Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов си пожела 20-30 млрд. куб. м газов транзит

Откри обновена компресорна станция в Ихтиман и обяви старта на разширението на газохранилището в Чирен

1 коментар
Борисов разгледа модернизираната компресорна станция край Ихтиман

През следващите години да имаме 20-30 млрд. куб. м природен газ, който да минава през България, се пожела премиерът Бойко Борисов при откриването във вторник на реконструираната компресорна станция край Ихтиман. Той обяви, че инвестициите в газопреносната мрежа, която ще си остане на 100 процента държавна собственост, и в интерконекторите със съседните държави се правят, "за да бъдем конкурентоспособни и когато сядам на масата за преговори, зад мен да стои най-добрата в региона газопреносна система, за да отстояваме позицията си България да бъде газоразпределителен център“.

Премиерът обяви още, че "другата седмица започваме разширяване в Чирен ( на газохранилището – бел. ред.), за което се говори от десетилетия, но не знам защо не се правеше". Веднага обаче обясни, че "не се правеше, защото ако имаме голямо газохранилище, ще купуваме евтиния газ през лятото и през зимата ще ни е по-евтино". "Няма да купуваме скъп газ толкова много, а ще си напълним газохранилището през лятото”, заяви Борисов и каза, че сондите за разширяването на капацитета за нагнетяване на синьо гориво в газохранилището са готови и "другата седмица може и това да видите".

Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов допълни, че благодарение на новите сондажи в Чирен, от следващата година дневният капаците за добив на съхранен газ ще бъде повишен от сегашните 4.2 млн. куб. м на над 5 млн. куб. м дневно.

В момента в газохранилището в Чирен има около 430 млн. куб. м газ и в момента се нагнетяват още количества, тъй като в момента цената на суровината е е с 30 процента по ниска от началото на годината, обясни Гегов пред журналисти.

Добрата новина, по думите на Гегов, е, че преди около десет дена дружеството е внесло проекта за финансиране пред Европейската комисия. Неговата стойност надхвърля 200 млн. евро.

В края на словото си Борисов пожела "успех на всички и да имаме 20-30 млрд. куб. м газ през следващите години, които да минават през България”.

Още три компресорни станции ще се модернизират

Модернизацията на компресорната станция "Ихтиман" е част от проект за реконструкция на четири от шестте компресорни станции по мрежата за транзитен пренос на природен газ през територията на страната ни за Турция, Гърция и Македония. Той трябва да приключи до края на 2016 г. и за четирите станции са предвидени 104 млн. евро.

Изпълнител на обекта в Ихтиман е "Главболгарстрой“, а цената на реконструкцията – 17.7 млн. евро. В реализацията на проекта за разширение на наличната площадка и инсталиране и въвеждане в експлоатация на нов газотурбинен компресорен агрегат е участвала и американската компания "Солар Тюрбинс" като производител и доставчик на нискоемисионни газотурбокомпресорни агрегати. Станцията в Ихтиман е част от трасето на преминаващия през България газопровод за Гърция и Македония.

Съгласно договора на България с "Газпром" до 2030 г. руската компания е длъжна да осигурява до 18 мрд. куб. м природен газ годишно за транзит до Турция, Гърция и Македония, като в последните години транспортираните количества през българска територия са около 14-15 млрд. куб. м годишно.

Борисов обясни още по време на откриването на компресорната станция, че "с днешния капацитет, който вече постигаме с тези 10 мегавата на новия компресор, и със старите около 20, ние можем да избутаме милиарди куб.м. газ. И това се случва, когато се решава откъде ще минават газовите трасета по света. Това е изключително важен коз за нас по време на преговорите“, заяви премиерът.

Енергийният министър Теменужка Петкова коментира по време на церемонията, че инвестициите в газопреносната мрежа на страната са инвестиции в националната сигурност на Югоизточна Европа.

В откриването на компресорната станция участваха още посланикът на САЩ Родерик Мур и заместник-секретарят по международната търговия на САЩ Кенет Хаят. Мур акцентира върху особеното значение на планираната междусистемна газова връзка на България с Гърция за България, която "дава добри възможности за страната ви да диверсифицира своите газови източници". "Той не е много скъп и почти веднага ще ви предостави потенциални източници на газ от Азербайджан, от други източници и може би в бъдеще дори и от Северна Америка или други части на света“, заяви Родерик Мур, цитиран от БГНЕС.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #1

    Тоя тапон не може да разбере, че проспериращите страни са богати не от транзит на газ, а от производства с висока принадена стойност, използващи високи технологии. Но кой да му каже...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.