Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов за избора между Русия и Европа: Едно са историята и бизнесът, друго – западната ориентация

29 коментара
Бойко Борисов. сн: БГНЕС/Архив

"Изобщо не става дума за избор между Русия и Запада: България е ЕС, България е НАТО. Историята, културата, бизнесът и традициите са едно, но западната ориентация е решение, което ние сме взели категорично". Това казва премиерът Бойко Борисов в интервю за швейцарския вестник "Нойе Цюрихер цайтунг", преведено от ″Дойче Веле″.

От разграничението, което прави министър-председателят, се разбира, че западната ориентация на страната ни е категорично определена, но ″историята, културата, бизнесът и традициите″ са по-скоро ориентирани към Русия.

Обяснението му е в отговор на въпрос как се позиционира страната ни в конфликта между Запада и Русия. Според Борисов е съвсем нормално да има чувство на благодарност за това, че хиляди руснаци са дали живота си за освобождаването на България от Османската империя. В същото време премиерът подчертава, че не може да има и грам съмнение относно западната принадлежност на страната.

Попитан защо България, за разлика от повечето страни в ЕС, не експулсира руски дипломати във връзка с покушението срещу Сергей Скрипал, премиерът отговаря, че по-строги мерки срещу Русия би следвало да се приемат чак след като бъдат представени допълнителни доказателства за вината ѝ. "Презумпцията за невиновност заема централно място в европейската ценностна система и в принципите на правовата държава", казва Борисов и добавя, че никоя страна не бива да бъде осъждана, преди да се изясни дали наистина носи вина.

На провокативния въпрос дали е популист, след като от десетилетие насам налага своя личен отпечатък върху властта в България, но в същото време обича да се дистанцира от политическата класа, Борисов отговаря отрицателно и добавя: "Аз съм човек, който иска да върши добрини за обществото".

По-нататък премиерът отбелязва, че е радостен от постигнатото през последните години и споменава новите автомагистрали и метрото в София.

"Българите няма да забравят солидарността на Европа, с чиято помощ бяха изградени тези обекти", уверява Борисов в интервюто.

По-нататък премиерът обяснява, че опитът, придобит в бойните изкуства, му е бил от полза и в политиката.

"При каратето не става дума за насилие, а за съобразителност и ценности. Това ме превърна в борец за мир и определи моя политически стил - постоянен диалог и компромиси, докато намерим правилното решение", казва Борисов.

Попитан защо центрист като него управлява в съюз с отчасти дясноекстремистки сили, Борисов отговаря: "Такава беше волята на народа. А ние, в България, казваме: Глас народен - глас Божи!"

По-нататък Борисов пояснява, че естествените съюзници на ГЕРБ от десния спектър не са успели да влязат в парламента, а бившите комунисти и партията на турското малцинство са били напълно неприемливи като коалиционни партньори.

"През последната година показахме, че с "Обединените патриоти" се допълваме добре", отбелязва още премиерът и дава за пример защитата на границата с Турция и овладяването на миграционната криза, както и повишаването на пенсиите и на разходите за образование.

По-нататък в интервюто Борисов отговаря на въпрос за причините, довели до отказа на правителството да ратифицира Истанбулската конвенция. По думите на българския премиер този отказ се дължи на неконструктивното поведение на социалистите, които изкривили дебатите, насаждайки страх в обществото с твърдението, че става дума за въвеждане на "трети пол". По този въпрос Борисов е категоричен: "Основните виновници (за нератифицирането на Конвенцията - бел.ред.) са социалистите и близкият до тях президент Румен Радев. Те са длъжни да обяснят защо защитават домашното насилие."

Във връзка с българското европредседателство и стратегията на Еврокомисията за прием на страните от Западните Балкани Борисов обрисува следната визия: "Това е най-бедният и най-изостаналият регион в цяла Европа. И затова искам Балканите да се превърнат в строителна площадка за важни инфраструктурни проекти, за транспортни коридори, които да свързват Азия и Европа, и да стимулират връзките между градове като София, Белград и Солун", посочва Борисов и отчита като свой личен успех факта, че Западните Балкани отново са се превърнали в приоритетен регион.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #29
  2. boriana
    #28

    То и Буридановото магаре се е колебаело.

  3. ivancho ivanov
    #27

    Само да добавя, защото изказването на българският мн.председател Бойко Борисов ме стресна - българският народ не е част от руският, има съвсем различна история, дал е писменността на руснаците, културната ни история като изключим времето на НРБ е различна, източното ни православие не е руското, държавно православие, езикът ни е различен от всички славянски езици вкл. руският, няма е падежите и т.н. Г-н Борисов би трябвало да ги знае тез неща,, нещо го притеснява за да прави такова изказване - историята, бизнеса било едно, политиката друго! Точно обратното - историята и бизнеса на един народ управляват политиката!

  4. Филка Русофилка
    #26

    7. Интeгpaциятa нa Зaп. Бaлкaни e нaш пpиopитeт нe caмo зaщoтo ca "нaй-бeдният и изocтaнaл peгиoн в Eвpoпa“. Тe ca били чacт oт Бългapcкитe Цapcтвa. Ocъщecтвявaмe „Eдинcтвeнaтa и зaдължитeлнa зa вcички бългapи Идeя зa oбeдинявaнeтo нa вcички бългapи нa Бaлкaнcкия п-oв в eднo caмocтoятeлнo Цapcтвo“ (гpaф C.C.Тaтищeв, 1890) - в нoвитe уcлoвия пo миpeн път и в paмкитe нa EC. Зa pимcкитe лeтoпиcци бългapcкитe цape oт Cимeoн Вeлики нaтaтък ca импepaтopи нa бaлкaнcкия Зaпaд. „Бългapи“ нapичaт тия зaпaднo

  5. Филка Русофилка
    #25

    6. Нa зaпaднитe жуpнaлиcти Бopиcoв тpябвa дa oбяcнявa нaпoитeлнo, чe: A. „Дяcнoeкcтpeмиcткитe cили“ в Бългapия ca пpeдимнo лявoпoпулиcтки и pуcoфилcки лъжeпaтpиoти. Б. „Ecтecтвeнитe cъюзници oт дecния cпeктъp“ нe ca уcпeли дa влязaт в пapлaмeнтa зapaди paзкoлa, пpeдизвикaн oт лявoлибepaлнитe Oтeчecтвeнo-Фpoнтoвcки cили c дяcнa pитopикa, кoитo тaкa идиoтизиpaxa eлeктopaтa cи, чe кaтo пocлeдни aбдaли глacувaxa зa pуcкия кaндидaт-пpeзидeнт. В. „Бившитe кoмуниcти“ нe ca cтaнaли eвpoпeйcки coциaлиcти, a ce гopдeят c пpecтъпнoтo cи кoмуниcтичecкo минaлo нa Кoминтepнoвcкa, т. e. pуcкa пapтия.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  7. Филка Русофилка
    #23

    5. „Борец за мир“ беше и цар Борис III. След Мюнхен-1938 Чембърлейн дори го нарече „единственият миротворец на света“, а сп. Time го сложи на корицата си. Това не попречи на Царя и славният му ген. Христо Луков, да възстановят след Ньой Българска армия, да я превъоръжат до зъби и преди 100 год. да я представят на чуждестранните дипломати на Големите царски маневри в Попово. Ако не ги бяха убили, едва ли врагът щеше да дръзне да оскверни за втори път българската земя. Все пак тогава са били минали само 26 години от 3 март 1918 и не ги е била поразила деменцията като сега на 100 годишнината.

  8. Филка Русофилка
    #22

    4. Относно „личния отпечатък върху властта“: Трябва да се обяснява на чужденците, че българската комунистическа историография има навик да кръщава българските демократични управления като „еднолични“, „авторитарни“ и проч., а престъпният комунистически режим нежно да зове „тоталитарен“. По този начин по-лесно ги опаковат с него в един общ кюп. За „режима“ на Борисов чух вече някои мислители да го нарича „автократичен“. Нещо като режима на Франко. Генералисимус Франко стоически изчака да поизмрат комунистите, после еврокомунистите и накрая… възстанови конституционната монархия в Испания. :)

  9. Филка Русофилка
    #21

    2. Не дължим „благодарност“, а признателност към загиналите в 10-та руско-турска война. Те нямат вина за това. Не дължим никаква благодарност нито на руския цар, нито на руската държава, нито на руското войнство, изпратено да се бие за руските интереси. Руски ченгета, олигарси и мутри нямат право да профетират от „вечни български благодарности“. Тази дума трябва да се забрави. 3. Западните ни съюзници се сетиха, че смяната на българския посланик е равносилно на „експулсирането на руски дипломат“. Приемат го като солидарност с европейската позиция. Нищо не пречи да го казва поне на майтап. :)

  10. Филка Русофилка
    #20

    Интервютата му стават все по-добри. Могат да станат още по-добри и позицията му по-избистрена, но това е проблем и на грамотността на съветниците му. 1. Историческата истина е, че „историята, културата, бизнесът и традициите″ на България са свързани с Римската империя и Запада. Културно-историческата мисия на България не е само в Киевска Рус, но и сред народите на Ц. Европа до Балтика. Старобългарският език става техен лингва франка и лингва сакра, а Старобългарската литература - основа на техните литератури. И не директно от св. Константин и Методий, а чрез България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.