Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БПЦ ще ходатайства за църковната независимост на Македония

Македонската църква благодари за решението на Светия Синод

12 коментара
БПЦ ще ходатайства за църковната независимост на Македония

Светият Синод “поема ангажимента да окаже пълно съдействие като ходатайства и се застъпва пред поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на Македонската православна църква“. Това съобщиха от Светия Синод в понеделник след няколкочасово заседание.

Заседанието бе по повод писмо до Българската патриаршия от Македонската църква, която изявява готовност да приеме Българската за църква-майка, ако се признае църковната независимост на югозападната ни съседка.

Светият Синод е решил да определи Синодална архиерейска комисия за преговори с Македонската православна църква (МПЦ) и останалите поместни православни църкви за установяването на канонически статут на МПЦ.

Неин председател ще бъде Старозагорският митрополит Киприан, а нейни членове Ловчанският митрополит Гавриил, Пловдивски митрополит Николай, Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопски митрополит Серафим, Русенски митрополит Наум и Врачански митрополит Григорий.

“Българската православна църква (БПЦ) - Българска патриаршия, никога не е била безразлична към страданията на Македонската православна църква“, отбелязват от Синода.

С днешното си решение на практика Синодът заема една предпазлива и дипломатична позиция, като отказва да признае едностранно автокефалията на Македонската църква – решение, което би породило рискове в отношенията с другите православни църкви.

За сметка на това БПЦ приема активно и открито да представлява интересите на Македонската църква в православния свят.

Преди заседанието патриарх Неофит заяви, че Българската църква трябва да поеме протегнатата ръка от македонската и да стане нейна църква майка.

На въпрос дали БПЦ ще има силата да защити Македонската църква пред останалите православни патриаршии и дали ще поеме "протегната ръка от МПЦ", българският патриарх отговори, че „това е най-малкото, което можем да направим, защото те са наши братя и наш народ, и ще се стремим да запазим неговото единство“.

“Решението за Македонската православна църква (МПЦ) се бави толкова години, защото е сложен въпрос и трябва много добре да се обмисли и решението да бъде взето с болшинство и православните църкви да имат ясна представа по въпроса за автокефалията, който не беше разгледан на миналия Критски събор“, каза патриархът.

Преди началото на заседанието на Светия синод пред Синодалната палата миряни участваха в мълчаливо бдение с искане за признаването на Македонската православна църква. Сред тях бяха и общественици, учени, журналисти и наследници на фамилии от Македония, които изпратиха писмо до Светия синод, в което изразяваха убеденост, че "Българската патриаршия ще поеме протегната ръка от Македонската архиепископия, като изпълни своята историческа мисия на древна и мъдра църква".

При събралите се миряни дойде и вицепремиерът Красимир Каракачанов, който заяви, че очаква мъдро решение.

Миряните дошли, на мълчаливото бдение пред Синодалните палата, носеха плакати с надписи: "БПЦ - не се страхувайте да сте майка църква на Охридската архиепископия" и "Седем века Охридската архиепископия е била на цяла България".

Македонската православна църква вече половин век е в схизма заради едностранното обявяване на автокефалия на 17 юли 1967 г. в Охрид, още докато Македония е част от република Югославия. Досега нито една от поместните православни църкви не е признала независимостта на МПЦ. 

По-късно в понеделник Светият синод на Македонската православна църква - Охридска архиепископия изрази благодарност на българския патриарх Неофит и на Светия синод на БПЦ за днешното решение да приемат да бъдат Църква-Майка.

"Днешното решение на Светия синод на БПЦ дава надежда за окончателното решение на статута на легитимната автокефална МПЦ в семейството на православните църкви. Очакваме и в бъдеще БПЦ да бъде постоянен сътрудник на МПЦ- Охридска архиепископия за постигането на необходимата цел", се казва в специално съобщение на Светия синод на Македонската православна църква. В документа се подчертава, че двете църкви носят отговорност пред своите православни народи, които споделят множество общи християнски ценности в изминалите векове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #12
  2. Филка Русофилка
    #11

    1. С Решението си Светият Синод на БПЦ практически призна Македонската православна църква. Нарече я така таман 6 пъти. След като Светият Синод на БПЦ се ангажира да „ходатайства” и да се „застъпва” пред други църкви за МПЦ-ОА, значи я признава. Да ходатайстваш и да се застъпваш за нещо, което не признаваш, би било признак на шизофрения. 2. Светият Синод на МПЦ-ОА вече изрази благодарност към Н. С. Неофит и Светия Синод на БПЦ. Премиерът на Македония Зоран Заев също приветства решението на Светия Синод на БПЦ. 3. И досега сме имали, вкл. и Неофит, евхаристийното общение с македонски йереи.

  3. edin.drug
    #10
  4. dimitardi100
    #9

    Първа стъпка в правилната посока по този важен въпрос ! Дай Боже да последват още и окончателно да бъде възстановена истината ! Не трябва да се разбива стената с главата, има си врати за тази цел! Хубавите, трайните неща стават по-бавно! Бързата работа, срам за майстора ! Важното е в крайна сметка задачата да бъде решена правилно !

  5. edin.drug
    #8

    Нашите владици не ги беше страх да не отидат на събора в Крит - нали те отговарят пред Москва, а не пред Бога - а ги е страх да признаят МПЦ! Щяли сме да попаднем под схизма като тях! Истината е че са руски слуги. И сръбският поставленик за македонската църква, Иован, е арестуван в България, освободен и натоварен на дипломатическа кола от представителя на руската църква - за към Русия, където е и в момента. Ясно чии интереси се пазят.

  6. edin.drug
    #7
  7. karabenanhel
    #6

    Негово ДС Светейшеско нео-фитство едва ли ще вземе решение, различно от негово Московско КГБейшество, който заяви ,че Путин е Божие чудо.

  8. Kiril Kovatchev
    #5

    Идва момент в който е невъзможно хем вълкът да е сит хем агнето да е цяло. БПЦ е на кръстопът. Агентите на ДС/КГБ в Светият Синод трябва да решат дали могат да продължават да служат на руските имперски интереси или е време да застанат на страната на българите в България и Македония.

  9. deni123
    #4

    Спокойно днешния ден може да се нарече ВТОРИЯ Български Великден(подобно на Словото на Иларион Макариополски през 1860 година). Самият факт, че легитимната БПЦ възприе писмото от МПЦ, обсъди го и взе положително решение(а не го отхвърли), е фактическо признаване на Скопие. Така че дебатът за отношенията между БПЦ-МПЦ вече не стои. Другото е въпрос на време, за да бъдат установени официални отношения с останалите православни църкви.

  10. boriana
    #3

    Всъщност решението е единственото възможно, което БПЦ може да вземе. Канонът трябва да се спазва. От тук насетне трябва да се следи дали работи по него, как и с коя църква ще започне първо. С Москва или с Вселенската. За признаване на автокефалия и дума не може да става на този и скорошни етапи. Освен това едно е МПЦ, друго Охридска. На последната майка е Византия, а като единствен нейн приемник Вселенския патриарх. Не грешете църква на \"цяла България\" с българска църква. Охридската Архиепископия между 108-1767 г. не е българска, макар пасомите да са българи. така че кротко с непознаването на историята и каноните, вървежът на историята.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.