Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел слага край на регулираните цени на тока

Държавите ще имат пет години да минат към изцяло пазарно тарифиране

15 коментара
Брюксел слага край на регулираните цени на тока

Да се сложи край на определянето от държавни регулатори на цените на електроенергията в страните членки на Евросъюза предложи Европейската комисия в сряда, представяйки намеренията си за радикална реформа на европейския енергиен пазар. Плановете предвиждат и допълнително засилване на дела на енергията от слънце, вятър и биомаса.

"Опитваме се да помогнем на държавите да преминат Рубикона. В много случаи правителствата са блокирали с реформата, защото секторът е чувствителен и има монополни интереси", заяви заместник-председателят на Еврокомисията и еврокомисар за общия енергиен съюз Марош Шефчович, цитиран от БНР в сряда.

Ако идеята на Брюксел бъде одобрена, страните членки ще имат пет години преходен период за намаляване на дела на регулирания енергиен пазар, след което трябва да започнат да действат единствено пазарните правила за определяне на цената на тока според търсенето и предлагането.

Докато тече преходния период Европейската агенция за сътрудничество с енергийните регулатори ще издава препоръки за методологията на определяне на цените, с която и българската Комисия за енергийно и водно регулиране ще се съобразява.

България сама ще решава как да не допусне скок в цените на енергията за домакинствата и фирмите. Брюксел ще залага на възобновяеми източници и на приоритетно саниране на сградите, за да се пести енергия.

Новото еврозаконодателство ще задължи властите да гарантират равни права на всеки производител на енергия на пазара, а гражданите ще могат безпроблемно да променят договорите си, да сменят доставчика на ток и дори сами да произвеждат такъв.

Сегашната система е твърде скъпа въпреки рекордно ниските цени на енергийните суровини, коментира Шевчович.

"Ние сме един от най-развитите региони от света и въпреки това все още 50 милиона души в Европа имат проблеми с плащането на сметките",  допълни той.

"В сравнение с другите региони по света, в Европа имаме високи цени на енергията, които пречат на нашите бизнеси и конкурентноспособност. Премахването на съществуващите пречки и изкривявания на пазара и увеличаването на конкуренцията ще осигурят най-изгодните условия за потребителите”, коментира законодателния пакет  евродепутатът Кришанис Каринч, говорител за Групата на ЕНП в Комисията по промишленост, изследвания и енергетика.

Обявените мерки трябва да завършат изграждането на единния европейски енергиен съюз. В предложенията за промени се оценява също така, че енергетиката се нуждае от 177 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно от 2021 до 2030 г.

В пакета от предложения е включено и задължение за 27% съдържание в енергийния микс на енергия от възобновяеми източници, като на ниво ЕС до 2030 година ще се постигне 30% увеличаване на енергийната ефективност. Според групата на ЕНП това са достижими цели.

“Енергийната ефективност е най-изгодният начин за намаляване на емисиите на парникови газове. Увеличената цел от 30% ще ни помогне да изпълним ангажиментите си, произтичащи от Парижкото споразумение за климата. Нещо повече, инициативите за енергийна ефективност ще създадат много работни места в Европейския съюз”, посочи евродепутатът Петер Лиз, говорител за Групата на ЕНП в Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните.

Той приветства "балансирания подход към екодизайна". "Напълно в линията на приоритетите на Групата на ЕНП е, когато Комисията не се занимава с регулация на душовете или тостерите, а на други устройства, където е възможно спестяването на енергия без да се жертва част от от удобството на потребителите”, заяви Лиз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  3. Milenca
    #13

    Докога червените разбойници ще ни карат да хачим стотици милиони за просташките им енергийни експерименти? Какъв дял от ВЕИ-тата притежават руската Лукойл? 90%? Колко милиарда привеждаме в Русия ежегодно, под най-различни варинти? 2 млрд евро?

  4. тото
    #12

    Анита стига плака за за дотации на мързелите с това постоянно хранене на неудачници и то с много високи изисквания след 5 г ще е пълно с много африканци с социални цени на тока.А нашите русофили ще строят 2000 мегавата термична мощност която се отделя от реактора да топли Дунава.При свободен пазар такова чудо не маже да се докаже финансово.С директивата се опитват да се създаде единна цена на енергията стойност на ват мощност.Подобна на златото.

  5. Лизи Гугуткова
    #11

    FINANCIAL TIMES November 29, 2016 by: Tony Barber :България зависи от Русия за три четвърти от първичните си енергийни ресурси - въглища, газ, ядрено гориво и масло. Но това е на път да се промени! Bulgaria depends on Russia for three-quarters of its primary energy resources — coal, gas, nuclear fuel and oil. But this is about to change https://www.ft.com/content/4a413060-9a07-11e6-8f9b-70e3cabccfae

  6. Лизи Гугуткова
    #10

    Зловещо! За по-малко от 140 години Русия и СССР отнеха от България 895 млрд. долара http://www.faktor.bg/politika/hlyab-i-pasti/68448-zlovesto-za-pomalko-ot-140-godini-rusiya-i-sssr-otneha-ot-balgariya-895-mlrd-dolara.html

  7. Лизи Гугуткова
    #9
  8. анита хегерланд
    #8

    ЕК може да се опита да регулира мощността на домакинските уреди, т.е. да я намали, но това не решава проблема, защото целият ни живот се електронизира и на пазара непрекъснато излизат нови продукти, които са на ток или с батерия. Да се освободят цените, означава да се подготвим за картелни споразумения между производителите на ток в Европа. Единственият правилен изход е да се дотира производството или да се повишат социалните плащания.

  9. Филка Русофилка
    #7
  10. Филка Русофилка
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.