Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът иска минималната заплата да е максимум 43% от средната

7 коментара
Бизнесът иска минималната заплата да е максимум 43% от средната

Българската стопанска камара изрази несъгласие с предлаганата от държавата формула за определяне на минималната работна заплата. Бизнес организацията настоява горната граница на минималната заплата да е 43% от средната, докато правителството предлага вариант, в който минималната заплата се определя в диапазона между 40% и 50% от средната работна заплата за страната.

В предлаганата от правителството формула за ръста на минималната заплата се отчитат и индикатори като инфлация, производителност на труда, заетост, динамика на брутния вътрешен продукт и др.
Целта е всяка година минималната заплата да бъде определяна чрез формула на базата на обективни критерии, а да не зависи толкова от политически решения.

Макар че социалните партньори и държавата от години преговарят за подобна формула, консенсус и досега не е постигнат. Преди дни правителството публикува проект на рамково споразумение за процедурата по договарянето на минималната заплата.

“Горната граница на предложения интервал от 40 - 50% за определяне на минималната работна заплата спрямо средната работна заплата, надхвърля значително средното съотношение за 22-те държави членки на ЕС, прилагащи минимална заплата, която достига 41-42 %. Предложената горна граница от 50% надхвърля и граничното съотношение на минималната заплата към медианната работна заплата от 66%, съответстващо на определенията за нископлатен труд и нископлатени работници, използвано от Евростат. В тази връзка настояваме за фиксиране на горна граница на интервала за преговори, не по-висока от 42-43%“, се казва в позиция на БСК, разпространена в понеделник.

По данни на НСИ средната работна заплата за септември е 1064 лева, като при спазване на искането на работодателите минималната заплата би трябвало да е 457 лева.

За сравнение минималната работна заплата в момента е 460 лева, а от 1 януари догодина ще стане 510 лева.

“Отбелязваме отново негативните ефекти върху прилагането на механизма за определяне на минималната заплата, на многократно обсъжданите деформации на пазара на труда и организацията на заплащането, свързани с допълнителното възнаграждение за трудов стаж и придобит професионален опит и прагове за т. нар. минимален осигурителен доход“, посочват от БСК.

Според организацията в своята съвкупност всичко това води до дискриминация на отделните групи наети лица по възраст и заетост в частния и обществения сектор, узаконяват недекларирания труд и пасивните нагласи при упражняване на контрола върху нарушенията на трудовото, осигурителното и данъчното законодателство.

Освен това бизнесът настоява за осигуряването на актуални ежегодни данни за част от индикаторите по определянето на минималната заплата. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. seasons
    #7
    Отговор на коментар #3

    Тази песен, че българите били мързеливи, я пеят всички ония работодатели, дето искат хората да им работят без да им плащат, ако може хем да им работят, хем на тях работника да плаща. Защо българите като са мързеливи, като отидат да работятв чужбина, там където им плащат адекватно, не са мързеливи???? И пращат пари на близките си в България!

  2. Entdecken
    #6

    Хайде е е ! Преслава пак затрупва форума с опорните точки на Путин и бандата му за некачествените българи, съвсем естествено изключвайки себе си от българската нация.

  3. Преслав
    #5
  4. Entdecken
    #4

    Рускинята трол продължава да действа по опорните точки на Кремъл - т.е. българите са неблагодарни, мързеливи, неорганизирани и т.н. - не е възможно те да са дали на нас великите руснаци азбука и език или да имат каквито и да са постижения в спорта, културата, науката и т.т. Ние - мързеривите руснаци - сме по-работливи от тях така както си лежим върху печката и се наливаме с каквото ни падне...

  5. Преслав
    #3

    Българите са мързеливи. Отидете в Азия да видите как се трудят хората като пчелички. Като не ти изнася и се чустваш квалифициран си намираш друга работа, ако не в България ей я къде е Европа. Работодателите ще клекнат, ама всеки работи "за колкото му плащат" и затова нещата не вървят. Комунизма научи хората на мързел, след промените всичко си остана по старому.

  6. Стилиян
    #2

    Минимално заплащане на час и изключителен контрол плюс огромни съсипващи глоби за некоректни работодатели и работници. Но минималното заплащане на час трябва да бъде адекватно на демонстрираното, а не на декларираното финансово състояние на работодателите/Майбах, Бентли, яхти, частни самолети и т.н./. Работниците трябва да бъдат съвестни и отдадени на професията, а не да казват "Не ми плащат добре, няма да бачкам хич". За да се постигне това трябва работодателите да са истински патриоти, защото само истинските патриоти биха загърбили мисълта за бърза печалба в името на съвземането на икономиката и на най-важния капитал - хората.

  7. Георги Бочев
    #1

    Единствената причина работодателите да пискат против минималната заплата е, че ще трябва да плащат повече осигуровки, тъй като сега назначават на минималната заплата, а на назначените останалата част плащат под масата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.