Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Новината за бойкот на КСНС е 100% фалшива

"Седнахме, кафенце си пихме, по-приятелско заседание не съм имал", обясни премиерът за проваленото заседание

0 коментара
Борисов: Новината за бойкот на КСНС е 100% фалшива

"Не съм нито колегата Валери Симеонов, нито Антон Тодоров да оценявам медиите, но новината за бойкот на КСНС е 100% фалшива", заяви премиерът Бойко Борисов във вторник, коментирайки две събития от предходния ден. Едното бе подадената оставка на депутата от ГЕРБ Антон Тодоров, позволил си да заплашва журналист, от когото Борисов се разграничи, както и от вицето си Валери Симеонов.

В понеделник заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента претърпя безпрецедентен провал, след като министри и депутати не дойдоха, а други си тръгнаха по средата на срещата. Не бе постигнато никакво решение, дори формално, по обявената от президента тема "работещ модел за борба с корупцията". Самият Борисов пристигна с час и половина закъснение заради срещата му с протестиращи от оръжейния завод "Емко".

"Снощи с изумление разбирам, че ние бойкотираме президента, при положение, че по-приятелски, по-конструктивен и всеки си каза защо е против едното или другото. Там има 20 души свидетели. Днес се развива тема "Бойкот?", що за безобразие?. 100% фалшива новина. Който я е пуснал, аз не съм нито колегата Симеонов, нито Антон Тодоров да ви давам оценки. Който без да провери, 20 участници, дали това, което казвам, е истина и е пуснал такива внушения, е 100% фалшива новина", възмути се Борисов.

"Разчитам на вашия професионализъм. Разказвам минута по минута, има 20 свидетели, плюс стенограма. Ако лъжа, елате и ме заплюйте мене. Седнахме, кафенце си пихме, говорихме си по различни теми, по програмите. Излизам и разбирам, че аз го бойкотирам. По-приятелски КСНС не съм имал нито с Плевнелиев, нито с Първанов, нито с тези президенти, с които съм работил“, добави премиерът.

КСНС се проведе без участието на вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, които се оказа, че имат ангажименти в чужбина, въпреки че КСНС бе свикан преди повече от месец. По средата на заседанието си тръгнаха зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, финансовият министър Владислав Горанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

"Ще видите от стенограмата. Аз предлагах дали да викнем друг вицепремиер, дали други хора от партията, за да излезем с решение. Президентът Радев дословно каза, цитирам: "Не е хубаво да завършвам и да излизаме долу без председателя на най-голямата парламентарна група Цветан Цветанов, без Мустафа Карадайъ на ДПС и без Веселин Марешки на "Воля". Отидохме, извади си календара, ден по ден гледахме", разказа Борисов.

След заседанието президентът Румен Радев говори сам пред журналисти и обясни, че заради липсата на кворум насрочва ново заседание. Той коментира лаконично, че ще има пробив в борбата срещу корупцията, "когато антикорупцията стане приоритет за българските политици пред техните вътрешни и международни ангажименти".

Във вторник Борисов съобщи, че е разпоредил да бъдат спрени всички пътувания на министрите за няколко дни, за да се проведе нормално новото заседание на КСНС, насрочено за 17 октомври.

"Като отидох на КСНС, вече има и практика в това да се разсекрети стенограмата при президента, всички го бяха уведомили, че имат официални посещения за Интерпол, в Полша и Париж. Убеден съм, че президентът няма да си изкриви душата“, коментира Борисов.

Да се разсекрети стенограмата

Още след провала на КСНС социалистите обвиниха управляващите, че са бойкотирали заседанието, че се конфронтират с президента и бягат от отговорност за бъдещия антикорупционен орган.

"Ако още един освен Корнелия Нинова има такова възприятие, че вчера е имало бойкот на КСНС, призовавам президента Румен Радев да разсекрети стенограмата от заседанието", заяви председателят на парламента Димитър Главчев (ГЕРБ) във вторник сутринта пред бТВ.

"Нямаше никакъв дух на бойкот. Всеки изложи тезите си, чуха се докладите, после започна нормален дебат", отбеляза той и отрече да е имало напрежение между Радев и Цветан Цветанов.

По-късно вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че датата на КСНС достатъчно рано е казана, за да се съобразят всички графици.

"Очевидно нежеланието да се съберат всички заедно по темата за борбата с корупцията е показателно за това кой иска да води истински борбата с корупцията в България и искаме ли да имаме действително работещ закон и работещ орган", каза тя.

Борисов: Спорът няма да се реши в президентството

ГЕРБ и БСП не стигнаха до компромис около бъдещия антикорупционен орган.

"В общи линии споровете са два. Съгласието е, че трябва да има такъв орган. Несъгласията между двата закона, които се бият, те ще се решат в парламента. Няма да се решат в президентството. Кой кого да назначава за шеф. Сигурното е, че МС няма да го назначава. Битката сега е между парламент и президент. Не е моя", обобщи споровете Борисов.

Проектът на управляващите предвижда парламентът да избира председателя на новото антикорупционно звено, докато БСП предлага свой алтернативен проект, според който антикорупционният орган да има разследващи функции, а президентът да назначава председателя. Радев вече изяви готовност да поеме тази отговорност, но досега той не е обявил ясно какви точно са идеите му за новия антикорупционен орган и за съдебна реформа, въпреки че през лятото проведе срещи по темата.

Символичен акт на надмощие от страна на управляващите

"Масовото напускане на залата, както и закъснението на премиера, а също и отлагането на КСНС, от една страна показва липса на уважение към президента, за което не можем да виним само управляващите, тъй като самият президент също е част в последните няколкомесечни скандали, които се вихрят между ГЕРБ, БСП и между управляващите и президента", коментира политологът Стойчо Стойчев пред БНР.

"Като казвам управляващите, нямам предвид само ГЕРБ, но и коалиционните партньори от "Обединени патриоти". Затова може би вчерашното напускане на Консултативния съвет беше един символичен акт, с който се показва по-скоро сила и институционално надмощие на управляващите, като президентът, сам по себе си, не може да направи много в една такава борба, тъй като неговата институция като цяло е слаба институция", добави политологът.

"Темата "антикорупция", с която държавният глава реши да се занимава, е тема за съвсем друг клон на властта и това е съдебната власт. Ако ние наистина искаме да видим реални намерения за борба с корупцията, то трябва да ги търсим в съдебната система и то в прокуратурата най-вече, която трябва да защитава държавния интерес", подчерта още Стойчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.