Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британският парламент одобри обновяването на ядрените оръжия

Тереза Мей атакува опозицията, възползвайки се от разделението й по темата и заяви, че би разпоредила ядрен удар

6 коментара

Британският парламент гласува с 472 срещу 117 гласа за обновяване на остарелите ядрени оръжия на Великобритания, предаде Ройтерс.

Проектът за модернизиране на системата Трайдънт ще струва милиарди лири, но е ключов за поддържане на статута на Великобритания като световна сила след референдума, на който британците се произнесоха за излизане от Европейския съюз, добавя Ройтерс. Шотландската национална партия и някои депутати от Лейбъристката партия бяха против, но над 70 на сто от лейбъристите гласуваха "за".

При първата поява в парламента в новата си роля на министър -председател, Тереза Мей бе запитана дали някога ще използва ядрени оръжия, на което тя отговори: "Да".

Нейният предшественик Дейвид Камерън наблюдаваше дебата от задните редове, докато Мей се опитваше да обедини консерваторите след бурната кампания за референдума, която сериозно разедини партията.

Вотът за изграждане на четири нови подводници бе планиран Камерън като обединителен ход за торите след референдума, припомня "Файненшъл таймс".

Гласуването в парламента не даде цялостно одобрение за новите подводници, като правителството предпочете да одобри етапни инвестиции, за да има по-добър контрол над разходите.

В решението се казва, че възпиращият ядрен арсенал "ще остане съществен за сигурността на Обединеното кралство днес така, както е бил повече от 60 години".

Парламентът взе принципно решение през 2007 г. за модернизиране на британските сили за ядрено възпиране. Гласуването в понеделник вечерта потвърждава решението да бъдат построени четири подводници, въоръжени с ядрени ракети Трайдънт, с които Великобритания ще разполага постоянно с ядрени оръжия в морето, припомня Ройтерс.

Тереза Мей призова депутатите да подкрепят проекта за ракетите Трайдънт, не само за да защитят Великобритания от нарастващата заплаха от Русия и Северна Корея, но и да защитят хиляди работни места в Шотландия и на други места.

Страната трябва да признае, че е изправена пред различни заплахи и да си осигури необходимите средства за справяне с тях, заяви Мей преди гласуването. Великобритания има нужда да запази силите си за ядрено възпиране, които са били нейната застраховка в продължение на близо половин век, добави тя.

"Невъзможно е да се каже със сигурност, че през следващите 30 до 40 години няма да се появи никаква крайна заплаха, заплашваща сигурността ни и начина ни на живот", подчерта Тереза Мей по време на дебатите. Тя добави, че всички противници трябва да знаят, че нападение срещу Великобритания ще им струва повече, отколкото могат да се надяват да спечелят.

Тереза Мей заяви, че е готова да разпореди евентуален ядрен удар. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин обаче каза, че не би взел решение, при което ще загинат милиони невинни.

Гласуването показа ясно идеологическото разделение сред лейбъристите. Техният лидер Джеръми Корбин е известен с възгледите си против ядреното оръжие, макар че официалната позицията на партията е да подкрепи обновяването на Трайдънт .

Аз не вярвам, че заплахата за масово убийство е приемлив начин за водене на международните отношения, каза Корбин. Ако ние искаме свят без ядрени оръжия, това е възможности да тръгнем по този път към тази цел и увлечем другите с нас, допълни той.

Депутати от партията му обаче подчертаха в изказванията си каква е официалната ѝ позиция.

Тереза Мей се възползва от възможността да атакува опозицията, заявявайки, че Корбин и привържениците му са първите, които защитават противниците на тази страна. По думите ѝ е твърде жалко, че те не могат да видят необходимостта от ядрено възпиране като политика по застраховане на страната, без която просто не може.

Ядрената заплаха не е изчезнала, тя се е засилила, каза Тереза Мей и подчерта, че ако Великобритания се откаже от ядрените си оръжия, това ще е оттегляне от задълженията ѝ.

"Ние няма да се крием зад другите, изпълнявайки своя морален дълг. Изоставянето на ядреното възпиране чрез неуместен идеализъм би било безразсъден риск, който би отслабил нашите съюзници и засилил нашите врагове", заяви Тереза Мей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #6

    Приносът на дългогодишния външнополитически съветник на Франц-Йозеф Щраус за Русия д-р Ст. Маринов, за когото троловете не говорят, беше феноменалната му геополитическа прогноза, че въоръженият до зъби „колос на глинени крака”, шантажиращ света с ядрена война, може да бъде сразен само за няколко години, ако „империята на злото“ се изолира от техническия прогрес. Рейгън беше запознат с неговата доктрина от сенатор Лари Макдоналд. Последва пълният завой на Рейгъновата външна политика – технологическото ембарго и форсирането на въоръжаването. Л. Макдоналд загина в сваления южнокорейския самолет.

  2. Филка Русофилка
    #5
  3. Miau
    #4

    Чудесни времена се задават! Както Меркел се показа напълно имунизирана срещу путлерофашизЪма, така с Клинтъновица и Мей ще бъдат едно чудесн трио срещу Путиноида.Между жените има по-малко руски Троянски коне, като Шрьодеровци разни...

  4. Liberal
    #3

    Ето как повече от две деситилетия опити за разведряване отидоха на кино само за някоко месеца. Ако това ще е тонът на следващото поколения британски политици, те спешно имат нужда от нови Beatles. Уви Джон Ленън и сие винаги са служили за красива и либерална витрина на Острова, докато политици като Мей са напъвали рамката на реализма в политическата плоскост зад сцената. Задават се тъмни веремена, когато на международната арена ще се вихрят нахъсани жени-политици като Мей и Хилари срещу такива като Путин. През 1990-те лидерите на тези страни поне играха в един отбор макр и привидно.

  5. Miau
    #2

    Както по-рано прогнозирах, новата британска желязна лейди не си поплюва и не се намира под неотразимия чар на Путиноида.Още като вътрешен министър тя доказа това, да припомним,че по време на мандата и бе оповестен доклада на британския съдия, ясно насочващ следите на убиеца на Литвиненко към Кремъл.В НАТО Великобритания има важна роля като ядрена държава и важни възспиращи функции.

  6. анита хегерланд
    #1

    Тереза Мей използва шокиращи изказвания /подобно на Доналд Тръмп/, за да стане видима за британското общество. Първите й ходове са символични, а не систематични. Чрез тях тя гради образ на силен лидер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.