Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел съди България за "перките" на бившия шеф на Комисията за защита на потребителите

Рекордни 14 дела се водят срещу страната ни в областта на околната среда

36 коментара
Брюксел съди България за "перките" на бившия шеф на Комисията за защита на потребителите

Рекордните 14 наказателни процедури води Европейската комисия в областта на околната среда срещу страната ни. В никоя друга област няма заведени толкова много дела. От тях в най-напреднала фаза е делото за изграждане на ветропарк на "Уинд Енерджи", зад която стои бившият председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров, като се очаква то да бъде внесено в Европейския съд в края на октомври. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова при отчитането на стоте дни работа на МОСВ.

 

Пет от наказателните процедури са свързани с опазване на биоразнообразието, три – на въздуха, две – на отпадъците, по една - за непълно въведени европейски изисквания, свързани с води, генно-модифицирани организми и климата, и една - за невъведена директива в областта на климата.

 

Заради случаите с ветропарковете и ограничаването им със сигурност ще се скарам с кметовете, прогнозира министър Искра Михайлова.

 

"Безпрецедентният случай" с перките край Калиакра

 

Изграждането на ветрогенараторен парк от 95 "перки" и още 150 други обекта, сред които и ваканционни селища, е "безпрецедентен пример" за разминаване на политиката на министерството в областта на опазване на околната среда с тази, провеждана от регионална негова структура, обясни министър Михайлова. Това е необяснимо и за европейските институции, допълни тя.

 

През 2012 г. Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна издава одобрението за изграждането на нов ветрогенераторен парк, известен в Брюксел с името "Смин" край Калиакра. Решението ѝ е самостоятелно и в противоречие с политиката на министерството, като по-късно тогавашният министър на околната среда и водите Нона Караджова издава заповед за отмяната на решението на РИОСВ. Инвеститорът обаче обжалва пред съда, като административният съд не зачита заповедта на министъра на околната среда и приема решението на РИОСВ, обясни министър Михайлова.

 

Проблемът е, че паркът се изгражда в близост до защитена зона, като не е отчетено влиянието му върху прелетните птици. За това е имало множеството сигнали от неправителствени организации.

 

Има ясен сигнал, че през октомври Еврокомисията ще вземе решение тази процедура да бъде внесена в съда до края на месеца, каза министър Михайлова.

 

По думите ѝ в момента страната прави всичко възможно, за да намали щетите от евентуална бъдеща санкция. Предприетите стъпки са три и са обсъдени с еврокомисаря по околна среда Янез Поточник. На първо място в най-кратки срокове предстои да бъде взето решение за разширяване на защитената зона "Било", която към момента не покрива територията на предвидения нов ветропарк. Очаква се това да се случи на 8 октомври, когато се събира експертният съвет към екоминистерството, който ще определи обхвата и размера на зоната, посочи министър Михайлова.

 

Освен това ще се обособи нова защитена зона като компенсаторна мярка за всичко вече построено в Калиакра. Това се прави по настояване на Европейската комисия, посочи Искра Михайлова.

 

Тя е поела и ангажимент пред еврокомисаря Поточник да издаде заповед за забрана на всякакво строителство на територията в зона "Било". Това обаче ще стане, след като бъде определен обхватът на разширената зона.

 

Инвеститор на проблемния проект, заради който българите може да плащат хиляди евро дневно на Брюксел, е на консорциум "Уинд енерджи", каза министър Михайлова.

 

За вятърния парк на "Уинд Енерджи", който е с мощност от 190 мегавата, се разбра в началото на 2012 г. на форум за зелена енергия. Според данни от търговския регистър управител на дружеството е Любов Дамянова Лазарова, която е дъщеря на дългогодишния бивш шеф на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров. Съдружници в консорциума са общо седем фирми, като всичките се управляват от Лазарова. Тя е управител на 53 дружества, които развиват дейност с възобновяема енергия. Голяма част от тях имат в името си "Смин" – така, както е известен проектът в Брюксел, по думите на министър Михайлова.

 

Останалите наказателни процедури

 

Другите четири наказателни процедури, свързани с биоразнообразието, са две за птици, едната за зоната "Емине – Емона", и за почистването на коритото на река Вая. Според министър Михайлова положително развитие към момента се очаква по наказателната процедура за почистването на река Вая към края на годината.

 

Наказателни процедури срещу страната ни има и за замърсяването на въздуха в Гълъбово, Димитровград и Перник в периода 2007–2009 г., както и за наднорменото запрашване с фини прахови частици в 30 града.

 

В начален етап е делото за 124 опасни депа за отпадъци, които страната трябваше да ги е затворила още през лятото на 2009 г. съгласно Договора ни за присъединяване.

 

В ход е и дело за замърсявания на въздуха със серен и азотен диоксид от големите горивни инсталации, по което страната ни иска отсрочка за постигането на нормите. В същото време Еврокомисията се готви да въведе още по-строги изисквания с въвеждането на тавани и за малките горивни инсталации от началото на 2014 г., съобщи министър Михайлова.

 

За тези рискови процедури сме в непрекъсната комуникация с европейските институции, каза министър Михайлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    А ние после да им плащаме скъпият ток и печалбите на подобни ,облагодетествали се от властта. Това е олигархия.

  2. Анонимен
    #35

    Може ли някой да ми обясни, как е възможно един човек да ръководи 53 - ПЕТДЕСЕТ И ТРИ фирми?! Изобщо - това с десетките фирми, собственост на един човек на какво прилича?! За какво са му на един човек толкова много фирми, освен за пране на печалби и ДДС?! И до кога държавни чиновници, на високи постове, чиято заплата плащаме ние с нашите данъци, ще се оказват крупни едри бизнесмени, пък би8ло то и по семейна линия?! До кога ще се търпи това ограбване - хем вземат от нашите данъци крупни суми като

  3. Анонимен
    #34

    МЪНИ чакайте, чакайте. този Д. Лазоров е свален от пост през 2011 г. заради разкрития за конфликт на интереси. Обаче не е даден на прокурор. Нито строежа на ветрогенераторите е спряно. Напротив. Е, сега кой покровителства олигарсите по места? Борисов или ......

  4. Анонимен
    #33

    А какво направи Боко със заменките за три милиарда лева на омразната му тройна коярлиция от предишния и мандат Нищо разБира се - "десните" ковмунисти не закачат "левите" ковмунисти за нищо на света, а самогат шум как им е противно от тях

  5. Анонимен
    #32

    Ако от опазването на птиците се печелеха пари, щеше да падне такова опазване, че на птиците да им се завие свят. Така парчето от магистрала Тракия, гордоста на Бойко, е опасано с мрежи за защита на прелетни птици летящи на 1-2 метра над земята, да не се блъскат в тировете. Ако ЕС даваше пари, сигурно щяха да издигнат мрежи и около перките, ако ще 200 метра високи.

  6. Анонимен
    #31

    Нашите птици са прибрани и защитени в курници и други подобни. Те не ходят при никакви перки, а се разхождат най-много из двора, патките, пуйките и кокошките де. Това са нашите птици които си ги пазим самите ние и не ги пущаме другаде. Какво искат тези от Европа, че са сезагрижили за птиците. Не мога да разбера. Глупости някакви. Перки, птици. То ние си ги пазим.

  7. doctus
    #30

    на кого са "перките" - на лакомите псевдо-политици

  8. Анонимен
    #29

    Въпроса с птиците е решен отдавна, просто следва да се монтират както на летищата сигнали за плашенето им. Но , не рекетьорите от Дружеството за защита на птиците са върха, те имат бюджет от 1 милион евро и могат да карат мерцедеси, с емисии над нормална кола на СО2 , но много им знаят устите, за да защитят парите си дадени от други рекетьори от ЕС и САЩ. взети от наивните граждани.

  9. Анонимен
    #28

    Вижте как перките по времето на Бойко убиваха птиците. http://www.dnevnik.bg/zelen/2010/10/29/984191_leshoiad_ot_zastrashen_vid_e_ubit_ot_vetrogenerator/

  10. Анонимен
    #27

    Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа! Оставкаааа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.