Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световни банки въвлечени в глобална схема за пране на руски пари

Милиарди долари са изнесени от Русия при операция "Laundromat", ръководена от престъпни групи, свързани с руското правителство и КГБ

7 коментара
Световни банки въвлечени в глобална схема за пране на руски пари

Милиарди долари са изнесени от Русия при операция "Global Laundromat" (Глобално пране), ръководена от руски престъпници, свързани с руското правителство и Федералната служба за сигурност (ФСБ). В схемата практически са участвали някои от най-големите банки в света, включително всички най-големи британски банки. Това показва публикация на британския в. "Гардиън", базираща се на резултатите от тригодишно разследване за пране на пари, проведено от службите на Латвия и Молдова.

HSBC, "Royal Bank of Scotland", "Lloyds", "Barclays" и "Coutts" са сред 17-те банки, базирани в Обединеното кралство или с клонове там, които трябва да дават обяснения какво са знаели за международната схема и защо не са отказали да извършат съмнителните парични трансфери.

За операция "Laundromat" стана известно още през 2014 г. след съвместно разследване на руския в. "Новая газета" и международната журналистическа организация за разследване на организираната престъпност и корупцията (Organised Crime and Corruption Reporting Project -OCCRP). Руското издание и международният хжурналистически консорциум са получили данните от пожелали анонимност източници и после са ги споделени с медийни партньори от 32 държави.

Смята се, че в рамките на тази схема от 2011 до 2014 г. от Русия са изнесени 22 млрд. долара под формата на изпълнение на съдебни решения, поставени от московски съдии. Възможно е обаче да става дума и за до 3-4 пъти по-голяма сума. Парите са били изнесени в Молдова, оттам в Латвия, а след това и в други страни от ЕС, включително Великобритания.

Към дейността на "Laundromat", по оценки на "Гардиън", са съпричастни около 500 човека, сред които олигарси, московски банкери и хора работещи или свързани с руската Федерална служба за безопасност (ФСБ), която е правоприемник на КГБ.

Игор Путин, братовчед на руския президент Владимир Путин, е бил член на управата на една от банките, в която са били сметките, посредством които се е осъществявала престъпната схема.

"Гардиън" цитира високопоставен източник, участващ в разследването, според когото парите от Русия "са били очевидно или откраднати, или с криминален произход".

Данните, представени от "Гардиън", са част от доказателствата, събрани в тригодишното разследване за пране на пари, ръководено от полицията в Латвия и Молдова.

Разследват се 96 компании и мрежа от анонимно притежавани фирми, повечето от които са регистрирани в Лондон. Болшинството от 21 ключови компании, които са разследвани, междувременно са се разпуснали.

Мащабът на операцията е стъписал правоохранителните органи.

Документите съдържат подробности за около 70 хиляди банкови превода до 96 страни в света. 1920 от тях са извършени през британски банки, а 373- - през американски.

През британските банки са минали почти 740 млн. долара, а през банки в САЩ – над 63.7 млн. Според германския вестник "Зюддойче цайтунг" има 622 случая, в които общо 66.5 млн. долара са били насочени към сметки в Германия.

"Гардиън" цитира "приноса" на някои британски банки. През сметка в банка HSBC, основно чрез подразделението ѝ в Хонг Конг, са минали 545.3 млн. долара по схемата "Laundromat"; през сметка на "Royal Bank of Scotland" (71% от която е собственост на британското правителство), са минали 113.1 млн. долара, по данни на "Гардиън".

Банка "Coutts", която е собственост на RBS и чиито услуги ползва кралица Елизабет II, също се оказва замесена в операция "Laundromat", като е приела изплащане на сума от 32.8 млн. долара чрез своя офис в Цюрих.

Журналистите от "Гардиън" са се свързали с всички споменати в разследването британски банки. Нито една от тях не е оспорила истинността на данните от разследването, но всички са уверили, че са действали въз основата на строги правила, насочени към предотвратяване на прането на пари.

Представители на изданието са се опитали да разговарят и с Игор Путин, но той е отказал каквито и да е коментари.

Разкритията повдигат притеснителни въпроси за банките във Великобритания. Британските финансови власти изискват банките да вземат под внимание риска за пране на пари от страна на клиентите, да се взима под внимание и рискът за страната, от която са клиентите, репутацията им и какви са източниците на тяхното богатство и финансиране.

В много от случаите парите са изчезвали в офшорни фирми, чиито собственици -бенефициенти остават анонимни, а източниците на богатството им са мистерия. OCCRP разкри, че официалните собственици на много от фирмите са били фалшиви или "номиналните" директори са базирани в Украйна.

Експертът по международни финансови разследвания Ел Бърк Файлс коментира пред "Гардиън", че в повечето западни банки тези проверки за съответствие се претупват. Обикновено отделите за разследвания и съответствие се третират от банките като нежелани доведени деца. Директорите смятат тези проверки за разход без никакво покритие. Хората, работещи в тези отдели, не са добре платени и не са достатъчно обучени да разпознават престъпни модели, казва експертът.

"Повечето от трансакциите, които виждам, биха изисквали значителна предварителна проверка. Това не са просто индивидуални трансакции. Това е повтарящ се модел", коментира Файлс.

Имената на истинските собственици на повечето компании, използвани в схемата, се пазят в тайна – анонимността им се гарантира от оспорваните закони, които регламентират дейността на офшорните фирми.

Документите също така хвърлят светлина върху навиците на руските купувачи, макар че клиентите в много случаи са неизвестни. Те са купували диаманти от бижутерийни магазини на "Бонд стрийт", кожи от брокери в Северен Лондон и полилеи от бутици в "Челси".

Схемата е използвана и от заможни руснаци, които са плащали таксите на децата си в скъпи частни училища.

Схемата на "глобалната перачница" на руски пари е действала чрез поредица от кухи фирми. Като например британската Seabon Limited, която през 2013 г. отчита само 1 паунд приходи, а три години по-късно преустановява дейността си. Тя обаче е замесена в транзакции за 9 милиарда паунда. Друго британска фирма – Ronida Invest, е свързана с транзакции за 6.4 млрд. долара. Според прокурори от Източна Европа и двете компании са били създадени с цел измама, пише "Гардиън".

Схемата е следната. Обикновено две фирми си заемат средства, като задълженията се гарантират от трето дружество в Русия. После една компания обявява, че не може да плати задължението си. Съд постановява, че "дългът" е автентичен, което позволява на руски фирми да изпратят пари в брой по сметка в Молдова. Оттам средствата се прехвърлят в Латвия – на територията на Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    "руски престъпници, свързани с руското правителство" ИСТОРИЧЕСКА СПРОВЕДЛИВОСТ! има в този израз... А това, че е верно и че се практикува от десетилетия, си е отделно...

  2. анита хегерланд
    #6

    Много е вероятно англичаните да са получили тази информация от Уикилийкс,който е базиран в Лондон и разполага с 800 документа/?/, които, по мнението на Асандж, са жизнено важни за разплитането на казуса с изтичането на капитали. Това вероятно е най-големият фалит в Русия от най-новото време.

  3. Авакум Захов
    #5

    "Руски престъпници, свързани с руското правителство и Федералната служба за сигурност" - това казва всичко.

  4. Камен Илиев
    #4

    Нищо ново под слънцето. И при все, че отнесоха милиарди глоби по целия свят, водещите банки продължават с незаконните действия.

  5. Току що слушах по БНР Веселин Паунов от Лондон за разследването на Гардиън! То е успяло да хване над 700 млн $ изпрани в елитни британски банки, но се предполага че сумата изпрана в Лондон е над 20 млрд$! Замесени са 96 страни, вкл банки от САЩ! Английските банки са:Лойдс; HSBC; банката, където кралицата си държи парите и други са всред замесените.
    -----------------до тук с преразказ на репротаж от Гардиън ------------->Парите не миришат-както бе казал Веспазиан. След ксто взел златни монети, изпуснати

  6. Знайко
    #2

    В разследването на "Новая газета" е приложена карта, показваща през кои страни е минало препирането. Има я и България - наистина с малка сума (около 1,5 млн. долара).

  7. От Драгалевци
    #1

    Егати смешката. Британските банщки перяли пари като се действали - цитирам, "че са действали въз основата на строги правила, насочени към предотвратяване на прането на пари". Абе, Медиапул. Вие за парите от "Америка за България" сте готови на всичко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.