителен комитет, религиозни лидери като папа Франциск и архиепископът на Кентърбъри също изразиха позиция. Гласът на една група обаче привлича вниманието с отсъствието си: бизнесът. Докато правителства, благотворителни дружества и донорски организации обсъждат как да споделят отговорността за бежанците на всяка крачка от пътуването им - от лагерите в Йордания, Ливан и Турция до транзита и установяването, то европейският бизнес странно мълчи.

Само че в момент, когато бизнесът е по-силен от всякога, а мултинационалните корпорации се разпростират по целия свят, частният сектор трябва да работи с правителствата и неправителствените организации, за да помогне за преодоляването на краткосрочните и дългосрочните предизвикателства, създадени от огромния приток на бежанци.

Заслужава си ръководителите на компании от всички сектори, за собственото си добро, да се включат от самото начало. Само чрез превръщане на предизвикателството във възможности могат да бъдат намалени социалните, политическите и икономическите рискове.

Имаше едно забележимо изключение от модела на мълчание на частния сектор. Както германският канцлер Ангела Меркел бе в политическия авангард на мигрантската криза, така и Съюзът на германските индустриалци (BDI) бе в авангарда на бизнеса. Съюзът на германските индустриалци говори ясно и решително за ползите от бежанците за бизнеса и предложи промени в германските трудови закони и разпоредби, включително съкращаване на сроковете, в които бежанците получават право да работят. За да бъдат устойчиви инвестициите и ангажиментът на бизнеса, федерацията също така потърси гаранции, че мигрантите, които си намерят работа, няма да бъдат депортирани.

Сега е време да се произнесат и бизнес асоциациите от другите страни. Как възнамеряват да отговорят например Конфедерацията на британската промишленост или френската асоциация на работодателите МЕДЕФ (MEDEF)? А отделните мултинационални корпорации? Какви законодателни промени според тях ще им бъдат необходими, за да помогнат на правителствата и на ЕС в справянето с бежанската криза и гарантирането на дългосрочна стабилност в Европа?

Предизвикателството не се ограничава само в управлението на огромните потоци и обработването на молбите за убежище. През идните месеци и години, страните дестинации трябва да положат основите за интегрирането на бежанците в работната си сила. Ако се чака прекалено дълго, ще бъде изпусната важна възможност за включване в разработването на стратегия, която работи в еднаква степен за компаниите, правителствата и обществата. По-ранното включване в процеса на оценка, образование и интеграционно планиране би позволило на частния сектор да помогне за формирането на политика от самото начало, а не след това да се оплаква от неуспеха на правителство постфактум. Ръководителите на компании могат да помогнат да се определят уменията и възможностите, които биха били най-полезни на техните сектори, да установят насоки и програми за обучение и да предлагат стажове.

Ползите са ясни. Бежанците, пристигащи на европейските брегове често са млади, добре образовани, квалифицирани и с желание бързо да се интегрират в обществото. Те са противоотрова за застаряващото население и ниските равнища на раждаемост и мнозина са дошли готови да работят. Чрез сътрудничеството с държавния сектор, бизнесът може да помогне в осигуряването на обучението и работата, от която се нуждаят.

Бизнесът също така има роля в подпомагането на формирането на отношението на обществото към бежанците. Това е особено вярно за общодостъпните организации. Футболни клубове в Европа не просто даряват пари, но предприемат и конкретни стъпки, за да създадат гостоприемна атмосфера с плакати за добре дошли, обучителни лагери за бежанци и в случая с Байерн Мюнхен - уроци по немски.

Не всички бежанци ще останат в Европа за постоянно. Един ден много от тях могат да се завърнат в родните си страни. Когато го направят, ще имат уменията да възстановят обществата и икономиките си, както и да осигурят здрава връзка със страната, в която са потърсили убежище. Значимостта на тази инвестиция в бъдещо държавно изграждане, както и бизнес връзките, не могат да бъдат подценени. Макар перспективата за възвръщаемост да изглежда далечна, инвестирането в днешните бежанци може да има решаващо значение в създаването на утрешните силни, стабилни търговски партньори.

Европейската бежанска криза продължава да бъде възприемана само като политически проблем, отчасти защото така я представят медиите. Единственото отразяване на въпроса от бизнес гледна точка по-скоро се съсредоточава върху финансовите последици, предизвикани от прекъсването на транспортни връзки като на пристанището в Кале. Европейската бежанска криза обаче е и бизнес проблем. Решавайки този проблем сега, бизнесът може да го превърне във възможност за всички.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Тацов
    #5

    С ИЗВИНЕНИЕ към читателите! По-голям симплизъм не бях чел отдавна.Почти всяко съждение е невярно.Човек трябва да е изключително невеж в елементарното познаване на Средновековната история, както и да е скаран с основите на логическото мислене, за да напише подобна нелепост.
    Огромната част от тези хора не идват тук за да работят. Те идват по същата причина, поради която една шепа испанци прекосяват пустини и джунгли, ядат корени и измират като мухи, за да достигнат и завладеят огромни богати империи.

  2. milan
    #4

    "...образовани, квалифицирани и с желание бързо да се интегрират в обществото"Германските статистики от преди 2 години показват обратното,че 25 %от мигрантите в Германия,изповядващи исляма не жеваят да се интегрират и изпитват омраза към запада,склонни са към насилие,което пролича във Франция с клането в "Шарл Ебдо"...Живеят в затворени общества по Шериата,за да ползват благата на демокрацията?!Не смея да прогнозирам,докъде може да доведе ЕС германската и социалистическата авантюра в ЕС,търсеща евтина работна ръка и контролиран електорат.

  3. milan
    #3

    Господа бизнесмени от Европа,имате безкрайно много нерешени икономически проблеми в ЕС-богатия север и бедния юг.Оправихте гръцката,българската,румънската,португалската,полската,унгарската...италиянската икономики,а сте се загрижили за сирийците,които искат "живеят по-добре,да дадат бъдеще на децата" си в развитите страни в ЕС?!Колко много европейски граждани от бедния европейски юг искат същоот?Сирийците имат нужда от временни,удобни лагери близо до Сирия,в която войната трябва да се спре,като ИДИЛ бъде изравнена със земята и Асад свален от престъпната си власт,а не от трайно заселване в западна Европа.

  4. veselina dimitrova_deactivated_1442410862
    #2

    образовани??

  5. marij
    #1

    "Те са противоотрова за застаряващото население и ниските равнища на раждаемост и мнозина са дошли готови да работят" След като са дошли да работя, защо тичат само към най-богатите социални пакети на страните на Западна Европа? С високата си раждаемост ще искаит по-големи детски добавки и жените ще си седят вкъщи да гледат децата и как ще ми помагат като съм стара, след като не са носители на моите разбирания за живота...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.