Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България чества 138 години от Освобождението

Трябват дела, а не просто думи, казва в писмено обръщение премиерът

33 коментара
Сн. БГНЕС

Националният празник на България - Денят на Освобождението от османско владичество, се чества с тържествени церемонии в цялата страна.

Пред Паметника на Незнайния войн на площад "Св. Александър Невски" в София тържествено беше издигнато националното знаме, прозвуча националният химн и отекнаха 20 артилерийски салюта. Преди това началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов посрещна държавния глава Росен Плевнелиев, който направи преглед на строените части и поздрави строените представителни части. На паметника беше положен един венец като символ на единството на нацията. С минута мълчание беше отдадена почит на загиналите.

Публиката аплодира най-силно минаващата представителна гвардейска част, която носеше знамената светини, оцелели от Руско-турската освободителна война.

На официалната церемония присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, вицепремиерът Томислав Дончев, кметът на София Йорданка Фандъкова и др.

Бойко Борисов: Трябват дела, а не просто думи


Министър-председателят Бойко Борисов излезе с писмено обръщение, разпространено от правителствената пресслужба.

"На този ден да си спомним отново, че свободата се постига с много труд, усилия и битки. Да не забравяме дедите ни, които са се борили за свободата на нашата родина. Да преклоним глави пред тях и да следваме техния пример – трябват дела, а не просто думи. Ние и в трудните моменти трябва да сме обединени като народ, да сме упорити и толерантни. Да помним, че свободата и демокрацията са право на всеки човек, но като гражданско общество – част от Европейското семейство, да не забравяме, че имаме и задължения. Във времето, в което живеем и с поредното предизвикателство, пред което е изправена Европа, ние трябва да продължим, без да губим болезненото си чувство за справедливост, човечността си, но и да пазим силно и безпрекословно българския дух и патриотизъм", пише в поздравлението си премиерът.

Патриарх Неофит с обръщение за вярата и свободата

Стотици хора се събраха в храм-паметника "Александър Невски", където патриарх Неофит отслужи богослужение за празника, което започна със заупокойна молитва в памет на героите на България. Патриархът отслужи и благодарствен молебен за благоденствието на българския народ. В обръщението си към присъстващите той каза:

"За вярата и свободата. В тази именно последователност църквата гледа на подвига на нашите освободители и затова цени толкова високо тяхната християнска и човешка жертва, защото тази жертва е не просто изпълнение на войнски дълг, а жертва пред Божия олтар. Честит и благословен да бъде празникът на българската свобода. Божият мир и неговата велика милост да бъдат с всички нас. Амин!"


Службата завърши с литийно шествие от патриаршеската катедрала до паметника на цар Освободител, където бяха положени венци и цветя.

Тържествата на връх Шипка


Хиляди българи се събраха в подножието на връх Шипка за тържествата. Колоната от автомобили започва от град Шипка и продължава 18 километра до върха. Сред официалните гости на тържествата на връх Шипка е вицепрезидентът Маргарита Попова, дипломати и военни аташета на посолства в България.

Подножието бе почерняло от хора, дошли от цялата страна още от ранното утро, някои от тях се изкачиха и до паметника на върха, развели националния ни флаг и знамена на ВМРО и други патриотични организации. Настроението на всички е приповдигнато и скандират "Българи юнаци", възрожденски песни допълват атмосферата. Минути преди 12 с изпълнение на духовия оркестър започна тържествената церемония.

Кулминацията на честванията бе вечерта със заря-проверка от площада пред Паметника на цар Освободител в столицата.


Президентът Росен Плевнелиев прие почетния строй на представителните части на Българската армия и произнесе слово.

На 3 март в Националният военноисторически музей бе ден на отворените врати. Там е бъде изложена най-голямата светиня на Освобождението – оригинала на Самарското знаме.

Президентът: Бъдещето се гради върху научените уроци от историята

Днес няма народ и държава, която може да се справи сама с глобалните кризи и предизвикателства, каза в словото си президентът Росен Плевнелиев.

"Ние, свободните българи, не просто отбелязваме успешния завършек на Руско-турската освободителна война. Днес почитаме героичната саможертва на всички онези многобройни националности, дали своя принос за българската свобода. Скланяме глави с признателност пред саможертвата на хилядите руснаци, финландци, румънци, белоруси, украинци, арменци, грузинци, поляци, литовци, латвийци, естонци, сърби и черногорци, участвали във войната. С гордост си спомняме и за онези хиляди наши предци от българското опълчение, които с подвига си доказаха на света, че след 500 години чужда власт българинът е заслужил своята национална свобода. Честваме и делото на поколения български възрожденци и революционери, положили живота си за духовното и политическо въздигане на Родината", заяви Плевнелиев.

По-нататък той отбеляза, че "държавната независимост на България не бе поднесена даром през 1878 г. Първите пушки на войната за националното освобождение на българите гръмнаха още през 1876 г., когато избухна Априлското въстание."

"Кризи е имало и ще има. Хуманизмът, върховенството на закона и споделените ценности са верният път за достойното справяне с тях. Днес няма народ и държава, която може да се справи сама с глобалните кризи и предизвикателства", заяви президентът.


"Преди близо 140 години българите също получиха широка международна подкрепа в своята борба. Ето защо ние на свой ред не можем да останем безгласни, когато други народи стават жертва на агресия. Не бива да си затваряме очите, когато един или друг политик се опитва да наложи националния егоизъм пред солидарността и общите решения. От нашата честна позиция, от будната съвест на всеки гражданин, зависи много. Бъдещето се гради от смелите и последователните. Бъдещето се гради върху научените уроци от историята. А те са, че мир може да има само когато човешките права и свободи и принципите на международния правов ред важат за всички. Мир се постига чрез интеграция и сътрудничество между народите.

Само така, като свободни и горди хора, в 21 век ще запазим светлия стремеж на нашите предци и ще научим децата си, че българите сме народ с достойнство и самочувствие.
И нека в деня на българската свобода отново да извикаме с цяло сърце: Да живее България!
", завърши словото си Росен Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Асенов
    #33

    до monitorke: Като човек с много мозъчни клетки, можеш ли да обясниш защо руския император е накарал сръбския крал да ни нападне при обявяването на Съединението? А кой е организирал свалянето на първия български княз Александър? А кой е поискал убийството на Ст. Стамболов?

  2. lisav
    #32

    Колкото и да е странно, при всички събития в подготовката и воденето на Освободителната война, руските официални органи не употребяват думата “България”. В Сан-Стефанския договор също не се споменава името България. Говори се за “областта” или “Балканската област - http://www.razum.org/bg/zanas/51-momenti-ot-ruskata-politika-kum-bulgaria-predi-i-sled-1878.html?start=5

  3. Коментарът е изтрит в 14:05 на 4 март 2016 от автора.
    #31
  4. monitorqe137
    #30
  5. Entdecken
    #29

    "Трябват дела, а не просто думи, казва в писмено обръщение премиерът" Е, като му изтече мандатът на Боко може и горното му пожелание да се сбъдне - ще му заведат толкова дела, че свет ще му се извие !

  6. Kiril Kovatchev
    #28

    Путлер се скара с всички читави държави. Остана прител с Турция и от Турция нямаше по-харна. После Путлер се скара и с Турция и вече от Турция по-черна няма. Затова и руските тролове в България разпалват омраза срещу Турция, за да може Путлер да каже, че на видите ли българите ни подкрепят. Миналото си е минало и не можем да го променим. Не си струва да си губим настоящето и бъдещето претоваерени с омраза. Факт е руските крепостни селяни са живели по-зле отколкотото българите в Османската империя.

  7. andrei
    #27
  8. Коментарът е изтрит в 19:03 на 3 март 2016 от автора.
    #26
  9. Коментарът е изтрит в 18:17 на 3 март 2016 от автора.
    #25
  10. Коментарът е изтрит в 18:16 на 3 март 2016 от автора.
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.