Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП разкри, че Цветанов е бил "специалист" в структура на ДС

0 коментара
Вътрешният министър Цветан Цветанов е започнал кариерата си в държавните структури като "специалист" в Централното информационно организационно управление на Държавна сигурност (Седмо главно управление). Той е постъпил на работа през 1987 г., когато е едва на 22 години.

Информацията бе обявена за първи път публично от БСП, но след това бе потвърдена за Mediapool от председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов. Той обаче уточни, че позицията, на която е бил тогава Цветанов, не подлежи на обявяване от Закона за досиетата.

Депутатът от Коалиция за България Кирил Добрев съобщи, че Цветанов е започнал работа в Централно информационно организационно управление (ЦИОУ) на ДС. Депутатът се е консултирал с Комисията по досиетата и според архивите ѝ през 1979 г. това управление е преминало в структурата на ДС като Седмо управление и остава такова до закриването на ДС в началото на 1990 г.

В допълнение от БСП обвиниха ГЕРБ в "двоен аршин" по отношение на посланиците, сътрудничили на ДС, чието отзоваване правителството иска. "С какво посланиците са по-лоши от Цветанов", се казва в декларацията на червените.

В автобиографията на Цветанов, публикувана на сайта на ГЕРБ, пише, че в периода 1987 – 2001г., той е "специалист, инспектор, ст. инспектор, гл. инспектор, н-к на група в ЦИАОУ-МВР и СИТАУ-МВР". Никъде не се споменава за ДС. През 1988 г. той е приет за студент във ВИФ, което означава, че е съвместявал работата в 7-мо със следването в физкултурния институт.

Пред Mediapool Евтимов заяви, че Цветанов е назначен по Кодекса на труда и няма как да бъде обявен с принадлежност.

"Законът ясно казва кой трябва да се проверява и обявява. Вътрешният министър Цветан Цветанов не е сред тях. Законът постановява за обявяване само имената на лица, които са били нещатни сътрудници-агенти, щатни офицери или сержанти в структурите на ДС. Вадят се и имената на следователите и дознателите, които са имали право да създават камерната агентура от лица, които са в арестите или затворите", каза Костадинов.

По-късно в официално съобщение Комисията по досиетата заяви, че не е открила документи, установяващи принадлежност на Цветан Цветанов към органите на ДС, съгласно разпоредбите на чл. 25 от закона. Народният представител Кирил Добрев не е искал от Комисията по досиетата информация, свързана с кариерното развитие на Цветан Цветанов.

В периода, визиран от народния представител, Цветан Цветанов е бил на трудов договор като волнонаемен служител - специалист в ЦИОУ на МВР. Длъжността "специалист" при ЦИОУ на МВР, заемана от него до 16.07.1991 г. не дава основание за установяване на принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за досиетата, се казва в официалното съобщение на комисията.

Според информация на Меdiapool кариерата на Цветанов действително е започнала в това управление като шофьор с чин сержант. Цветанов не е бил на оперативна длъжност. Според запознати със структурата на репресивния апарат на бившата комунистическа партия, по щатно разписание той е бил служител на Държавна сигурност. Костадинов заяви, че е възможно под класификацията "специалист" да се крие именно длъжността "шофьор".

Помолен да коментира каква е разликата между "специалист" в анализаторския отдел на ДС и работата на президента Георги Първанов, който твърди, че също е бил анализатор, Евтим Костадинов обясни следното: "Единият (Георги Първанов, бел.ред.) е бил привлечен за агент, той си е агент и е обявен като агент. Това, че е работил като анализатор, но е привлечен, означава, че е извършвал агентурна работа сред анализаторите", каза Костадинов.

Премиерът Борисов вече отстрани заради принадлежност към ДС министъра без портфейл Божидар Димитров, зам.-вътрешния министър Павлин Димитров, а по-рано и зам.-външния министър Красимир Костов.

Борисов също се е подписвал на ведомост с обозначение "ДС"

"Разкритията" на БСП за Цветанов едва ли ще изненадат Бойко Борисов, който в интервю за Mediapool от 26 юни 2009 г. казва, че самият той като пожарникар се е подписвал на ведомост, на която пише "ДС".

"Аз като командир на взвод и рота съм виждал също на щатовете ни за заплата отгоре пише "ДС". Пожарникарите от София, които гасихме пожарите, ходихме с военни униформи, тъй като имахме войници за пожарникари."

"Нашето поделение беше 72220. Това е най-същинската част на пожарните. Те им гасят пожарите. Абревиатурата им е поделение 72220, а на служебните ни карти пише "офицер от войските на МВР". Така че ако вземеш това, ще си кажеш – "А, това не е пожарникар, виж какъв е". И шофьорите на пожарните са такива, и на помпените станции са такива, и гасячите са такива, всички са такива. Затова искам много ясно да се направи разликата. Ние нямаме човек, който да се крие", заявява Борисов девет дни преди изборите по повод присъствието на хора от ДС в листите на ГЕРБ.

БСП остана в изолация за махането на посланиците, свързани с ДС

Левицата остана единственият противник в НС на отзоваването на посланиците, работили за Държавна сигурност.

ГЕРБ няма да се откаже от декларацията, с която НС трябва да обяви позицията си за дипломатите, работили за Държавна сигурност, съобщиха в четвъртък вносителите на документа – депутатите от ГЕРБ Доброслав Димитров и Моника Панайотова.

"Това са хора, които имат скрита зависимост", коментира Димитров. Според Панайотова, с приемането на декларацията в петък парламентът ще даде ясен знак, че България има евроатлантически ценности.

Декларацията бе гласувана от парламентарната външна комисия в сряда и получи подкрепата на всички парии без БСП.

С нея се призовават дипломатите с принадлежност към ДС доброволно да се оттеглят от постовете си, а компетентните органи да предприемат действия за отзоваването им.

Според вносителите на декларацията, фактът, че половината от настоящите посланици са свързани със службите за сигурност на тоталитарния режим, блокира работата на дипломатическите служби.

От всички общо 196 души, обявени от Комисията по досиетата, 90 и в момента са служители на Външно министерство. От тях 35-ма са посланици и постоянни представители, 8 са временно управляващи, четирима са генерални консули, седем оглавяват дирекции в министерството. Част от тях са назначени през мандата на ГЕРБ и по предложение на правителството на Бойко Борисов.

"Ако дипломатите са проблем за Шенген и трябва да ги прибираме, какво говорим за министъра на вътрешните работи, директорите на Агенция "Митници", на Гранична полиция, на Агенция "Пътища" - всички те са свързани по някакъв начин с ДС", попита от своя страна Кирил Добрев.

Колегата му от БСП Атанас Мерджанов посочи, че Коалиция за България е категорично против всякакъв вид лустрация и обясни, че политическата позиция на парламента по въпроса е изразена с приемането през 2006 г. на Закона за разкриване на досиетата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.