Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът е нетърпелив за енергийните реформи

Президентът призован по-бързо да пусне законовите поправки

0 коментара
Бизнесът е нетърпелив за енергийните реформи

Работодателските организации демонстрираха нетърпеливост да започне прилагането на реформите в енергетиката, заложени в приетите миналата седмица от парламента окончателно поправки в Закона за енергетиката, променящи и освобождаващи пазара. Те изпратиха в понеделник декларация до президента Румен Радев да придвижи възможно най-бързо обнародването на промените. Публикуваха и писмо до българските евродепутати с призив да притиснат Европейската комисия да се произнесе по заведената през януари 2017 г. от тях жалба срещу т.нар. американски централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3", че ползват неправомерно държавна помощ в цените, на които се купува тока им.

От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОРБ) за пореден път приветстваха приетите законови поправки, които реално се случиха под техен натиск, след като заплашиха с национални протести заради поскъпналите цени на електроенергията на свободния енергиен пазар през декември 2017 г.   

Бизнесът очаква корекциите, които влизат в сила от 1 юли 2018 г. и предвиждат на борсата да продават тока си всички възобновяеми енергийни източници, когенерации и топлофикации с инсталирана мощност над 4 МВ, да решат проблема с досегашната асиметрична либерализация на пазара по отношение потребители – производители.

Работодателите посочват, че досегашното несъвършенство на пазара, по чиято либерализация се работи от 2004 г., се е дължало на това, че на свободния пазар енергия продаваха само  държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", и рядко "Националната електрическа компания", докато потребителите на пазара са над 50 хиляди фирми. Отделно останалите производители на ток получават различни видове субсидии, събирани чрез фиксирана компонента в крайната цена на електроенергията, наречена "задължения към обществото“.

Разходите по тези субсидии, изчислени от АОРБ на 1.5 млрд. лв. са определени от асоциацията като "ангария“. Те обаче няма да намалеят, тъй като възобновяемите енергийни източници ще продължават да получават по-високи цени, но вече чрез договор за премия, която ще се изчислява от НЕК като разлика между досегашните преференциални цени на редица производители и прогнозната пазара за съответната година..

Според организацията, приетите законови поправки, "са решителна крачка напред в посока повишаване на конкуренцията между производителите, оптимизация на технологичните разходи, повече предлагане на продукти и количества, и пазарна интеграция на производителите с преференциални цени".

АОРБ припомня, че България изнася стоки за над 52.2 млрд. лева при 98.6 млрд. лева БВП в условията на жестока конкуренция и точно затова българската енергетика трябва да върви към пазарни отношения.

Бизнесът иска от държавния глава да одобри възможно най-бързо законовите поправки, за да  енергийното министерство и ресорният регулатор време да подготвят нормативната база с новите правила за търговия с ток, за определяне на размера на договорите за премия и на прогнозната пазарна цена. Всичко това е необходимо, за да може реформата да се напасне добре с влизащите в села от 1 юли нови цени на тока за регулирания пазар.

Отделно Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, членуващи в АОРБ, искат от българските представители в Европейския парламент да съдействат за произнасяне от страна на Европейската комисия по внесената преди повече от година жалба от четирите организации срещу 15-годишните договори за изкупуването на тока от двете американски въглищни централи в "Марица Изток" от страна на държавната НЕК.

Според организациите това е неправомерна държавна помощ за двете компании, които ежегодно получават 486 млн. лева от домакинствата и бизнеса в България чрез високите си преференциални цени за произвежданата от тях ел. енергия.

Те искат евродепутатите ни да пришпорят Брюксел да каже има ли незаконна държавна помощ. Досега Еврокомисията избягва да излезе с конкретно становище. Преди месец стана ясно, че все пак е дала картбланш на правителството на ГЕРБ да започне преговори с двете американски компании за промяна на дългогодишните им договори. Все още обаче "Ей И Ес" и "КонтурГлобал" проучват отправената им оферта и да я представят на своите банки-кредиторки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.