Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България чества 108 години от обявяването на независимостта си

Борисов: Независимостта ни даде привилегията, но и задължението сами да определяме съдбата си

7 коментара
България чества 108 години от обявяването на независимостта си

В четвъртък се навършват 108 години от обявяването на независимостта на България. 22-септември се чества като официален празник на страната от 1990 година.

С акта от 22 септември 1908 г. България отхвърля политическата си васална зависимост от Османската империя, резултат от решенията на конгреса в Берлин през 1878 г., и става суверенна държава, равностоен партньор на останалите европейски страни.

Този акт става възможен 30 години след освободителната за България Руско-турска война от 1877-78 г. Едва през лятото на 1908 г., след извършената в Османската империя младотурска революция, се създават условия България да провъзгласи своята независимост.

Решението за обявяването на независимостта е взето през август 1908 година на среща между княз Фердинанд и министър-председателя Александър Малинов в Унгария. На 22 септември същата година в черквата "Св. Четиридесет мъченици" България е обявена за царство, а княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. Мястото е избрано специално, за да се подчертае приемствеността със средновековната българска държава.

Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите между Турция и България. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта ѝ.

Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.

По традиция празникът се отбелязва най-тържествено във Велико Търново. Тържествата днес започват рано сутринта и ще продължат през целия ден.

Борисов: Независимостта ни даде привилегията, но и задължението сами да определяме съдбата си

Обявяването на Независимостта през 1908 г. даде привилегията, но и задължението на българския народ сам да определя съдбата си. Това могат да правят само личности, които са независими по дух и поведение. Убеден съм, че го можем, защото е в гените ни, казва премиерът Бойко Борисов в обръщение до българите по повод днешния 22 септември.

Той допълва, че днес България чества едно от онези велики събития в нашата история, с които държавата и народът са заслужили правото си да вървят с гордо вдигнато чело през времето напред.

Фактът, че цяла България се прекланя пред дързостта на прозорливите строители на съвременната ни държава, ми дава вяра в доброто бъдеще на страната ни, казва министър-председателят.

Обявяването на Независимостта на България беше онзи акт, който показа, че българският народ не само може да започне, но и да завърши едно дълго и трудно дело, каквото е националното освобождение – процес, който изисква обществено единение около значима кауза, вътрешнополитическо съгласие за защита на националния интерес, ловка дипломация. Той превърна България от обект в субект на световната политика, допълни Борисов.

Плевнелиев: Независимостта не може да бъде подарена  или наложена

Днешният ден идва да ни припомни, че силна държава се гради на здрава почва. Ето защо независимостта на една нация не може да се чака отвън – да бъде получена като дар от големите или наложена със сила в името на чужди интереси, казва в обръщение по повод днешния Ден на независимостта президентът Росен Плевнелиев.

Той допълва, че в името на независимостта често трябва да се водят битки – понякога на бойното поле, но най-често – на полето на ценностите и идеите.

“Дълбоко в устоите на българската държавност са заложени ценности като достойнство, дълг, родолюбие. Нито една от тях не е за продан и не може да бъде купена. Напротив, те се изковават с векове, тестват се през възходи и изпитания и се предават на следващите поколения“, казва държавният глава.

Според него по тази причина повече от всякога трябва да помним, че днес отговорността за бъдещето на България е в ръцете ни. То се кове от нас тук и сега, защото именно ние изграждаме основите, върху които утре ще стъпят нашите наследници. “Нека бъдем пример за децата си, да ги превърнем в достойни и отговорни хора, в родолюбиви и съзнателни българи и европейци. Само така ще гарантираме, че поколенията след нас ще бъдат господари на съдбата си и със самочувствие ще изградят своя живот в среда на сигурност и благоденствие“, се оказва още в обръщението на Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #7

    Не знам доколко тази дата е толкова важна, след като и преди нея България е била реално независима вече и се справяла сама с проблемите си. Това е като да се обяви днешна Канада за зависима държава защото официален държавен глава е английската кралица. А Фердинанд наистина не е бил полезен за България след като я докарва два пъти до национална катастрофа и трябва да абдикира. Така че и аз съм за 6ти септември като истинска национална дата.

  2. Vassil D. Vassilev
    #6

    ЧЕТИВО ЗА РУСОФИЛИ И ДРУГИ
    НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ
    (из "ПОГРОМА НА БЪЛГАРИЯ. ВИНОВНИКЪТ" от митрополит Методий Кусев)
    „Решението на Русия да освободи България с умисъл да я присъедини на Руската империя не представляваше тогава престъпна мисъл за интересите на българите, според тяхното тогавашно робско положение. Ето затова планът на руската дипломация е бил и е България да си стане руска губерния.
    ...Сърбия ни отвори война. Търсеше компенсация за изместеното равновесие: да вземе от България толкова,

  3. шаривари
    #5
  4. blue velvet
    #4

    Русия опрощава дълга на Турция от войната, но облага със същия България! Просто го прехвърля, както и днес.

  5. Асенов
    #3

    Честит празник! Лично за мен празникът е Съединението, което е направено от народа, въпреки великите сили. А на днешният ден празнуваме даденото разрешение от Русия да обявим това съединение и независимост /след смърта на Ст. Стамболов/.

  6. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2

    При руското владичество комунистите дори не го споменаха в историите. Чак 1998 г. по времето на управлението на Костов, този празник се върна!

  7. Борис
    #1

    Честит празник на Независимостта на България! Обявяването на държавната незавсимост на България, на 22 септември 1908 г., е върхът на вековната борба на българския народ за възстановяване на България и резултат на поредица от предшестващи го събития. Малко уточнение - Русия, която посредничи за уреждане на напрежението между България и Турция, обещава да отпише част (около 15 %) от контрибуциите, които Високата порта ѝ дължи съгласно Цариградския договор от 1879 година, а България поема дълг към Русия в размер от 82 милиона лева, платими за 75 години при лихва от 4,75 %.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.