Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел поиска независима оценка на банковата система у нас

8 коментара
Брюксел поиска независима оценка на банковата система у нас

Европейската комисия (ЕК) препоръчва да се направи задълбочен преглед на стабилността на финансовата система в България от трета, независима институция. По принцип финансовият контрол у нас е поверен на Българската народна банка и на Комисията за финансов надзор. Брюксел обаче препоръчва необходимият анализ да се направи от друга институция, за да се "възстанови трайно доверието в банковата система и финансовия сектор" в страната, съобщиха от Министерството на финансите.

Препоръката е една от трите, отправени към българското правителство в рамките на обявената в сряда процедура по икономически дисбаланси. Тя предвижда задълбочено наблюдение на страната, а решението за обявяването ѝ беше съобщено във вторник.

Основна причина ЕК да постави България под мониторинг е банковата криза от миналата година, довела до срива на четвъртата по големина банка КТБ и до разклащане на третата по големина банка ПИБ, която бе стабилизирана с ликвина помощ от държавата.

Според Брюксел тази криза "предизвика загриженост относно съществуването на банкови практики в частта от банковия сектор, която е собственост на местни лица, с потенциално значими последствия за финансовия сектор", които според ЕК са сигнал за слабости в надзора и могат да окажат значително влияние върху макроикономическата стабилност. Другите проблеми са корпоративната задлъжнялост и слабостите на трудовия пазар.

За преодоляване на рисковете ЕК препоръчва още да се подобри качеството и обхвата на политиките на пазара на труда. Брюксел иска въвеждането на "стабилен и икономически обоснован институционален механизъм за определяне на минималната работна заплата". В момента тя зависи единствено от решение на правителството и няма формула, по която да се определя. Според ЕК трябва да се въведе ясен механизъм, който обаче да доведе до това работодателите да не наемат неквалифицирани или ниско квалифицирани служители, които обикновено получават минимално възнаграждение. За подобряване на пазара на труда се препоръчват и усилия за реформа на образованието.

Европейската комисия обръща внимание, че България трябва да установи устойчива и предвидима бизнес среда, за да привлече "така необходимите инвестиции". За тази цел "трябва да се обърне специално внимание върху редуцирането на бюрократичните препятствия, ниското качество на инфраструктурата, липсата на конкуренция и ефективност в енергетиката, както и върху ефективността на съдебната система".

От финансовото министерство декларират, че България ще "предприеме необходимите действия и мерки", за да отговори на препоръките на Брюксел. Конкретните стъпки обаче не са посочени. Обещава се те да бъдат представени при актуализацията на Националната програма за реформи за 2015 г. и в Конвергентната програма (2015-2018 г.).

Правителството на Бойко Борисов, а и опозиционните партии многократно са заявявали, че България трябва да се присъедини към европейския банков надзор, но досега такива постъпки не са направени. Такива ще има едва след попълването на състава на БНБ. В момента именно ресорът "Банков надзор" е с временно управляващ подуправител, при това публично компрометиран.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rumen Andonov
    #8

    ЕС вече започва да държи "непредвидимите"български управници на все по-къса каишка.Което е една изключително добра новина.Отдавна си мечтая да дойде такъв момент,че каишката да се скъси максимално и ЕС да хване негодните ни и крадливи управници директно за нашийника,демек за врата.Мисля,че и този момент ще го дочакаме в обозримото бъдеще.Иначе ЕС рискува България(разбирай посткомунистическите й мафиотизирани политици) да продължава все повече и повече да го срами в очите на целия цивилизован свят.

  2. Alan Smithee
    #7

    Много искаме да изпълним препоръките на Съвета на ЕС за Програмата за реформи и Конвергентната програма, обаче Искров и Кордовска не дават! http://www.minfin.bg/bg/page/867

  3. ivancho ivanov
    #6

    Брюксел казва какво е наложително да се направи, ЗАЩО СИ ВЛАЧИМ МУДНО КРАКАТА? Какво въобще става по земята ни бащина?

  4. Alex
    #5

    Пак ли Европа трябва да ни завира в очите очевидни истини? Това нежелание от управляващата върхушка да изчистят Мавродиев е Искров намирисва СИЛНО на тежка зависимост!Във всяка нормална държава тези двама хубавци отдавна щяха да бъдат подведени под отговорност и вкарани в кауша. Изглежда знаят неща, които са изключително неприятни за управляващите ...

  5. marij
    #4

    И кой най-много натиска да не се сменят шефовете на БНБ Искров и на КФН Мавродиев - кой? Местан и Борисов! Били знащи, били можещи... Заради тях, тия некадърници, отново ни налагат наказания, държат се с нас като с малоумници. Ама сме си като избираме такива мафиоти в парламента.

  6. Волен
    #3

    Икономедия много от рано хванаха и публикуваха журналистически разследвания по темата на фона на организираното мълчание. Чел съм статии година преди фалита за неестествените практики довели до кризата. Иначе е очевидно трябва ЕС да се намеси.

  7. Quo
    #2

    Съвсем естествено е на първо място да се търси отговорност в регулатори отговарящи за финансови кризи. Не знам защо в нито един от регулаторите никой не понесе отговорност. Правилно ЕК сега ни поставя под мониторинг. Дано има задълбочен преглед отвън и да се посочат слабите звена включително да бъдат и персонално назовани.

  8. Ганьо Сомов
    #1

    Тези от ЕК направо си плачат за глоба, първо от КФН, а след това и от БНБ за това, че с тази си препоръка поставят под съмнение "стабилността" на банковата ни система! Председателят на КФМ Стоян Мавродиев да не се ослушва, а да им налага максималната глоба, както на "Капитал" и останалите "подбудители" за банкова паника!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.