Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов разочарован от евроапатията по проблемите ни с бежанците

Иска в понеделник превод на 160-те млн. евро помощ от ЕК и включване на НАТО в уреждането на споразумението с Турция

32 коментара
Борисов разочарован от евроапатията по проблемите ни с бежанците

Тежки и разочароващи са били за българския премиер Бойко Борисов разговорите по време на срещата във Виена за решаване на проблемите с бежанската криза в Европа, в която участваха политическите лидери на Албания, България, Германия, Гърция, Хърватия, Македония, Сърбия, Словения, Унгария, както и председателят на Европейския Съвет Доналд Туск, еврокомисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос и министърът на вътрешните работи в оставка на Румъния Петре Тоба.

Министър- председателят ни изрази пред българските журналисти в австрийската столица недоволството си от това, че колегите му са отговаряли с мълчание на поставените от него въпроси как страната ни да се справи с потенциален едномилионен бежански натиск на границата си с Турция, ако ЕК не спази споразумението си с Анкара за безвизов режим и южната ни съседка пусне мигрантите към ЕС.

Затова Борисов е поискал от Брюксел още в понеделник на България да бъдат преведени обещаните в Братислава 160 млн. евро техническа помощ за охрана на границата ни с Турция, както и в насрочения за началото на октомври съвет на евролидерите да бъде поканен генералният секретар на НАТО, за да участва в обсъждането и решаването на проблемите с бежанците и спазването на споразумението на ЕК с Турция за финансова помощ и падане на визите за турските граждани

След като преди дни говорител на ЕК заяви, че България ще получи по най-бързия начин 108-те милиона евро, одобрена спешна помощ за закупуване на техника за охрана на българо-турската граница и строеж на бежански центрове, а за останалите 52 млн. евро се чака заявление от София, сега Борисов заяви, че всички апликации са попълнени и чака парите в понеделник.

"Парите ни трябват, за да може да отпочнем да купуваме джипки, термокамери, да осигурим нормален живот на служителите, които сега охраняват границата. На ден се харчат държавни пари за командировка, не навсякъде са добри условията", каза Борисов. Той обясни, че с част от предоставените пари правителството ще изгради бежански центрове, но те при всички положения ще са в близост до границата.

В охраната може да се включат бивши полицаи и военни

По думите му страната ни е поискала още служители на европейската служба "Фронтекс" и наследника ѝ европейската гранична охрана, която ще заработи на 6 октомври. "Може да си помогнем с бивши военни и полицаи, които са от регионите и познават обстановката", допълни той.

Поне 10-15 хил. души му трябват на Бойко за охрана само на Пирин,    казала Меркел, цитирана от Борисов. "Този път тя раздаваше графики с границите на останалите, а Румъния благодари на България, че заради нас няма проблем с бежанците", каза още премиерът.

След като в началото на срещата Доналд Туск заяви, че е "необходимо да потвърдим политически и на практика, че маршрутът за нелегална миграция през Западните Балкани е затворен завинаги", Борисов обяви за тежък разговора за затварянето на този бежански маршрут.

Туск подчерта необходимостта от ефективен контрол по външните граници на Евросъюза, като отбеляза като важно предварително условие "близкото сътрудничество между страните от Западните Балкани и Турция" и необходимостта от по-тясно сътрудничество на останалите страни членки на тези държави.

Според Борисов обаче, европейските лидери трябва да намерят максималното сечение споразумението с Турция да продължи да работи.

Пълно мълчание за опасността Турция да пусне бежанците към ЕС

"Не само България, ЕС не е подготвен да поеме милион мигранти. Какво ще стане ако 200 хил. бежанци дойдат на оградата с Турция? Какво да правим – да ги стреляме ли, да ги затваряме ли, да ги пуснем...",  питал Борисов колегите ни, но имало "пълно мълчание". "Чакаме да се случи нещо ужасно, ако стане", допълни той.

"Генералният секретар на НАТО да дойде на съвета през октомври", продължи Борисов и се аргументира с това, че "110 български войници стоят в Афганистан и са изложени на огромен риск, а ЕК не подписва реадмисия да връщаме бежанците там в демокрацията, която нали изградихме". Досега над половин милиард сме платими за тези мисии, а сега трябва и бежанците им да приемаме, допълни министър-председателят.

Той обясни, че докато има ракети и бомби хората ще идват. "Напомних на Меркел как на Берлинската стена загиваха хората и продължаваха да преминават въпреки опасностите", каза той.  

Споразумението с Турция е ключово за справянето с мигрантската криза, тъй като Анкара ги държи на границата си, посочи още премиерът.

"Как си представят, че ще посрещам бежанците с хляб и сол"

Той коментира и споразуменията за релокация на бежанците с думите: "Аз съм готов да приема 1200, но вече става въпрос за седем хиляди. И аз трябва да знам дали да изляза пред българския народ и да кажа, че тези хора са тук за шест месеца и после ще се приберат. Всяка нощ на българо-сръбската граница се хващат по 100-150 души, от които някои по няколко пъти бягат от центровете за бежанци и ако ще има релокация, ние трябва направо да изградим затвор за бежанци. Как си представят, че ще ги посрещам с хляб и сол", каза още Борисов.

Другият вариант бил "да отиваме на границата всички и да я пазим като от ордите на Атила".

"Колегите ме подкрепиха, искаме да демонстрираме, че ЕС не е само бюрокрация, това е най-добрият съюз. След решенията в Братислава искахме да демонстрираме, че в тежките ситуации може да се помогне на всички държави. Казвал съм, че трябва и на Гърция, Италия, Сърбия, Република Македония да се помогне“, допълни още премиерът.

Гърция поиска колективни решения

Гръцкият премиер Алексис Ципрас от своя страна заяви, че управлението на потока от бежанци и мигранти не би трябвало да се смята за проблем на страните, които ги приемат първи, или на държавите по балканския маршрут, а да се решава колективно, предаде агенция АНА-МПА, цитирана от БТА.

Ципрас призова за солидарно и справедливо разпределение на тежестта на мигрантската криза.

Гръцкият премиер оцени, че прилагането на споразумението между ЕС и Турция е от огромно значение, и изтъкна, че Гърция е доволна от сътрудничеството с Анкара.

Австрийският канцлер Кристиан Керн обаче посочи, че споразумението с Турция "работи, но не така, както бихме искали".

Страните от ЕС трябва да проявят солидарен подход към бежанците и да се отнасят хуманно към тези отчаяни хора, заяви от своя страна еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос, цитиран от ТАСС.

Солидарността не се избира. Солидарността и чувството за отговорност са основни принципи, каза той. По думите му всички страни членки на ЕС са юридически обвързани да съблюдават тези принципи.

Става дума не само за морални ценности, но и за юридически принципи, които са заложени в европейските договори, подчерта Аврамопулос.

Домакинът на събитието Кристиан Керн посочи, че е със сегашното темпо проблемите няма как да бъдат решени. "Трябва да засилим действията си особено, когато се отнася до по-голям контрол по външните граници на ЕС и помощта на място", каза той.  

Срещата във Виена е втората международна проява на върха по въпросите на бежанците само за една седмица, след двете международни срещи в Ню Йорк в понеделник и вторник. На едната от тези две срещи, състояли се в рамките на сесията на Общото събрание на ООН, където взеха участие австрийският канцлер Кристиан Керн и министърът на външните работи Себастиан Курц, канцлерът предложи План Маршал за Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кремлинско Хуйло Путлер
    #32

    Апликациите на Бойко Методиев Борисов са пълни :)

  2. Явор от Германия Костовист
    #31
  3. [email protected]
    #30
  4. Борето от София
    #29

    Как преди много години Иван Йорданов Костов успя, а Бойко Методиев Борисов не успява толкова много години и продължава да не успява? Как??? ЗАЩО??? Как преди много години Костов и правителството на ОДС не пуснаха бежанци от Косово? Как не пропиляха за това недопускане стотици милиони в огради и телове? Как не поискаха стотици милиони от Европа за нещо свързано с бежанците тогава? Определено обяснението ще да е с качеството на мат'ряла, УПРАВЛЕНСКИЯ обаче!!!

  5. Бивши комунисти НЯМА!
    #28

    ---Спрете бежанците от Турция и вкарайте Турция в Шенген--- Б.Борисов премиер на България рекорден втори мандат

  6. Miau
    #27

    Борисов като не иска бежански центрове, ДА ВЪРНЕ ПАРИТЕ, а не само да иска пари, за да ги изкраде като ХЕМ КРАДЕ ХЕМ НАСТРОЙВА БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО СРЕЩУ ЕС!Като е толкова ербап да каже, не ви ща ни парите ни нищото.Меркел прие 1 милион и още вчера каза, че ще приеме от Гърция и Италия, за да не се получава натиск срещу България.

  7. Miau
    #26
  8. teraflop
    #25

    Защо е разочарован БеБе?Какво друго е очаквал освен обещания и потупване по рамото? Ония бюрократи от Брюксел искат Бългерията да им е лагер за мигрантите и сметище за боклуците им.Друго няма.Богатият гледа себе си.Точка по въпроса.

  9. Miau
    #24
  10. анита хегерланд
    #23

    "Сега всички се интересуват само от сирийските бежанци и почти никой не мисли за възможната бежанска вълна от кюрдските области на Югоизточна Турция, откъдето вече над 350 000 души са прокудени, по официални данни на турското правителство. Много от тях търсят убежище в Турция, а при безвизов режим те биха могли да влязат в Шенген като туристи и да подадат молба за убежище." Това трябва да се коментира между ЕС и Турция, а не да се прави списък с изисквания, на които Турция не отговаря.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.