Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: България вярва в ЕС, защото прави разликата с Варшавския договор

Гаф с превода в парламента не порпречи на Таяни да похвали правителството

9 коментара
Таяни и Борисов, сн. БГНЕС
"Оптимист съм за българското председателство на ЕС, България е една от държавите, в които има най-малко евроскептицизъм", заяви премиерът Бойко Борисов във вторник в София пред гостуващата делегация на Европейския парламент, водена от неговия председател Антонио Таяни.
 
"Ние сме една от държавите, които можахме да направим разлика от това да сме във Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ и да сме в ЕС. Това беше един осъзнат избор и неслучайно българският народ продължава да вярва в ЕС", посочи Борисов.
 
Таяни е в София, за да обсъди с властите у нас задачите и отговорностите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
 
"Добре дошли сте да окажете помощ за тези месеци българско председателство, защото ние искаме да помогнем, макар и със скромните си възможности, по основни теми - да придвижим съюза напред", каза Борисов.
 
"Оптимист съм и с подкрепата на европейския парламент съм убеден, че имаме редкия шанс и реален напредък по присъединяването на Западните Балкани в ЕС", допълни той.
 
Борисов каза, че България не си поставя огромни цели за председателството на ЕС "нито надскачаме ръста си". 
 
"Искаме да дадем перспектива не на политическите елити, а на младите хора и на народите в този регион", каза премиерът. 
 
Гаф с превода и серия похвали за България 
 
По-късно Антонио Таяни изнесе и реч в парламента, която обаче бе белязана от гаф с превода. Taяни започна да говори на родния си италиански език, но преводът не тръгна и се наложи той да започне речта си отначало.
 
"Нормално е, това се случва и в европейския парламент" каза Таяни, след което обеща следващия път да знае български.
 
"Българското председателство може да разчита още отсега на пълната подкрепа и сътрудничество на Европейския парламент", заяви Таяни в обръщението си пред българското Народно събрание.
 
Той отбеляза, че според последния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка България бележи напредък. 
 
"Окуражавам ви да следвате този път. България е малка държава, но с огромен потенциал. Вашата страна е изправена пред много предизвикателства, като модернизация на производството, пълна интеграция на пазара на стоки и услуги, инфраструктура в областта на енергетиката, транспорта и цифровата икономика", добави Таяни.
 
По думите му страната ни със своите външни граници - морски и сухопътни, с Турция, е ключова за европейската политика на сближаване, сигурност и управление на миграционните потоци. 
 
"Отделните държави, особено тези, които са по границата, като България, Италия и Гърция, не трябва да бъдат оставяни сами", каза председателят на ЕП. 
 
Според него националните парламенти не се съревновават с ЕП, те са неговите естествени и най-добри съюзници за сближаване на гражданите на Европа с европейските политики. 
 
Таяни увери, че ЕП поддържа, както винаги, влизането на България в Шенген и очаква да се постигне скоро съгласие и в Съвета на ЕС.
 
Западните Балкани – основен приоритет
 
Таяни оцени включването на Западните Балкани сред приоритетите на българското председателство. Споделям вашата чувствителност и осъзнаването на стратегическата важност на процеса за интегриране на Балканите, не можем да оставим това на амбициите на други страни извън Европа, смята Антонио Таяни.
 
Той обърна внимание на сътрудничеството в инфраструктурата и дигиталните технологии. От думите му стана ясно, че е обсъждана днес идеята за по-евтин роуминг със Западните Балкани, и то още при българското председателство в началото на следващата година. В противен случай, смята той, има риск фундаментализмът и тероризмът да използват тези територии и те да се трансформират в кръстопът на дрога и престъпност.
 
Сред приоритетите на Таяни е да увеличи доверието на гражданите към изграждането на Европа. Ако искаме да избегнем континентът ни да бъде с маргинална роля, трябва да сме силни, да говорим единно, да имаме единна външна политика и обща политика на защита, призова той. 
 
Антонио Таяни постави като приоритет и младите хора, борбата с безработицата сред тях.
 
Той подчерта, че е нужна и политика за поддържане на земеделието, на малките и средните предприятия, на занаятчийството.
 
Таяни завърши словото си на български език като цитира девиза на Народното събрание "Съединението прави силата", който е и мото на предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. 
 
След срещата с Борисов по-рано Таяни съобщи, че през януари ще посети Сърбия, Косово и Босна и Херцеговина като сигнал за вниманието от страна на ЕС
 
"В тези срещи отдавам голямо значение на българското председателство, то може да ние от полза, защото България много добре познава ситуацията в района. Преди срещата си в Западните Балкани ще се срещна с Бойко Борисов и с българско правителство за повече информация", допълни Таяни.
 
Борисов отново защити споразумението с Турция 
 
Бойко Борисов от своя страна отново защити споразумението между ЕК и Турция за мигрантите. 
 
"Нашата позиция е, че споразумението с Турция за мигрантите трябва да продължи да се спазва. Колкото и да ни струва е по-добре тези хора да стоят извън ЕС. Трябва да засилим външните граници на ЕС, и лидерите на Евросъюз да участват в срещи, където се решава бъдещето на Европа", каза Борисов. 
 
"Не става въпрос за присъединяването на Турция в ЕС, а за запазване добрите отношения, защото тази стана е член на НАТО и най-големият партньор в южния флаг на алианса, посочи Борисов. Не трябва да се бяга от темата, а нещата да се изговорят ясно и да се нормализират отношенията", каза той.
 
Европа да има по-голяма роля 
 
Таяни коментира, че Европа трябва да играе по-голяма роля в решаване н проблемите в света. 
 
"ЕС има своя външна политика, трябва да говори с единен глас, като има предвид не само за източните граници, но и Африка", каза Таяни.
 
"Говорихме за стабилността в Близкия изток, взаимоотношенията с Турция и стабилността на Балканите. Разбрахме се да работим активно в тази част на Европа, където има кандидат-членки на ЕС", отбеляза Таяни. 
 
Борисов солидарен с европейските "зелени" 
 
Борисов коментира, че е било допуснато лесно САЩ да излязат от преговорите за климата.
 
"Много съм солидарен с европейските "зелени" и да върнем САЩ на масата за преговорите за климатичните промени, допълни той. Крайно време е да се намесим за ситуацията в Сирия, защото тя се обсъжда от президентите на Русия, САЩ и Иран, а ние в Европа се караме къде да релокираме сирийците, които ще дойдат в Европа", каза Борисов.
 
Радев: България няма да преследва свои тесни национални интереси
 
В рамките на визитата си у нас Таяни се срещна и с президента Румен Радев, който му каза, че като "председател на Съвета България няма да преследва свои тесни национални интереси, а ще бъде партньор и посредник при разрешаването на наболелите предизвикателства пред общността". 
 
По думите на държавния глава предстоящото председателство е и шанс за страната ни да увеличи доверието в работата на българските институции в дългосрочен план.
 
"България добре знае цената на мира на Балканите. Ще използваме целия си натрупан опит като член на Европейския съюз, за да работим за стабилност и интеграция на Западните Балкани, защото Европейският съюз има интерес от сигурността и просперитета на нашия регион“, каза още Румен Радев, цитиран от прессекретариата на държавния глава. 
 
"Кохезионната политика е от ключово значение не само за България и Източна Европа, но и за ЕС, с оглед на стремежа за изграждането на силен и стабилен Съюза, в който всички държави членки могат ефективно да участват в общите политики", добави Радев.
 
Таяни от своя страна изрази увереност, че Европейският парламент и България споделят общи важни приоритети от европейския дневен ред в контекста на предстоящото председателство. 
 
"Миграцията, тероризмът и икономическият растеж са между най-важните теми за ЕС. Приоритет за нас е да работим за съставянето на следващия европейски бюджет, като намаляваме младежката безработица в държавите членки. Ако искаме ефективни решения срещу миграцията, трябва да създадем и активна европейска външна политика, както и интегрирани отбранителни възможности“, заяви председателят на ЕП.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #9

    Нашият премиер не си е научил урока от школата за пожарникари. Варшавският договор беше военен отбранителен съюз подобен на НАТО и няма как да се прави разлика.

  2. trezwomislesht
    #8
  3. Краткият период на българското председателство на ЕС е момента нормалните българи да надигнат глава и да търсят възможности на мирен но красноречив протест. Всеки трябва да помисли как да привлечем вниманието на европейската общост за факта, че България е една превзета и окупирана от мафията държава. Не бива да се пропуска тази възможност недочелият и Винету нащ премиер Боко от Банкя, да бъде разобличен пред европейските медии.

  4. ivancho ivanov
    #6

    Българите, които не са вързани за БСП са за непоколобимо за ,ЕС, бесепарите са муфтаджии, та и Путин им влияе!

  5. Коментарът е изтрит в 17:23 на 21 ноември 2017 от автора.
    #5
  6. pepe
    #4

    "...солидарен с европейските "зелени"" Затова ли с благословията на ГЕРБ се строи в защитени зони? И втори лифт на Банско в национален парк?

  7. Коментарът е изтрит в 15:10 на 21 ноември 2017 от автора.
    #3
  8. Преслав
    #1

    А Христо Иванов дали ще се срещне с Таяни да му обясни разни неща, дето в ЕС няма как да ги знаят?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.