Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: От 900 проверени бензиностанции, 900 софтуера манипулират

Системите за контрол се подсилват. Борисов чака 1.3 млрд. лв. от мярката, данъчните – 117 млн. лв.

6 коментара
Борисов: От 900 проверени бензиностанции, 900 софтуера манипулират

В римейк на лятна акция на кабинета "Борисов 2" преди две две години, приключила без особен резултат, кабинетът "Борисов 3" се захвана с нови сили да бори контрабандата на горива, след като проверки на данъчните, ГДБОП и ДАНС показали, че софтуерът на бензиностанциите за връзка с приходната агенция масово се манипулира.

"От 900 проверени бензиностанции, 900 софтуера манипулират. Около 1.3 млрд. съм убеден, че ще съберем с общите усилия на данъчните, наблюдаващите прокурори. Никакво контрабандно гориво не трябва да се допуска", закани се премиерът Бойко Борисов в понеделник, докато коментираше отпускането на безлимитно гориво за полицейските служители.

Той се закани още, че за да се спрат тези манипулации, се подготвени законодателни промени.

Новите изисквания ще струват 1.750 млн. лв. на бизнеса

Те предвиждат сегашните трикомпонентни системи за контрол на продажбите на горива по бензиностанциите да бъдат подсилени и да минат ново изпитание в агенцията по метрология, а след това достъпът до фискалните устройства от всяка бензиностанция да става само от оторизирани техници с уникален сервизен ключ, издаден от производителя или вносителя на апарата. От Министерството на финансите, което на 8 юни е качило за обществено обсъждане промените в наредбата за регистриране на фискалните устройства, са изчислили, че пререгистрацията на фискалните устройства ще струва 420 лв., а вписването на нов апарат по новите изисквания ще излиза 500 лв.

Така при регистрирани 3500 търговски обекта с фискални апарати, те ще трябва да платят 1.750 млн. лв., за да се приведат по новите изисквания.

Насреща в бюджета ще влязат 117 млн. лв. повече

От финансовото ведомство посочват в мотивите за промените, че това ще доведе до "приблизително 10 % ръст от приходите в бюджета от ДДС върху продажбите на течни горива, което в абсолютен размер е приблизително 117 млн. лв. годишно". "Освен това ще се ограничи нелоялната конкуренция от недобросъвестни търговци с течни горива", твърди МФ.

Финансовият ефект от промяна, оценен от министерството на Владислав Горанов, е далеч по-нисък от посочения от Борисов за 1.3 млрд. лв при засилен контрол върху продажбите на горива.

От Министерството на финансите обясняват, че промените са провокирани от установени при проверки продажби на горива, без те да се отчитат чрез електронните системи с фискалната памет. Това е било възможно чрез прекъсване на връзките/комуникациите между основните елементи на системата, вследствие на което са проточвани и продавани количества горива, които са неотчетени към системата на Националната агенция по приходите (НАП).

По принцип при нарушаване на комуникациите между системите за контрол на количествата в цистерните, на минаващите обеми през бензиноколонката и отчитаните от касовия апарат продажби би трябвало да се блокира работата на целия обект, но при манипулиране на софтуера на фискалното устройство се получава бъг и системата не отчита продажбата към НАП, както би трябвало да прави. Това, освен че лишава бюджета от ДДС и увеличава печалбата на бензиностанциите, но и нарушава конкурентната среда, тъй като създава преимущества и по-ниски цени за някои обекти.

До една година касовите апарати на преизпитание

Затова до една година след приемането на нормативните промени бензиностанциите ще са длъжни да изработват предварително одобрена от НАП и Българския институт по метрология схема за всеки конкретен обект за продажби на течни горива, която да отразява всички компоненти на електронната система за продажбата им и връзката между тях (централно регистриращо устройство, средства за измерване на разход, концентратор и нивомерна измервателна система).

Ремонтите на фискалните устройства ще са възможни само от сервизни техници, които разполагат с уникален сервизен ключ, издаден от производител/вносител. Така няма да може да се оказва влияние върху системите и във всеки момент ще е ясно кой последен е имал досег с устройството.

Освен това вече трябва да е сигурно, че при прекъсване на връзката/комуникацията между отделните компоненти работата на бензиностанцията ще се блокира.

По предварителни данни разходите възлизат на около 500 лева на търговски обект или 1 750 000 лева при регистрирани към настоящия момент 3500 търговски обекта с фискални устройства. Разходите на производителите за преодобряване възлизат на 420 лева на система или общо 14 700 лева при одобрени към момента 35 типа касови апарати, посочват от Министерството на финансите.

Промените обещани още преди две години

Това е поредният път, когато Бойко Борисов нарежда крути мерки спрямо бензиностанциите. Още през лятото на 2015 г. той се разлюти заради скъпите горива и разпореди повсеместни проверки за качеството и цените на горивата, но разследването за картел на антимонополния орган катастрофира в началото на 2017 г.

През август 2015 г. тогавашният икономически министър Божидар Лукарски заяви, че сървърите на бензиностанциите може да бъдат вързани към НАП, за да не се манипулират разходомерите по колонките и да зареждат по-малко от платените бензин и дизел. Още тогава той обеща нормативни промени, които обаче така и не станаха факт.

След масираните проверки на агенцията по метрология по бензиностанциите Лукарски призна, че са открити едва 87 нарушения от проверените близо 11 хил. бензиноколонки и още толкова инспектирани преди акцията. Тогава той обаче обясни, че манипулациите не ставали само през разходомерите и описа посочените сега от финансовото ведомство измами.

Във  връзката между сървъра на съответната бензиностанция и НАП има манипулации, които подават грешни данни от това, което се отчита от колонките към НАП, обясни още преди близо две години Лукарски.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Два мандата ги чака да крадат и после си фука че щял да им вземе пари. Е да ама пак дошли от нас. Овцата обаче не вдява

  2. Българофил
    #5

    Така е, когато комунисти - Живковисти и Путлеристи имитират Демокрация!

  3. Taka e в NATO! Taka e в €С! Таka e при "функциониращата демокрация"! Призната за "функционираща" от €С и ДД на САЩ! 900 от 900-браво!

  4. Kamen Popov
    #3

    Но дали проверката ще стигне до добрия приятел и партньор по тенис - Вальо Златев, до пристанище Росенец и до продуктопроводите, собственост на "ЛУКОЙЛ"? Или след лакардиите на В. Алекперов ще ги пропуснем?

  5. Bлaдo
    #2

    добре де, само аз ли помня, че предния път, като провериха 1000, само при 2 имаше нещо нередно и само "...на една от бензиностанциите е открито допълнително електронно устройство, което е служило за манипулиране на постъпващата информация към приходната агенция. Образувано е досъдебно производство...."" Сега или тогава е голЕЕЕЕмата лъжа...?

  6. Nikola Nikolov
    #1

    Я ! "Кралят-слънце" можел да предприема и смислени действия?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.