Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойко Борисов не е папа, че сам да смени Висшия съдебен съвет

Омбудсманът призова да се ограничи "съдебната номенклатура"

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) не може да бъде сменен с една пресконференция, а премиерът не е папа, че да решава тези въпроси окончателно. Това коментира в понеделник правосъдният министър Христо Иванов след провеждането на годишния Форум за правосъдие и права на човека под егидата на Националния институт на правосъдието.

Христо Иванов допълни, че предстоящите промени в конституцията не са изчистени и предстоят преговори с парламентарно представените партии.

През миналата седмица премиерът Бойко Борисов изненадващо обяви, че подкрепя конституционни промени, с които да се отпуши реформата в съдебната власт. Той обяви, че иска смяната на сегашния ВСС, който се е доказал като неефективен.

Засега идеите за конституционна реформа са насочени основно към преструктурирането на ВСС чрез разделянето му да две камари и въвеждане на годишен парламентарен отчет за главния прокурор. ГЕРБ са категорично против реформата из основи на прокуратурата, въпреки настояването на Реформаторския блок и Христо Иванов. Преди две години и Европейската комисия настояваше за това, но най-голямата партия в управляващата коалиция ясно показа, че не желае да се вслуша в препоръките на Брюксел.

Правосъдният министър обясни, че е помолил лидерите на основните опозиционни политически сили за среща, за да може да ги запознае с направените предложения. Той добави, че ще отстоява и темата за независимостта на прокурорите и тяхната отговорност.

Правосъдният министър показа разочарование, че засега дебатът се е съсредоточил конкретно върху смяната на ВСС, а не върху принципните въпроси по предлаганата реформа.

"Дебатът по принцип върви зле в България, не успяваме да се фокусираме върху принципните въпроси, а само върху личните", каза Иванов. Той не приема упреците, че подмяната ВСС е цел на реформата. Той призова магистратите и депутатите да дадат своята оценка за работата на сегашния съдебен съвет.

"Оценката за работата на ВСС следва да бъде дадена от тези, които имат представители във ВСС – магистратите и парламента. Това е меродавната оценка и на базата на тези оценки да взимат решения за съдбата на един или друг състав на ВСС. Само, когато успеем да докараме нещата до този тип реакция, ще имаме растеж в доверието и отговорността. Механичната смяна на едни с други или оставането на някакви да си довършат мандата, само защото са там, не е добър начин за подобряване на ситуацията в съдебната система", каза Иванов

По време на форума омбудсманът Константин Пенчев за пореден път призова за "изчистване на всички тумори в съдебната система". Той предложи реформата да ограничи влиянието на т.нар. съдебна номенклатура. Това, според него, може да стане чрез намаляване до два на възможните мандати за шефовете в системата.

Сега магистратите нямат право да изкарват повече от два последователни мандата на една и съща ръководна позиция в система. Така например един и същи магистрат може да бъде два пъти поред шеф на Софийския градски съд, после да си вземе пет години "почивка" и пак да кандидатства за същия пост или пък да оглави по-висша съдебна инстанция.

Според Пенчев именно това създава съдебната номенклатура. Той призова за цялата си кариера един магистрат да няма право да заема повече от два пъти шефска позиция, без значение на какво ниво.

"Има хора, които са на възлови позиции през почти целия си професионален път – два мандата като председател на районен съд, два като шеф на окръжен съд, два на апелативно ниво. Това е т.нар. съдебна номенклатура, която е дори по-опасна от политическата", каза Пенчев.

Омбудстманът се обяви срещу намаляването на политическата квота във ВСС. "Аз викам сакън, не пипайте парламентарната квота и го казвам това съвсем откровено. Парламентарната квота е гражданската квота, защото тя се излъчва от депутатите, които народът избира", каза той. Подобно намаляване не се предвижда в предлаганите от управляващите конституционни промени.

Според омбудсмана трябва да се разширят и функциите на Инспектората на ВСС. "Той също е окото на Народното събрание. Дайте му повече правомощия. Защо да не бъде един съдебен ДАНС", каза Пенчев.

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов също застъпи тезата, че ако съдебната власт иска да прави реформа в дълбочина, това няма как да се случи без промяна в конституцията.

Според него може да се помисли и за намаляване на мандата на тримата големи в съдебната система от седем на пет години, защото този срок е достатъчен за реализиран на неговите идеи. В отговор на въпрос дали ВСС е неефективен, председателят на ВКС каза, че всеки може да си направи сам изводите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #1

    Papa не е, но много ни напомня за Тато.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.