Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов ще преговаря в Иран за беленските реактори

Рестарт на централата като руска ще навлече проблеми на България заради санкциите на Запада срещу Москва, смята премиерът

10 коментара
Борисов на наводнената площадка на АЕЦ "Белене" по време на първия си мандат

Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че рестарт на АЕЦ "Белене" няма да има, а ще се търси купувач за изработеното от руската "Атомстройкспорт" (АСЕ) оборудване по прекратения преди три години проект, за което "Националната електрическа компания" (НЕК) бе осъдена да плати около 600 млн. евро. Като потенциален купувач той посочи Иран, където му предстои посещение на 11 юли и "след това мога по-подробно да ви кажа".

"Ако намерим къде да го продадем заедно с руската страна, това ще бъде най-доброто решение", заяви Борисов пред журналисти, след като в понеделник посети Дивотинския манастир "Света Троица". "Всички други варианти са доста по-сложни и в сегашната тежка студена война. Много по-студена и много по-опасна отколкото беше, защото тогава имаше два фланга – Варшавският договор и НАТО, и всички знаеха какво ще се случи, ако има война", каза още Борисов.
 
"Сиреч, сега да речеш да строиш руски реактор, под санкции когато е Русия, сами си представяте всеки инженер или механик, който ще идва тук, по какъв начин ще бъде допускан и какви допълнителни проблеми България ще си навлече", каза премиерът относно възможността за възобновяване на проекта като частен.

Богомил Манчев, собственикът на "Риск Инженеринг", която работеше заедно с архитект- инженера на проекта "Уорли Парсънс", твърди, че руската държавна корпорация  "Росатом", която притежава АСЕ, би имала интерес да финансира построяването на втората ядрена централа на свой риск. Още през 2010 г., докато първото правителство на ГЕРБ все още се чудеше дали да прекрати окончателно временно замразения ядрен проект, с "Росатом" бе подписано споразумение, според което можеха да вземат до 47 на сто от проекта. Година по-късно те предлагаха и да кредитират строежа. По-късно обаче Борисов напълно отхвърли възможността да приеме руско финансиране или руско участие в проекта.
 
Сегашното му изявление за възможността "Белене" да е руска централа е в същия тон, като той акцентира върху това, че е важно да се нормализират отношенията между НЕК и "Росатом", което според него ще стане в препродажба на произведеното вече за АЕЦ "Белене" оборудване, което според решението на Арбитражния съд НЕК Трябва да плати и да вземе.

Прагматични разговори с руската страна
 
"Много е важно да се уравновеси тонът, да се подобрят отношенията и да се проведат прагматични разговори с руската страна, за да постигнем максимален ефект. На 11 юли имам едно посещение в Иран, след това ще мога по-подробно да ви кажа", допълни Борисов, потвърждавайки тезата, че оборудването за АЕЦ "Белене", което ще получим при плащане на присъдените за руската страна 620 млн. евро, може да бъде продадено в Иран, за да се инсталира на тяхната АЕЦ, която също се изгражда от "Росатом" по технология като за спряната българска централа.

Това обаче при всички положения може да стане само, ако руската държавна корпорация се съгласи. "Предстои в рамките на 30 дни след официалното решение на арбитража да се срещнем с АСЕ и да се преценят възможностите (за продажба на реакторите)", коментира по-рано през деня енергийният министър Теменужка Петкова пред Нова телевизия. "Има пазар – в доста страни в момента се строят такива реактори - Индия и Иран, но нека първо да говорим с партньорите ни от АСЕ", каза тя. След обявяването на решението Петкова каза, че тепърва ще се ходи в руските заводи да се види какво точно е произведено за АЕЦ "Белене".

Преди дни Манчев коментира като трета дестинация и Йордания, където "Росатом" също строи ядрени блокове по идентична технология, предвидена за нереализираната българска атомна централа. Манчев също така смята, че страната ни ще е принудена да вземе двойно по-ниска цена от платеното да спирането на проекта и бъдещите плащания за оборудването. В правителството обаче се надяват да покрият напълно инвестираните за реакторите средства, за да не се налага НЕК да вади допълнително средства. Те очакват добри постъпления от евентуална подобна сделка, тъй като руснаците биха имали чисто финансов интерес да намалят срока за изграждане на започнатите ядрени проекти в чужбина. Причината е, че стандартните договори за строеж на АЕЦ предвиждат бонуси за изпълнителя при предсрочно изграждане, тъй като поръчителят ще може да започне да експлоатира и съответно да печели по-рано от мощността.

По документи и вторият реактор готов на 90%

Теменужка Петкова обясни, че според документите по делото между НЕК и АСЕ единият от реакторите е напълно готова, а другият е произведен на 90 процента. Посочената като лихва за всеки ден забава на плащането към руснаците сума от 167 хил. евро вече тече и не е ясно до колко ще набъбне до уреждане на присъдените за руснаците суми..

"НЕК има интерес плащането да стане максимално бързо и нека не се търсят причините и възможностите за обвиняване дали някой е далновиден или не, а да обединим усилията си и да търсим решение на проблема", призова Петкова, от чиито думи стана ясно още, че точната стойност на сумата, която трябва да се плати на АСЕ, е 550.841 млн. евро.

От нейните и от премиерските обяснения се разбра, че правителството разчита да не вади никакви пари по делото. От Министерството на енергетиката заявиха пред Mediapool, че не се разглежда вариант за уреждане на руските претенции чрез увеличаване на размера на планираната облигационна емисия на "Българския енергиен холдинг" за набиране на 500 млн. евро, които са предвидени за връщане на мостово финансиране за дълговете на НЕК към американските въглищни централи.  

Тя отново акцентира върху това, че в арбитражното решение са отхвърлени руските искове за глоби, неустойки от спираните на проекта и пропускани ползи, за демобилизация, за ескалация на цената.

"НЕК ще си плати това, което и поръчала по силата на споразумение № 5, подписано през декември 2008 г. за 673 млн. евро, без да има решение на съвета на директорите", заяви енергийният министър. Тя допълни, че е преведен аванс от 84 млн. евро за изпълнението на тази поръчка.

Петкова, също като председателя на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев в края на миналата седмица, заяви, че е много е важно да се знае, че германската "Ер Ве е" (RWE), която бе избрана за стратегически инвеститор с 49 на сто дял в проекта, и настоявала да се сключи с АСЕ договор за проектиране, изработка и инженеринг, а след това да се поръчва оборудването, а не да се работи на парче. Тяхното становище обаче не е взето предвид.

"Цената на тока няма да се промени и да се повиши заради това решение. Реална щета за НЕК няма, защото срещу тази сума ще има актив", повтори тя отново тезата си, че съдебното решение за АЕЦ "Белене" е добро за страната ни.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Дък
    #10

    Сделка е възможна, може да се случи , зависи само от руска страна да уточнят най сетне комисионната за Бойко?

  2. Дядо ми Петър
    #9

    Кис, кис! Поредната щуротия, дошла в главата на малоумника от Банкя докато си е вързвал футболните обувки.

  3. Юпиии
    #8
  4. Юпиии
    #7
  5. Liberal
    #6

    Коя компания, па било то и руска, ще се откаже от възможността да прибере пари по два договора в полза на това да прибере средства само по един договор?! Бонуси за предсрочно изпълняване на договори има, но те са далеч под стойността на самите договори. Отново ни мятат прах в очите.

  6. Преслав
    #5

    Платихме милиарди за КТБ със все паричите на Костов над защитения минимум изтеглени при затворена банка и прескъпите консултантски договори на щерка му със същата тази банка. Помним колко пламенно защитаваше банката месеци след затварянето и по всевъзможни тв изяви. Та ще платим и комисионните на Гоце и сие ;) Безумно е Росатом да продадат реактора на Иран на тази цена. Те имат договор и трябва да са луди вместо да приберат пари за два реактора , да откажат строителството на втори и да използват този. Е може да се навият ако вместо 550 млн. им го дадем за 55 ( няколко десетки млн. по сметките на Боко , Делян и цялата глутница ) примерно ...все ще е нещо

  7. Jack Daniels
    #4

    Да ги продаде на Гоце и компания да си правят централа след депортация в Сибир. Ама не му стиска да си поиска парите от БКП. Нали и той е от тях.

  8. ARROGANT
    #3

    Най-добре иди в Козлодуй и се удави в "гьола"! Ще станеш национален герой.

  9. Milenca
    #2

    И все пак - кой е поръчал реакторите?

  10. анита хегерланд
    #1

    Има ли възможност двата реактора да бъдат адаптирани към централата в Козлодуй? Може ли да се намери някакво решение да си ги ползваме?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам