Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ и прокуратурата обжалват датата на фалита на КТБ

Несъстоятелността на банката била настъпила на 30 септември

6 коментара
БНБ и прокуратурата обжалват датата на фалита на КТБ

Прокуратурата и Българската народна банка обжалваха решението на Софийския градски съд (СГС), според което се приема, че Корпоративна търговска банка (КТБ) е в състояние на фалит от 6 ноември м.г., когато БНБ отне лиценза ѝ. Според държавното обвинение и централния трезор несъстоятелността на КТБ е настъпила на 30 септември 2014 г.

Според БНБ за начална дата на неплатежоспособност следва да се определи тази дата, когато Корпоративна търговска банка е отчела отрицателен собствен капитал във финансовите си и надзорни отчети, внесени в БНБ и послужили като основание за отнемане на лиценза ѝ.
 
Решението на БНБ не е от естество да повлияе на обективното финансово състояние на банката, а може единствено да следва настъпването на това състояние и да го констатира, аргументира се регулаторният орган.

Същите са мотивите и на прокуратурата. Тя не е съгласна със становището на съдия Иво Дачев, че докато КТБ е била под специалния надзор на Централната банка налице е била само опасност от изпадане в неплатежоспособност, но не и фактическа такава.

"Не през цялото време на специалния надзор е била налице опасност от неплатежоспособност и възможност да бъде оздравена "КТБ" АД. Констатираните в хода на извършените междинни и пълни одити груби нарушения при воденото на отчетността в банката – насипни и непълни кредитни досиета, отпуснати кредити на свързани лица, огромна кредитна експозиция към едно или малък на брой лица (без диверсификация на риска), при което действителното установяване на истинското финансово състояние на банката неминуемо е изисквало определен период от време", посочват разследващите в протеста си.

Тезата на прокуратурата се базира на заключението от одитните доклади за състоянието на КТБ, в които е посочено, че "към 30.09.2014 г. банката е била с отрицателен капитал".

Според СГС обаче "отнемането на лицензията означава невъзможност занапред да бъдат предприети такива мерки, тъй като те повече не могат да постигнат своето предназначение – банката вече не е в състояние на опасност, тя е изпаднала в състояние на неплатежоспособност".

"Ето защо, независимо, че в акта за отнемане на лиценза на "КТБ" АД се съдържат препратки към одитни доклади, според които към 30.09.2014 г. банката е била с отрицателен капитал, началната дата следва да бъде определена като момента, от който насетне това състояние се превръща в трайно и необратимо. Това е датата 06.11.2014 г., на която лицензът за извършване на банкова дейност е отнет", прие съдия Иво Дачев на 22 април.

Междувременно четиримата изпълнителни директори на КТБ, които бяха отстранени от съда и срещу тях са повдигнати обвинения за безстопанственост, заявиха в интервю за сайта Гласове, че банката почти се е била справила самостоятелно с изкуствената ликвидна криза, причинена от тегления на средства от фирми под натиск и провокирани от злонамерени медийни публикации. Задействан бил обаче добре режисиран сценарий за ликвидиране на КТБ и обезценяване на активите ѝ, за да се изкупят на по-ниски цени от подходящите хора.

По думите на единия от директорите - Орлин Русев, очакванията на КТБ били да получи исканата от БНБ помощ от 300 млн. лв., която след като бъде огласена да успокои хората, провокирани да теглят спестяванията си от репортажи за опашки във Варна, които всъщност били породени по технически причини след наводненията.

Очаквахме по-скоро чисто психологическа подкрепа, а не толкова ликвидна, но това нещо не се случи, каза Русев. "Вместо това ръководството на БНБ поиска от мен да предам на г-н Цветан Василев да внесе до няколко дни милиард и половина лева, което според мен означаваше, че решението за затварянето на банката вече е било взето. Няма да коментирам искането, защото то бе, меко казано, обидно", разказва той. Не става ясно обаче каква е била целта на исканите 1.5 млрд. лв.

Според Русев няма банка в света, която да издържи на натиск от теглене на над 20 процента от привлечените в нея средства.

Илиан Зафиров допълва, че това е съвпаднало и с това, че 19 юни бил почивен ден в Австрия, откъдето КТБ се снабдявала с касова наличност в чужда валута. това било добре известно на БНБ и заявените пари били пристигнали на следващия ден вечерта, но КТБ вече била поставена под специален надзор от централната банка..

Единствената реакция от БНБ беше техен служител да стои през цялото време в КТБ и да наблюдава на място как се стопява ликвидността на банката, като постоянно докладваше на Управителния съвет на БНБ за това, посочва Русев. Зафиров пък обяснява, че БНБ е имала  текуща информация за разпродажбата на високоликвидните активи на КТБ, включително на държавните ценни книжа, които можели да обезпечат подкрепата от БНБ. "Водеха се разговори с нас, докато продадохме и последната ценна книга, след което разговорите спряха. По този начин БНБ имаше вече формално основание да откаже ликвидна подкрепа, която при подходящо огласяване щеше да пресече паниката. Аз лично търсих тогава няколко пъти Иван Искров, но той не отговаряше на директните ми обаждания, а секретарката му ме препращаше към Димитър Костов", каза Зафиров.

Големи клиенти на банката били споделили, че са били принудени да закрият фирмените сметки и да изтеглят средствата си, допълва той. "Създаваха се умишлено опашки на ПОС-терминалите от картодържатели, които теглеха дребни суми – от по 20 и 50 лева. Разбирахме, че тези действия са злонамерени, но запазихме добрия тон и ги обслужвахме", коментира Зафиров.

По думите му, в сряда, на 18 юни следобед, в салона на банката нямало нито един клиент. "Бяхме обявили дори удължаване на работното време, клиентите се бяха успокоили, видяха, че това е медийна кампания. И даже бяха започнали да оттеглят заявки за тегления в брой за четвъртък и петък. И вечерта по националното радио на база на анонимен сигнал излезе информация как Цветан Гунев (подуправител на БНБ, срещу когото също има повдигнати обвинения за неоказван наздор над КТБ – бел. ред.) фаворизирал една банка, ясно коя, и затова му били предявени обвинения. С половин уста от БНБ потвърдиха, че да, взел си е отпуск, за да не пречи на разследването. И в четвъртък 19 юни 2014 г. опашките бяха се заформили от 7.30 ч. сутринта", обяснява Зафиров.

Според него преднамерено първите назначени квестори в КТБ били с опит на синдици и ликвидатори, а не като мениджъри на работеща институция.

Друг от отстранените директори на КТБ - Георги Христов, допълва, че на служители на конкурентни банки е бил осигурен свободен достъп до цялата документация на затворената банка. Комисията за защита но конкуренцията била сезирана за това, но не видяла нищо нередно и препратили въпроса към към БНБ.

Според Христов, за оценки на състоянието на банката, които обаче не могат да служат за счетоводни и съдебни цели, са похарчени 2.5 млн. лв., докато в същото време одит на КПМГ, струвал не повече от 40-50 хил. евро, който бил заверен, може да се ползва за всякакви цели.  

"Ние няма да престанем да питаме кои хора в БНБ наредиха на квесторите да осчетоводят не одитирани данни, а едно мнение. Тези доклади нямат за цел одит и въпреки това на база на тези данни бяха взети счетоводни операции, бяха начислени тези обезценки за над 4 млрд. лв., които широко се оповестиха като "дупка”, и което послужи на финала да бъде отнет лицензът на банката", заяви Русев.

Според него неправомерно са преоценили дълготрайни материални активи, собственост на банката, което означава намалена стойност на всички офиси, сгради, техника. "Само стойността на сградите е намалена с 30%", допълва Зафиров и обяснява, че офисите на банката са сериозни имоти на централни места.

Четвъртият директор Александър Панталеев заяви, че при отнемането на управлението на банката от ръководството ѝ са пропуснати възможности за стабилизираните на банката. "Имаше случаи, когато клиент без кредит дължи пари на друг, който има кредит, и просто трябва да се извърши плащане от една сметка в друга, за да може другият клиент да си погаси кредита. Дори тези вътрешни преводи бяха забранени. Това блокиране на дейността на банката доведе до просрочия на цели групи клиенти, до блокиране на бизнеса на цели отрасли", посочи Панталеев.

Според Зафиров има обезценени кредити между 80% и 100% от стойността им. "Зад тези кредити стоят фирми, които имат съответни активи. В момента, в който кредитът се обяви за предсрочно изискуем, тези фирми нямат възможност да го погасят, защото им е спряно финансирането, врътнато им е кранчето за кислорода и те в момента са в коматозно състояние. Те няма как да върнат предсрочно изискуемите кредити, тъй като нямат средства да ги завъртят и да получат печалба, и техните активи ще бъдат разпродадени, ще бъде вкаран "удобен” за някого синдик и той ще се реши на кого да го продаде, стъпвайки на тази обезценка. Ще режат от тортата където и колкото решат. Тази схема е добре проиграна през последните 20 години", посочи той.

Цялата тази атака, ажиотажът около банката е резултат от стремежа на определени кръгове за преразпределение на територии, за преразпределение на бизнес, за повторна приватизация и т.н., каза Зафиров, повтаряйки вече изказваните такива тези от Цветан Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калина Георгиева
    #6

    Какво обжалват? Нали банката е била в несъстоятелност?

  2. Oanis
    #5
  3. strobo
    #4
  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  5. The Big Bad Wolf
    #2

    Съвсем адекватно действие

  6. Oanis
    #1

    Търси се решение и дати не по документи, а по целесъобразност. Мисля, че най-точно ще ни го кажат документирано от съдилищата в Люксембург, недостижими за нашите местни разбойници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.