Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България чака разрешение от "Газпром" за внос на чужд газ през транзита

Френска и американска фирма предлагат доставки през Гърция. Планира се на борсата за ток да има и газови сделки

22 коментара
България чака разрешение от "Газпром" за внос на чужд газ през транзита

Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" е поискал от руския доставчик "Газпром експорт" да разреши да се ползва част от капацитета на сегашната транзитна газова връзка до Гърция за внасяне на газ от други държави. Това съобщи изпълнителният директор на българската компания Георги Гегов пред журналисти в понеделник. Той участва в дискусия, посветена на газовата диверсификация на страната, организирана от Българската федерацията на индустриалните консуматори на енергия.

На форума стана ясно, че дъщерната на "Газ дьо Франс" – "Анжи" (Engie), и американската "Шанийр" (Cheniere), искат да внасят у нас природен газ, но досега са имали проблеми с достъпа до мрежата, управлявана от "Булгартрансгаз". Шефът на енергийния регулатор Иван Иванов обаче увери, че тези проблеми са решени и от началото на 2016 г. няма да има пречки пред вноса на различен от руския природен газ.

В момента на газпромовското гориво се падат около 94 на сто от потреблението на газ в България. Останалото количество е от местен добив, но скоро тези количества ще се пренебрежимо малки, заради изчерпването на сегашните находища, каза Иван Иванов. В същото време новите разработвани находища може да започнат да предлагат суровина най-рано след десетина години.

За да намали все пак зависимостта си от руски газ, България се е договорила с Гърция за възможността да се внасят количества гориво не само при криза, но и при нормални търговски договори, сключени от други доставчици с директни потребители или газови търговци, обясни Георги Гегов. За да стане това, обаче, през сегашната транзитна връзка до Гърция, а да не се чака новата междусистемна, която ще стане най-рано през 2019 г., страната ни трябва да получи разрешение от "Газпром експорт" да ползва част от капацитета на съществуващата тръба. Причината е, че по силата на дългосрочния договор за доставка у нас и транзит до Гърция, Турция и Македония до 2030 г., страната ни е дала на "Газпром" пълния капацитет на транзитната си мрежа. България има право да ползва само т.нар. свободно прекъсваем капацитет, обясни шефът на "Булгратрансгаз". Именно в рамките на тази възможност газовият оператор се надява да може да се прокара част на вноса от Гърция.

Опция за виртуална търговия

По думите му, ако "Газпром" разреши, може да доставяме от различни от руската компания търговци до 100 хил. куб. м газ дневно. Това е доста плаха, но все пак някаква стъпка в посока разнообразяване на доставките.

Според Гегов може да става дума както за физически, така и за виртуален внос на природен газ през гръцката граница. При физическия става въпрос за обръщане на посоката на движение на газа, а при виртуалния в България ще се ползва руския газ, предназначен за Гърция, а договореният от други доставчици през Гърция ще остава там за сметка на руските количества.

Затова и трябва да се съгласува с руската компания измерването на физическите и виртуалните количества, обясни шефът на газовия оператор. Измервателните уреди на точките на българската транзитна мрежа за предаване на обемите към Гърция, Турция и Македония се контролират от "Газпром експорт", според сключения до 2030 г. договор.

Вече има конкретен търговски интерес за внос

Георги Гегов обясни, че 2-3 компании имат реален интерес да внасят газ у нас през Гърция. Две от тях – "Анжи" и "Шениър", го потвърдиха по време на форума.

"Анжи" държи 10 процента от проекта "Северен поток 2" за разширяването на газопровода от руското крайбрежие по дъното на Балтийско море до Северна Германия. "Шанийр" пък от февруари 2016 г. започва да доставя американски втечнен газ в Литва, влизайки в директна битка за европейския пазар с "Газпром". Компанията има терминал за втечнен газ в САЩ и в момента е в процес на разширяване на мощностите си.

Нейният представител Фредерик Смитс ван Оуен заяви по време на форума, че е готов да преговаря с всеки български клиент, който има желание да внася американски втечнен газ. Той акцентира върху това, че компанията може да осигурява много гъвкави доставки и постоянно следи капацитетите на мрежите и връзките помежду им, за да може да гарантира количествата и с виртуални и суапови сделки.

Иван Иванов посочи, че в началото на ноември Комисията на енергийно и водно регулиране (КЕВР) е одобрила правила за търговия с природен газ, които позволяват свободен и недискриминационен достъп до мрежата на "Булгартрансгаз" (срещу България имаше доста критики в тази посока от Еврокомисията и дори бе започната наказателна процедура – б.а.). Така всеки участник на пазара ще може да купува от внос или от местен добив необходимите му количества, посочи регулаторният шеф. Той допълни, че е регламентирано и създаването на виртуална търговска точка, което ще повиши ликвидността на газовата търговия. Сделките ще се улеснят и от това, че е решено да се премахне изискването търговците на газ, искащи да внасят суровина у нас, да доказват, че имат налични капацитети в съседните газови мрежи.

Борсата за ток ще продава и газ

Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков пък коментира пред журналисти, че в момента правителството работи над създаването на сегмент за търговия с природен газ на борсата за електроенергия, която на 8 декември прави прави реален пробен старт и ще заработи ефективно от догодина. Кога обаче ще може да се сключват и газови сделки на борсата за ток той не пожела да се ангажира. По думите му споразумението с норвежкия оператор Норд пул за ползване на неговата платформа за търговия с ток предвижда максимална интеграция на българската борса за ток с европейските и разширяването на дейността ѝ.

Включването на газовата търговия е част от тази визия на правителството и когато се разработи, сегашният оператор на борсата за ток ще получи лиценз и за синьото гориво, стана ясно от думите на Станков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #22

    Генерале, жалко за доброто име с което си се закичил, ненавиждам болшевиките, техните български слуги и всички наивни и лесно манипулируеми българи

  2. Ана
    #21

    - Защо наричате прехода от тоталитарно общество към демокрация „измама“?
    - Грандиозна измама! Политическа и икономическа. Наследството от социализма, основни фондове стойност на близо 150 млрд. долара, заводи, цехове, складове, хотели, курорти и др бяха превхърлени в ръцете на около 300 фамилии, всичките свързани по линия на БКП и ДС! Това стана чрез две приватизации, едната при Виденов в периода 95 -96г., чрез ваучери и 30 приватизационни фонда, а втората при Костов, в периода 1998 – 2000 г. чрез

  3. Miau
    #20

    Между другото, вижте, че са пуснали руснаци да инспектират български военни бази по силата на някаква си Виенска конвенция! КАКВА КОНВЕНЦИЯ, ОТКЪДЕ-накъде точни в този момент, ние сме държава от НАТО И рУСИЯ НЕ НИ Е ПРИЯТЕЛ! какви договори, какви пет лева?

  4. Miau
    #19

    Fireball, тук съм съгласен с теб: никакви договори не могат да важат с Русия, така че да ги изритваме! Русия имаше договор и с Украйна да и гарантира териториалната цялост,а и открадна Крим и извърши окупация в Украйна!

  5. Miau
    #18

    Гледам, тролът в женски одежди е започнал да влиза във форума в 4 сутринта да "опровергава".Направил им е строга забележка Исаков, че ако някой от нас напише постинг след полунощ, не може да го оставят "неопроверган" до сутринта!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #17

    БРЮССЕЛЬ, 24 ноя — РИА Новости, Украина подтвердила свою надежность в качестве транзитера российского газа, сказал вице-президент Еврокомиссии по энергосоюзу Марош Шефчович, выступая в Европарламенте. "Украина подтвердила прошлой зимой, что является заслуживающим доверия транзитером российского газа. ЕС верит, что это в интересах всех сторон, чтобы Украина осталась транзитной страной", — сказал он.

  7. Entdecken
    #16

    Имаше интерес от френски нефтопреработвател, но защо не стана - питай наред...Може и да ти отговори някой. То и за Гранд-хотел Варна имаше интерес дори от Швеция и от РМД-то, но вездесъщата Инджова го продаде на Мултигруп за "един пробит долар", а сега се прави на първа християнка... Опазил ни Господ !

  8. Fireball
    #15

    Що се отнася до Нефтохим - там дилемата беше приватизация или закриване. Едиственият възможен купувач беше руска компания поради куп причини които са безброй пъти разяснявани, та даже и дебилите ги разбраха. Други кандидат-купувачи просто нямаше и не би могло да има. Толкоз за дрънканиците на анушка.

  9. Fireball
    #14

    Както всички знаем, за рассия всеки договор е парче хартия, с което тя винаги е готова да си избърше задника - и толкоз. Всички знаем как чрез нагло изнудване и благодарение на продажника р.овч. под натиска на рассия беше предсрочно прекратен предишният договор за доставка на природен газ, който по случайно стечение на обстоятелствата се беше оказал неизгоден за "братушките". И се сдобихме с настоящия заробващ договор.

    Е, питам - от какъв зор да се иска разрешение от изнудвачите, което те няма да

  10. Ген. Иван Колев
    #13

    И още едно въпросче, дарагая ми Ана (9): За какво точно според Вас трябва да бъде съден този, който "ПОДАРИ" Нефтохим на Лукойл? Вие лично как бихте приватизирали Нефтохим? Или на Вас по Ви харесва понятието национализация, а не приватизация? А, дарагая?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.