Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Ако заговорим с Македония за езика, може да дойдат и танкове

Първият тест за добросъседството между София и Скопие е спорът за историята

10 коментара
Борисов и Заев, сн. БГНЕС
"Върнем ли се към историята, нямаме бъдеще. Какво по-важно има от това да се разбираме и да се върви напред по пътя? Нека учените говорят на тая тема. Хилядолетна история имаме, винаги може да се намери нещо, за което да се скараме", коментира премиерът Бойко Борисов в четвъртък след общото българо-македонско правителствено заседание в македонския град Струмица. 
 
Той подкрепи за пореден път евроатлантическата перспектива на Западните Балкани коментира, че "сега е моментът да се използва българското председателство, а след това австрийското, румънското, хърватското, за да може близо две години темата не само да се държи на вниманието на всички в Европа, но и реално да се придвижи"
 
Попитан за мнението му за македонския език Борисов коментира на шега: "Тук в залата виждам, че нито един министър и нито един журналист не ползват слушалките за превод. Kакво по-важно има от това да се разбираме и да се върви напред по пътя? Направим ли такъв разговор кой език какъв е, Каракачанов е много подготвен по тази тема – вместо да подпишат договор за сътрудничеството с армиите, с госпожата (македонският министър на отбраната Радмила Шекеринска– бел. ред.) може да дойдат с по един танк”.
 
"На Балканите трябва да се пазим от думи като нова епоха и исторически. Трябва повече скромност. Трябва да забравим и за Велика Албания, Велика България, Велика Сърбия, Велика Гърция... Колкото сме по-малко велики, толкова по-бързо ще направим, така че нашите доходи да достигнат тези в Западна Европа", каза Борисов.
 
"Нашата политика не е насочена срещу трети страни, а точно обратното – всички на Балканите да получим по-равно. Затова еднакво важно за нас е нашите приятели от Македония, Албания, Черна гора и Сърбия по-бързо да се присъединят към ЕС, да няма черни петна в региона", посочи той.
 
 
Освен общото правителствено заседание се проведе и двустранна среща между премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев. Тя се състоя във Водочкия манастир, който Заев определя като едно от най-красивите места на родния му град Струмица.
 
"С договора за приятелство и днешното съвместно правителствено заседание, Македония и България застанаха една до друга и може да работим като един мотор, който да издърпа целия регион напред", каза от свя страна Заев. 
 
Общата история остава критичен момент 
 
България постави в центъра на европейското си председателство Западните Балкани, но още в началото на следващата година е много вероятно на преден план отново да излезе спорът с Македония около общата ни история и език.
 
В петък външните министри на двете държави Екатерина Захариева и Никола Димитров се срещнаха в рамките на общото правителствено заседание в Струмица и поеха ангажимент договорът за добросъседство, който бе подписан през лятото, до края на годината да влезе в сила. За целта той трябва да бъде ратифициран от националните парламенти.
 
В България не се очаква да има проблеми, но в Македония близката до Русия опозиционна партия на бившия премиер Никола Груевски ВМРО – ДПМНЕ разгърна мощна кампания срещу документа и обяви, че ще гласува против него в парламента.
 
В договора е предвидено до три месеца след влизането му в сила двете държави да формират съвместна експертна комисия, която да реши спорните въпроси около историята и образованието. Именно това се очертава и като най-значимият тест пред договора. В него не е предвидено кои историци и по какви критерии да влязат в комисията, която трябва "обективно и основано на автентични исторически извори" да тълкува историческите събития.
 
Премиерите очакват развитие по църковния въпрос 
 
Според премиерите на Македония и България Зоран Заев и Бойко Борисов църквите на двете страни трябва да последват примера с договора за приятелство и добросъседство.
 
"Не можем да се месим в работата на църквите, но можем да ги насърчим да следват Договора за добросъседство. Надявам се, че нещата ще стигнат до взаимно признаване. Автокефалността на МПЦ - Охридска архиепископия за нас е много важна", каза Зоран Заев.
 
Борисов от своя страна сподели, че винаги, когато тръгва да прави нещо важно, отива в църква или манастир.
 
"Ние не се месим в работата на църквата. Истински ще сме щастливи, както и ние в политически план, и нашите църкви да работят, да си помагат, да пеят заедно, да проповядват заедно в името на добруването на двата народа", каза Борисов.
 
Преди близо две седмици македонската православна църква поиска да припознае и признае БПЦ като майка-църква, която първа я приема и признава нейната автокефалност.
 
Македонската православна църква е създадена в края на Втората световна война, но до днес не е призната от никоя православна църква.
 
Скопие и София ще мислят общи позитивни послания
 
В петък първите дипломати подписаха и платформа за активизиране на сътрудничеството между двете министерства. Целта е да се създадат работещи механизми за изпълнение и преглед на договора и да се синхронизират позитивни послания, които да работят за преодоляване на негативните обществени нагласи.
 
От българското външно министерство съобщиха, че то ще финансира шест проекта на стойност 380 000 евро в подкрепа на Македония. Първият от тях е вече факт - доставка на автомобил на хора със специални потребности.
 
Другите проекти са свързани с интеграцията на деца аутисти и саниране на най-голямото училище в Скопие.
 
Двамата министри обсъдиха финансирането на коридор номер 8 и другите проекти за свързаност в региона.
 
И пак за танковете 
 
В рамките на визитата вицепремиерите и министри на отбраната Красимир Каракачанов и Радмила Шекеринска подписаха и споразумение за обучаването на македонски танкисти у нас.
 
Те ще се учат да управляват танкове Т-72.
 
Така сътрудничеството по "танкова" линия продължава, след като по времето на премиера Иван Костов България дари на Македони танкове Т 55.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #10

    Ние българите обаче сме единствените на балканите, които говорят за загърбване на миналото, което в очите на останалите балканци изглежда като слабост, като повод за засилване на техните претенции.

  2. Valpet
    #9

    ББ е прав в най-важното - в желанието за взаимно разбирателство. А това, че изказът му е по-скоро народен, отколкото дипломатичен, може и да е за добро. Проблемите на Балканите имат широка народностна основа и между-правителствените приказка трябва да достигат до всеки обикновен балканец, за да има благоприятна обществена атмосфера и взаимно доверие. С взаимни съмнения доникъде се не стига, особено - по темите език и история. Тези теми трябва да се оставят, обаче, не на традиционните филолози и историци, а на модерните млади учени, които не са зомбирани с доктринерските патриотизми на 20 век и най-новите фолк-национализми.

  3. trezwomislesht
    #8

    От 1878г. въздишаме по Македония. Преглъщаме горчиви хапове и се надяваме бог да смири коравите глави на македонците. Дали наистина вече са узрели или им трябва гласът ни за ЕС? Май второто е по вероятно. Ама след нас идват и гърците. Там няма да има "братски" целувки...

  4. Nikola Nikolov
    #7

    За да съм справедлив , не мога да не призная - в случая , поведението , изказванията и действията на гаулайтера от Банкя , са абсолютно точни и адекватни !!! Да видим - кой ще изпъне жилички , за да провали добрите намерения.Според мен , провокациите и манипулациите ще дойдат от североизток - путлеристите много трудно биха приели едно добросъседство между България и Македония ! Паживьом и увидим , нали така се изразяват рушняците ...

  5. Teller
    #6

    Чии танкове? И къде ще дойдат? Не ми е ясно. Някой може ли да ме светне?

  6. ivancho ivanov
    #5

    Умни думи на български премиер! Да не гледаме различия, да гледаме приликите, общият интерес от членство в Европейски съюз и НАТО! На Балканите всички печелят, инак всички губят!

  7. granitovski
    #4

    Нищо няма да излезе от напъните на Б.Борисов да се прави на дипломат.Просто, защото нищо не разбира от дипломация, не е учил, не е чел и не слуша нито историците, нито политолозите, нито анализаторите.Ако имаше поне малко понятие от дипломация, нямаше да се "изцепи",че Западните Балкани щели да заместят Великобритания в ЕС.Вижте само колко небивалици наговори в УНСС?И го аплодираха, вместо да му вземат документите.Що не си гледа магистралите и метрото, което си е негово постижение.Нищо друго?!

  8. Bлaдo
    #3

    помни прЭЭслафа... - таратанци :-) ... Македония трябваше общо да си намали танковете, щото с подарените от нас (90 бройки) им станаха повече от ... препоръчаното от Брюксел. И си намалиха танковете с 30. ... Та и евентуалните бОкови съветници - и те кат прЭЭслава - не знае, не помни, ама зяе и затрупва... Освен това бОковата глАва сама ги ражда тия бисери. Пък прЭЭслафките и на изречението "3 папи са ме галИли по главата" пишат отличен... - ама с такива критерии - толкова...

  9. Преслав
    #2

    Много правилни думи на Борисов. Отличен на тези които му пишат речите и съветниците. Това е правилния подход, а че някой анонимник се дави в злобата си няма никакво значение за историята. П.С. Доколкото помня танковете които Костов дари на Македония по-късно бяха нарязани или препродадени за скрап.

  10. Bлaдo
    #1

    ...е! не ни ли е глynaвичък премиеринът... :-))) ... Че те точно македонските танкове са си... нашите български танкове (Т54)... Както и македонският език си е ... нашият български език (един от западните диалекти)... Накратко: бОко!, достатъчно е да говориш с тях НА езика, а не ЗА езика... От там нагоре не е за твойта глава...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.