Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНР се оплака в антимонополната комисия от "Музикаутор“

1 коментар
БНР се оплака в антимонополната комисия от "Музикаутор“

От злоупотреба на организацията "Музикаутор" със силната си позиция при предоставянето на авторските права на български и чужди музиканти за ползване в радиоефира, се оплака Българското национално радио пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Според държавната медия едностранното прекратяване на договора от страна на "Музикаутор" след неприети от радиото трикратно повишени цени е злоупотреба с по-силна позиция при договаряне.

Според искането на генералния директор на БНР Александър Велев антимополоният орган трябва да се произнесе дали като забрани на БНР да излъчва музика със защитени авторски права "Музикаутор" нарушава правилата на конкуренцията.

Според обществената медия "Музикаутор“ нарушава принципа на равнопоставеност, като поставя Българското национално радио в по-неблагоприятно положение спрямо търговските медии. "Възползвайки се от по-силната си позиция, "Музикаутор“ едностранно налага на БНР условия, с които цели да постигне сериозен дисбаланс на радиопазара, като получава непропорционално голяма част от възнаграждението за ползване на авторски права за музикални произведения само от Българското национално радио", посочва Велев в жалбата си до КЗК.

Той припомня, че КЗК вече се е произнасяла, че организациите за колективно управление на авторските права са в положение, което е равностойно на господстващо. "Музикаутор“ представлява над 95% от световния музикален репертоар, което определя по-силна позиция на сдружението при договаряне с БНР, смята радиото.

Скандалът със спирането на съвременната музика в ефира на националното радио избухна в края на 2016 г., след като двете страни не успяха да се договорят за таксите, които ще се плащат за авторските права на пусканото по БНР музикално съдържание. "Музикаутор" иска тройното им повишаване, а от радиото предложиха 20 на сто увеличаване с мотива, че държавата им субсидия не е съобразена с подобен ръст и нямат необходимите средства. От организацията пък твърдят, че таксите, плащани от БНР са четири пъти по-ниски от тези за частните радиостанции, и всъщност медията е в привилегировано положение.

Така от 1 януари 2017 г. БНР пуска само класическа, народна и джаз музика с изтекла давност на авторските права, двете страни проведоха среща и трябваше да се изготви нова оферта от страна на "Музикаутор", но такава още не е представена, твърди радиото. Неговата страна бе взета от Съвета за електронни медии, от Министерството на културата и парламентарната комисия по култура.

Търговският спор между двете страни обаче продължава. Някои български изпълнители предоставиха на радиото безплатно ползване на техен репертоар, а от "Музикаутор" твърдят, че радиото пуска в нарушение музикално съдържание с неуредени авторски права.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #1

    "Някои български изпълнители предоставиха на радиото безплатно ползване на техен репертоар". Жалко. Таман помислихме, че БНР е станало нормално радио с хубава музика. И отново тая бълвоч.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.