Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руско-унгарската ядрена сделка не била спряна, а се прецизирала

Според източници на "Файненшъл Таймс" и Ройтерс, Брюксел не е съгласен Москва да е единствен доставчик на гориво за АЕЦ "Пакш"

6 коментара
Руско-унгарската ядрена сделка не била спряна, а се прецизирала

Европейската комисия не е блокирала договора между Будапеща и Москва за разширяване на унгарската АЕЦ "Пакш", заяви в петък пред журналисти говорителката на ЕК Ана-Кайса Итконен, цитирана от ТАСС. Коментарът е по повод информации на "Файненшъл Таймс" от предишния ден и на Ройтерс, че Брюксел е спрял сделката заради предвидена в нея клауза Москва да е единственият доставчик на свежо ядрено гориво за атомната централа, срещу което се е обявила Европейската общност за атомна енергия (Евратом).

По-рано през деня Унгария също опроверга категорично информацията, но от публикувано и цитирано от Ройтерс правителствено съобщение става ясно, че действително Евратом е имала забележки към клаузата за единствен доставчик на руско ядрено гориво за АЕЦ "Пакш" и в момента тя се променя.

В разпространеното от кабинета в Будапеща съобщение се посочва, че Унгария се надява да приключи в скоро време преговорите с ЕК за доставките на гориво за АЕЦ "Пакш", допълвайки, че опасенията на Брюксел не спират планираното развитие на ядрения проект.

От съобщението става ясно, че Евратом е поискала да се направят изменения в споразумението за строежа на два нови реактора в АЕЦ "Пакш", който ще струва 12 млрд. евро, според което да се позволява и на други доставчици да снабдяват атомната централа с гориво.

"Продължаващите преговори по повод тези забележки не блокират проекта", заявяват от администрациятан а премиера Виктор Орбан и добавят, че останалите клаузи от договора за строежа на двата реактора остават в сила.

"Очакваме, че след интензивни преговори, след няколко седмици контрактът за доставката на свежо ядрено гориво ще бъда оформен в съответствие с изискванията на Евратом", пише в изявлението, цитирано от Ройтерс.

Миналата година Русия и Унгария се договориха да построят два нови 1200-мегаватови реактора в АЕЦ "Пакш", на 120 километра южно от Будапеща. Договорите за проектирането, изграждането и експлоатацията на двата нови реактора бяха сключени през декември 2014 г. с държавната корпорация "Росатом". По сделката се работи още от началото на 2014 г. като за целта дори Русия отпусна на Унгария заем за 10 млрд. долара.

Критици на премиера Виктор Орбан се страхуват, че сделката ще засили и без това голямата енергийна зависимост на Унгария от Русия. Много европейски служители изразиха опасения, че Москва използва енергийната политика, за да разделя Европа и да накърни консенсуса на блока по отношение на санкциите срещу Русия заради действията ѝ в Източна Украйна, пише ФТ.

Възникнаха спорове за условията на сделката. Всички договори за доставка на ядрено гориво, сключени от членовете на ЕС, трябва да получат одобрението на европейската агенция Евратом, която налага финансовите и технически изисквания за доставките на гориво. Евратом отказа да одобри тази част от договора, предвиждащ, че горивото ще се доставя само от Русия. Унгария обжалва това решение, но ЕК в крайна сметка е подкрепила становището на Евратом, който е не е одобрил контракта.

Решението на ЕК е било взето миналата седмица на заседание, в което участвали всичките 28 комисари, включително унгарският комисар Тибор Наврачич. Това на практика блокира целия проект за разширяване на централата. Ако иска да поднови проекта, Унгария ще трябва да договори нова сделка за доставка на гориво или да предприеме юридически действия срещу ЕК. "Файненшъл таймс" цитира унгарския евродепутат Явор Бенедек от Зелените, че ако руснаците откажат да променят договора, това ще е краят на проекта.

ТАСС цитира мнението на унгарския журналист Габор Щир от вестник "Модяр немзет", който казва, че западните медии неправилно тълкуват преговорния процес в Еврокомисията по руско-унгарския проект и по този начин оказват политически натиск върху двете страни. По думите му публикацията на британския вестник го учудва, защото унгарската страна още преди подписването на договора е съгласувала всички подробности с Брюксел. Журналистът казва, че доколкото му е известно, преговорите с европейските институции продължават и още е рано да се каже какво ще стане.

ЕК проверява също така дали решението на Будапеща да възложи основната работа по изграждането на двата реактора на "Росатом" без обявяване на обществена поръчка не е в нарушение на законодателството и правилата за държавно подпомагане, пише ФТ.

В началото на март унгарският парламент удължи от 15 на 30 години срокът, в който подробностите по сделката остават засекретени, с което предизвика гнева на опозицията, отбелязва Франс прес.

Двата действащи сега реактора на "Пакш" осигуряват 40 на сто от електроенергията, която потребява Унгария. Страната разчита на Москва за 60 на сто от вноса си на газ и на 80 на сто от вноса си на петрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #6

    Ами то на практика в Европа няма фирма освен РОСАТОМ с референции и опит да построи съвременна АЕЦ 1000-1200 МВт в срок и при разумна цена...Видяхме изтресването на Уестингхауз в АЕЦ Козлодей .....САЩ се мотаят с 4 проекта, два в САЩ, два в Китай, вече 8 година, АРЕВА строи Олкилуото 3 и Фламавил маса години, с яко оскъпяване и забавяне по време....Стойността на френския проект в Хинкли поинт Англия е два пъти по скъп от Русия проект в Ханкиви Финландия....Така че по същество, ако искате читава АЕЦ търсете или РОСАТОМ или корейци, китайци, японци.....\"Западняците\" само приказват, бавят топката и надуват сметките....

  2. andrei
    #5

    Същият НОМЕР,който Путин се опитваше да приложи на България чрез Южен поток, сега го прави с Унгария: НАРУШАВАЙ европейските правила в интерес на руската енергетика, стани троянски кон !С един куршум удря два заека - хем прокарва руските проекти, хем руши ЕС.Това е Русия, деструктивна, корумпираша и подронваща европейския ред сила.

  3. Milenca
    #4

    "...Страната разчита на Москва за 60 на сто от вноса си на газ и на 80 на сто от вноса си на петрол..." А България 100%.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  5. so what_deactivated_1521205049
    #2

    НЕКА СЕГА ТРОЯНСКИЯТ КОН ОРБАН ДА ИЗБЕРЕ МЕЖДУ ЕС И РУСИЯ който не иска да стои в ЕС и да спазва правилата е свободен да се изнася към евразийския съюз и неговото прекрасно СВЕТЛО БЪДЕЩЕ

  6. LoudSpeaker
    #1

    "ЕК проверява също така дали решението на Будапеща да възложи основната работа по изграждането на двата реактора на "Росатом" без обявяване на обществена поръчка не е в нарушение на законодателството и правилата за държавно подпомагане, пише ФТ." То е в нарушение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.