Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът и домакинствата трупат пари в големите банки

Двоен ръст на печалбата на финансовите институции през юли спрямо месец по-рано

0 коментара
Бизнесът и домакинствата трупат пари в големите банки

Преди предстоящите стрес тестове на банките ликвидността в системата се подобрява. Депозитите на бизнеса и домакинствата растат, докато кредитирането намалява. Печалбата на финансовите институции също отбелязва двоен ръст през юли спрямо месец по-рано. Това сочат данните на БНБ към 31 юли 2015 г.

От началото на годината до края на юли активите на банките са се увеличили с 604 млн. лв. до 84.4 млрд. лв. Печалбите също растат, като за юли увеличението е със 110 млн. лв.

Положителният финансов резултат е близо два пъти по-голям от този през юни и е вторият най-голям от началото на годината, след като секторът започна 2015 г. с печалба от 121 млн. лв. през януари. По-добрите резултати идват от по-високите такси, свиването на разходите за административни услуги и по-малкото направени обезценки на активи през юли. 

Ако темпото на натрупване на печалби от началото на годината се запази, прогнозите са, че банките ще изпратят най-доходоносната си година от началото на финансовата криза насам с обща печалба от 800-900 млн. лв. За първите седем месеца на годината тя достига близо 614 млн. лв., сочат данните на БНБ.

Отлив от малките към големите банки

Продължава тенденцията на преселение на активи от малките към големите банки в търсене на сигурност след фалита на КТБ, сочат данните на БНБ.

Общо 28-те банки у нас са привлекли нови 575.4 лв. в депозити през юли, с което размерът им достига 71.6 млрд. лв.

Повече от половината от тези средства отиват в петте най-големи банки, при които няма разместване. това са "Уникредит Булбанк", ДСК, ПИБ, ОББ и "Райфайзенбанк". През юни депозитите в тази група са били 39.1 млрд. лв., а месец по-късно се увеличават до 39.6 млрд. лв. Нарастването е с 522 млн. лв., което означава, че близо 91% от общия за банковата система депозитен растеж е концентриран при банките от първа група по активи.

В същото време при банките от трета група, в която са "Алфа банк", Ситибанк, БНП "Париба", ИНГ банк, "Те-Же Зираат банкасъ" и "Ишбанк" се наблюдава намаление на депозитите с 240 млн. лв. - от 3.6 млрд. лв. на 3.4 млрд. лв. Това отчасти е очаквано заради операциите между местния клон и централата на "Алфа банк", между които имаше затваряне на голяма репо сделка, но може да се разглежда и като илюстрация на тенденцията за търсене на сигурност от страна на вложителите.

Ръст на депозитите и спад на кредитите

БНБ отчита ръст при депозитите от нефинансови предприятия и домакинства, за сметка на спад на привлечените средства от финансовите предприятия.

Общо привлечените средства през юли нарастват с 493 млн. лв. до 71.6 млрд. лв. Това се дължи на средствата от бизнеса, които растат с 621 млн. лв. (3.6%) и на тези от домакинствата – увеличение от 247 млн. лв. (0.6%) през юли. В същото време привлечените средства от кредитни институции, други финансови предприятия и от сектор "Държавно управление" намаляват с 375 млн. лв. до близо 7.97 млрд. лв.

БНБ отчита спад на кредитите за нефинансовите предприятия с 86 млн. лв. (0.3%) и жилищните ипотечни кредити със 17 млн. лв. (0.2%) през юлио. За сметка на това растат заемите за други финансови предприятия със 74 млн. лв. (4.6%) и при потребителските заеми с 11 млн. лв.  (0.1%).

Банковата система все по-стабилна

Концентрирането на повече бизнес в големите банки не влошава общите показатели за състоянието на банковата система, които се подобряват като цяло.

Активите се увеличават с 604 млн. лв. до 84.4 млрд. лв. в края на юли, като ликвидните достигат 24.3 млрд. лв. или ръст от 640 млн. лв. спрямо месец по-рано.

Така коефициентът на ликвидни активи достига до 33.35%. През юли е начислена допълнителна обезценка за 63 млн. лв., а натрупаният размер от началото на 2015 г. е 480 млн. лв.

Към юни 2015 г. съотношението за обща капиталова адекватност на банковата система по
Директива 2013/36/ЕС и Регламент (EC) № 575/2013 за капиталовите изисквания е 22.28%, като леко се понижава спрямо отчетеното към март. Съотношението на капитала от първи ред е 20.39%, а на базовия собствен капитал – 19.93%. Съотношението за ливъридж се покачва от 11.17% към март до 11.22% към юни, отчита още БНБ.

Банките продължават да трупат свръхрезерви в централната банка, като експозициите им там нарастват с 829 млн. лв. до 14.6 млрд. лв.

Приходите им от лихви достигат до 2.1 млрд. лв., а от такси и комисиони - 586.7 млн. лв.

Спрямо края на юни балансовият собствен капитал се е увеличил със 133 млн. лв. до 10.9 млрд. лв. основно в резултат от повишената печалба, посочват от БНБ.

Печалбата на банковата ни система възлиза на 613.7 млн. лв. за първите седем месеца на годината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.