Аржентина стигна полуфинал след 1:0 срещу Белгия

Бразилия отстрани трудно Колумбия с 2:1, но загуби Неймар до края на турнира

Аржентина постигна пета поредна победа на Световното първенство, побеждавайки с 1:0 Белгия. Подобно на предишните си мачове „гаучосите” стигнаха до победата без да показват особено интересна игра.

Южноамериканците взеха преднина в двубоя още в 8-ата минута, когато след груба грешка в защитата на Белгия, Лионел Меси отне топката от Венсан Компани и подаде към Анхел ди Мария. След това кълбото стигна до Гонсало Игуаин, който с прецизен удар изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата на Тибо Куртоа.

Аржентина имаше и няколко други положения, но така и не стигна до втори гол. В края на мача Белгия можеше да стигне до изравнителен гол. Дрийс Мертенс подаде перфектно към Ромелу Лукаку, който обаче не успя да стреля, а Есекиел Гарай успя да избие топката. Дрийс Мертенс след това стреля от границата на наказателното поле на Аржентина, но над напречната греда.

Така Аржентина се класира за полуфинала на Световното първенство, където ще срещне победителя от последния четвъртфинал Холандия – Коста Рика. В другата полуфинална среща един срещу друг ще се изправят Германия и Бразилия.

Домакините успяха да се класира на полуфинал, след като победиха с 2:1 в петък вечерта представящия се изключително силно до момента тим на Колумбия. "Селесао" обаче получи тежък удар, тъй като звездата Неймар получи контузия и след края на срещата се разбра, че тя ще го извади от състава до края на турнира.

Мачът започна много добре за домакините, които успяха да отбележат чрез капитана си Тиаго Силва още в 7-ата минута. Той засече центриране от корнер на Неймар и вдигна публиката на крака. В 69-ата минута защитникът Давид Луис покачи на 2:0 след топовен шут от пряк свободен удар от около 30 метра. Фаулът бе отсъден за нарушение на звездата на колумбийците Хамес Родригес срещу Хълк.

Родригес пък се разписа от дузпа след нарушение на вратаря Сезар срещу Бака, вкарвайки 6-ия си гол на турнира в 78-ата минута на срещата. Колумбиецът продължава да заема първото място при голмайсторите на турнира.

Неймар бе изнесен на носилка от терена в края на срещата, след като получи неприятен удар в гърба от Сунига. По-късно лекарят на бразилския национален тим съобщи, че звездата на Барселона има фрактура на третия прешлен.

"Тази травма не изисква операция, но трябва да се носи специална шина и да се прави терапия. Няма как да кажем сега срок за възстановяване, вероятно ще отнеме няколко седмици, но няма начин той да играе в оставащите мачове от Световното", заяви Родриго Ласмар, лекарят на Бразилия. В болницата е направена томография, за да покаже проблема - пукнат прешлен.