Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо три пъти ще поскъпне токът от нова АЕЦ

140 коментара
Красен Станчев

Между 15.300 млрд. лв. (по най-оптимистична прогноза) и 22 млрд.лв.ще излезе строителството на АЕЦ "Белене" сочат пет независими експертизи на български и чуждестранни консултанти. Това съобщи в четвъртък Красен Станчев, член на Инициативния комитет "Не" на измамата "Белене".

На 27 декември стартира официално информационно-разяснителната кампания за референдума, който ще проведе точно след месец. Въпросът, на който ще отговарят гражданите е, да се развива ли ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена централа, като премиерът Бойко Борисов и представители на ГЕРБ обявиха още при формулирането на питането, че става дума за АЕЦ "Белене".

Очакваната цена на тока от евентуалната нова централа ще е от 0.15 лв.до 0.22 лв.за коловатчас, което го прави между 2.5-3.15 пъти по-скъп от досегашния микс (ядрена енергия, ТЕЦ и ВЕЦ), обяви Красен Станчев от Института за развитие на пазарната икономика.

Стойността на инвестицията в атомна централа би била близо два пъти по-висока от договорената през 2006 г., допълни той, цитиран от БТА.

Красен Станчев посочи, че тези анализи не отчитат корупцията и удължаване на сроковете за строителство.

Всяко включване на нови мощности, дори един хилядник, би довело до дестабилизиране на енергийната ни система, предупреди Иван Хиновски, член на Инициативния комитет.

Строителството само на два нови реактора ще обърне регион срещу регион, може и да се стигне до закриване на "Марици"-те, посочи експертът.

Сметките на комитета са, че изграждането на "Белене" би струвало на всеки избирател по около 2500 лв., а на хората под 50 г., които всъщност ще плащат, около 3800 лева.

На печалба ще са доставчиците, тези, които ще изнасят, управителите на централата, инвеститорът и няколко консултанти, отбеляза Красен Станчев.

Лъжа е твърдението, че по-голямата част от българите искат строителството на "Белене", подчерта и председателят на Инициативния комитет Иван Иванов. Той добави, че цена от най-малко 21 млрд.лв. за най-бедната страна в Европейския съюз ще лиши от важни средства ключови сектори като здравеопазване, образование, социалните дейности. Ще замрази пенсиите за дълъг период напред, а токът от нея, по най-скромни изчисления, ще бъде не по-малко от три пъти по-висок от цената на електроенергията от "Козлодуй", предупреди председателят на комитета.

От сдружението срещу нова ядрена централа твърдят , че проектът "Белене" е финансово необезпечен, икономически необоснован и екологично вреден.

Няма и проект за проучване на въздействието върху социално-икономическата среда, затова той не може и да бъде финансиран от западни банки, допълни Илиян Василев. Според Иво Инджев въпросът на предстоящото допитване към гражданите по-скоро би трябвало да е "Съгласни ли сте да приемете отпадъците от АЕЦ"Белене"".

От комитета напомниха, че след 10 години страната ни ще трябва да започне обратно да приема високоактивни отпадъци от Русия, а изграждането на площадка и съоръжение е също много скъпа инвестиция.

На 27 януари ще гласуваме "за" или "против" партията на крадците, "за или "против" ограбване на българския народ с нови 10 млрд лв., "за" или "срещу" непоносимо високите цени на тока у нас, коментира и политологът Огнян Минчев, член на Инициативния комитет "Не на измамата Белене". Под партия на крадците той разясни, че има предвид енергийната олигархия в България. "Белене" е възможност за легитимен грабеж, посочи Минчев.

Той попита защо имаме ситуация, при която управляващата партия и най-голямата опозиционна политическа сила, гласуват заедно "за" строителството на нова атомна централа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

140 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #140

    писси колко сте жалки, герберчета!! Днеска така, утре онака и слушайте вашият фюрер-мафиот!!!!!

  2. Анонимен
    #139

    писси

  3. Анонимен
    #138

    Не е възможно токът от нова атомна централа да е по-евтин от старата. Днес е три пъти, след три години ще е девет пъти по-скъп. И това не е най-важното. Важното е да я има, защото базовата енергия е най-важна. Пък като се направят четвъртото поколение реактори или термоядрените - ще се използват или изгарят радиоактивните отпадъци. Анадъмо.

  4. Анонимен
    #137

    Ще поскъпне с ВЕИ и договорките. Като се задъха "Козлодуй" на кое ще разчитаме, че ще духа постоянно....вятъра? Двете АЕЦ ще осигуряват около 60% от енергийната стабилност. И когато останем без ТЕЦ-ове ще печелят много повече от сега. Албания с радост ще купува ток от нас. Прогнозно по няколко милиона ще изкарва "Белене".

  5. ivelinova
    #136

    АЕЦ „Белене“ няма вредни емисии! Не се нуждае от въглеродни сертификати или скъпи и опасни инсталации за улавяне и съхранение на вредните газове. В енергопроизводството не съществува друг базов източник на електроенергия, който не зависи нито от светлината на слънцето, нито от силата на вятъра. В обозримо бъдеще отработеното гориво вече няма да е отпадък, а източник на енергия. Все повече се говори за екологичен транспорт – електроавтомобили, както и за развитие на водородните технологии – и двете направление изискват наличието на стабилна базова енергия, което може да стане само с построяването на АЕЦ „Белене“.

  6. Анонимен
    #135

    Аз пък не искам в София да има повече ТЕЦ-ове. Тоя дим, който бълват, не ми стигат задръстванията. Ами всичките хлебарки и плъхове, които се разкарват по тръбопреносната мрежа. Предпочитам някакъв по природощадящ вариант за производство на ток

  7. Анонимен
    #134

    А вие защо си мислите, че "КозлодУЙ" ще го пуснат да работи? Колко време ще му изграждат новите блокове, за които няма пари? И смятате, че ТЕЦ-овете ще покриват потреблението ни?

  8. ivelinova
    #133

    Атомната енергия е най-евтиният източник, познат към момента. Освен това е най-сигурният и постоянен източник на електроенергия – може да работи без спиране цяла година. В сравнение с ТЕЦ основното преимущество е пълната липса на вредни емисии газове. При ВЕИ предимството е в пъти по-ниската цена и почти непрекъснатото производство – никаква зависимост от природния явления като вода, вятър и слънце. Произведената от АЕЦ енергия е енергията, която покрива базовия товар на българската енергийна система – няма друга генерираща мощност, която може да прави това в българската електроенергийна система.

  9. Анонимен
    #132

    Без значение, ясно е че НИКОЙ от нас няма да има изгода от такава безумна инвестиция, естествено не включваме платените писачи в сметката /за тях надникът е сигурен до живот.. но не остана, хаха/

  10. Анонимен
    #131

    той красен станчев е специалист по всичко, включително и ядрена енергия.малко са му изцепките по въпросите на пазарната икономика та и тук.... то бива дебелоочие ама чак толкоз не бива

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.