Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел не вижда проблем в ръста на заплатите у нас

По-високите възнаграждения нито намаляват конкурентоспособността, нито качват инфлацията

2 коментара
Брюксел не вижда проблем в ръста на заплатите у нас

Осезаемият ръст на средната заплата у нас в последно време не създава проблеми за икономиката. Това става ясно от публикуван в петък доклад на Европейската комисия "Развитие на пазара на труда и работната заплата в Европа 2017".

Увеличението на заплатите у нас през 2016 г. далеч не е най-високото в ЕС, става ясно от доклада. Балтийските страни, Унгария и Румъния бележат най-сериозно нарастване на възнагражденията - над 5%.

България също е сред държавите, където средната заплата през 2016 г. нараства с по-висок процент от производителността на труда, става ясно от доклада. За периода 2014 г. - 2016 г. превишението над производителността е средно с над 1 процентен пункт годишно.

"През 2016 г. заплатите са нараснали в повечето страни от ЕС, включително в преживелите кризи Гърция и Португалия. Най-високи ръстове (над 5%) са засечени в Балтийските държави, Унгария и Румъния - държави с по-ниски нива на заплащане, което говори за по-добра конвергенция. В повечето държави ръстовете са в синхрон с производителността на труда с изключение на Балтийските държави, България и Словакия, където увеличението е по-високо от производителността", се посочва в доклада.

Това обаче не носи негативни ефекти върху икономиката. Ръстът на възнагражденията през 2016 г. например не само че не е навредил на конкурентоспособността, но все още държи заплатите в граници, които носят ползи на конкурентоспособността.

През 2016 г. т. нар. номинални разходи за труд в България дори стагнират, доколкото отбелязват незначителен ръст от 0.2%. Той е съпоставим със ситуацията в развити икономики като Франция, Белгия и Холандия. За сравнение, в съпоставими с България икономики номиналните разходи за труд растат чувствително – Унгария (5.5%), Литва (4.9%), Латвия (4.8%), Румъния (4%).

По-високите заплати не създават и инфлационен натиск, става ясно още от доклада на Европейската комисия. България е сред десетте държави в ЕС, където ръстът на възнагражденията има минимален принос върху инфлацията в размер на 0.1%.

България е и сред държавите, в които се отчита най-сериозно намаление на безработицата, като по този показател по-напред са Хърватия и Испания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2

    Данните на НСИ за СРЗ по години в различните разрези не винаги съвпадат, защото все някой не си е мръднал задника да ги актуализира. Но все пак СРЗ през 2016 е била 961,58 лв, а през 2015 - 877,92 лв, т.е. растежът ѝ през 2016 е 9,53% и е най-голял в ЕС. Кой е дал на „Брюксел“ фалшиви данни за СРЗ, респ. не е актуализирал прогнозните с действителните данни? После „анализира“ фалшивите си данни и заблуждава, че „увеличението на заплатите у нас през 2016 г. далеч не е най-високото в ЕС. Балтийските страни, Унгария и Румъния бележат най-сериозно нарастване на възнагражденията - над 5%“?! :)

  2. tim
    #1

    Дрън, дрън, дрън.... Чрез статистика към мистика. Интересно зашо в Германия, Франция и Англия не вдигнат заплатите с 50%, например. И да ги чуя как ще ореват орталъка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.