Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: България ще подкрепи европейския заем за Гърция, но няма да даде нито лев

"Не е европейско да останем единствената страна в Европа, която да провали своя съсед"

7 коментара
Бойко Борисов, сн. БГНЕС

България ще подкрепи спешния спасителен "мостов" заем за Гърция, но "няма никакъв шанс да загуби, да плати или да извади от собствения си бюджет пари за южната ни съседка", обясни премиерът Бойко Борисов пред депутатите в петък.

"Един български лев няма да бъде похарчен заради гърците, но няма да е добър знак за нас българите, ако кажа не", посочи Борисов и добави, че е получил "абсолютни гаранции" от Европейската комисия.

Късно вечерта в четвъртък финансовите министри на 28-те страни членки от ЕС се разбраха за отпускането на 7 млрд. евро заем, който да покрие нуждите на страната, докато бъде договорена и задействана новата, трета спасителна програма за Гърция. Парите за заема временно ще бъдат взети от Европейския механизъм за финансова стабилност, който е предшественик на сегашния постоянен спасителен фонд на еврозоната. В спасяването на Гърция към момента ще участват само страните от еврозоната, след съпротивата на източноевропейските държави.

"Беше предложен механизъм по който да се отпусне спасителният 7-милиарден план за Гърция. Нашата позиция беше "против". Оставайки единствени "против", поставихме редица изисквания, които биха ни поставили в 28-те, които биха го подкрепили. ЕК направи необходимото в писмени мейли и разговори, които проведох на няколко пъти, те приеха, че има абсолютни гаранции, България, участвайки в този план, няма никакъв шанс да загуби, да плати или да извади от собствения си бюджет пари за спасяване на Гърция. Просто участва в един механизъм", обясни Борисов в рамките на парламентарния контрол в петък.

По думите му няма да е "европейско, нито балканско" като съседи на Гърция да останем единствената страна в Европа, която да провали своя съсед.

Финансовият министър Владислав Горанов добави, че България няма да е пречка за отпускането на мостови заем на Гърция при категорично записани нормативни гаранции, че българската държава и другите държави-членки на ЕС, които не са членове на еврозоната, в случай на неблагополучно развитие в Гърция, няма да бъдат пряко финансови засегнати, а допълнителните компенсации към европейския бюджет ще бъдат направени или предоставени от страните от Еврозоната.

"След тези категорични и скрепени със закон гаранции българското правителство смята, че няма пречка и риск да задействаме този механизъм и България да се присъедини към положителното решение на Великобритания и на другите страни извън еврозоната за осигуряване на мостовото финансиране, преди задействането на третия спасителен пакет за Гърция", каза още Горанов.

Вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев от своя страна отбеляза в петък, че досега от България не е искано съгласие да участва във финансовата помощ за Гърция, но дори и да бъде поискано, отговорът ще е отрицателен.

Колко напред сме в демокрацията?

Борисов коментира още, че ако анархията и влошаването на ситуацията и кризата в Гърция не се овладеят, това е пряка заплаха за България - за бизнеса, границите, миграционния натиск, финансите, контрабандата.

"Една нестабилна Гърция до нас е чудовищно нещо. Нека пак да върнем добрия тон. Много би било изгодно за мен да кажа не и след един час в Брюксел хората ще се чудят как. Редно е да покажем колко по-напред сме в демокрацията, да не ги спъваме, защото без нашия глас ще има лавина от проблеми, които трайно биха влошили нашите взаимоотношения ”, посочи Борисов.

"Нашето "не” се чу много ясно във всички европейски държави. Страхът е дори давайки тези 7 млрд., независимо, че гръцкият парламент прие всички условия, дали изобщо ще може да ги изпълни", каза още премиерът.

Той посочи, че не би било европейско България да остане единствената страна в Европа, която да провали съседа си и се обърна към депутатите за разбиране при гаранциите, направени за България, да бъде показано добросъседството на страната ни. А съседите ни, ако имат доблест, да се извинят за обидите, които изпратиха към нас, каза премиерът.

Според Борисов условията при Ципрас са по-тежки от тези при Самарас.

По думите му популизмът в Гърция се е провалил с гръм и трясък. "Арогантното им поведение доведе до най-тежките изисквания, които досега са правени", каза той.

Никой не е посмял да иска от България пари

Вицепремиерът Томислав Дончев посочи от своя страна, че до момента, никой не е искал и "не е посмял да иска ангажиране на България с финансови средства".

Той обясни, че идеята е да се ползват средства от така наречения "стар фонд" – Европейският фонд за финансова стабилност, където има останали малко над 13 млрд. евро. Причината за това е, че за ползването на каквито и да е суми от новия фонд на еврозоната са необходими определени процедури в държавите-членки, включително и ратификация през парламентите, което отнема време, посочи Дончев.

"Ние не бихме били против да се ползва един или друг вече създаден и работещ европейски механизъм стига това да не означава натоварване на страни извън еврозоната и специално на България, с допълнителни плащания като за това има много причини", коментира вицепремиерът по еврофондовете.

"Първо, такава е позицията на правителството, което не е без значение. На второ място, никой не е в състояние да обясни на която и да е категория български граждани, че по някакъв начин трябва да се ангажира с допълнителни плащания. Нито на пенсионер. Нито на работещ в системата на МВР. Нито в държавната администрация, нито в армията и т.н.", посочи Томислав Дончев.

Според него солидарността предполага този, който е по-богат да помага на този, който е по-беден. "Солидарността е това. Солидарността не е по-бедният да помага на по-богатия. Това не е солидарност. Това е нещо друго като не съм сигурен каква е правилната дума", коментира Дончев.

Той посочи, че в същото време се опитва да не обръща внимание на разгарящите се понякога балкански емоции по темата.

"Но е трудно да се говори с хладнокръвие по тази, тема когато от другата страна на границата заплашват населението си с българизация, освен че е леко обидно", каза Томислав Дончев. Той заключи, че малко българизация не би се отразила зле на южните ни съседи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гармиш
    #7

    Абе хора , просто днес Боко е открил за себе си как работи този механизъм,а вчера се направи на мъж от който нещо зависи...Елементарно трупане на точки за пред медиите и лековерния народ

  2. Вицепремиерът Томислав Дончев посочи от своя страна, че до момента, никой не е искал и "не е посмял да иска ангажиране на България с финансови средства". Много сме ги уплашили европейците ;-) Не смеят да ни гъгкнат !

  3. Коментарът е изтрит в 14:57 на 17 юли 2015 от автора.
    #5
  4. анита хегерланд
    #4

    Правилото на Чатъм Хаус: Правилото на поверителността предвижда, членовете, присъстващи на семинар, да обсъждат резултатите му във външния свят, но да не обсъждат кои са присъствали или да цитират това, което е казал конкретен човек. Това улеснява честната дискусия върху противоречиви и непопулярни въпроси. Ако надскочим балканския манталитет, бихме разисквали по спорните въпроси по дипломатичен начин, от който винаги ще имаме добър резултат.

  5. Boriana Boneva
    #3

    като заявяваме това трябва да използваме подходящия момент и да вдигнем глас за строго следене на харча в Гърция. За създаване на Контролен съвет на доверието (уви пак бюрокрация) от финансисти и безупречни политици, който да следи Гърция за всеки цент, за изпълнение на поетите ангажименти. Гърция, трябва да го признаем, изпадна не само в икономическа несъстоятелност, но тя и нанесе и дамгата на ограничен суверенитет. Нещо което повече ги унизява, отколкото всичко друго. Но те са си виновни. Трябва да го преглътнат.

  6. pinocchio
    #2

    Булгаристан явно заслужава съдбата си от след балканската война. Мало ум ни те ни политици не спират да тласкат страната ни към неразбирателство с всичките ни съседи. То не бяха подигравки към румъния (в момента далеч пред нас), репчене на русия, турция и сърбия, сега се правят на велики на гърция... а ходят да се навеждат отвъд океана, където на никой не му пука за нас. а и сме многострадалната геновева, виждате ли колко много сме изстрадали, били сме били най-бедните. ами защо станахме най-бедните,

  7. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.