Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България да откаже исканата от Брюксел квотна схема за имигранти

ЕК: Не само вие сте били в извънредно положение

9 коментара
Светослав Малинов. Снимка: БГНЕС

България не трябва да участва в предложената от Европейската комисия квотна схема за разселването на мигранти, пристигнали от Еритрея и Сирия в Гърция и Италия, настоя евродепутатът Светослав Малинов (Демократи за силна България, ЕНП) пред български журналисти в Брюксел.

Според механизма за разселване, предложен от ЕК, България ще трябва да приеме 788 имигранти в следващите две години, пристигнали в Гърция и Италия от Еритрея и Сирия след 15 април тази година. Предложението на комисията подлежи да утвърждаване от Съвета на ЕС с мнозинство, а не с единодушие. Малинов посочи, че за периода 2012-2014 г. в рамките на 18 месеца България е отчела 500 процента увеличение на притока от имигранти, затова сега трябва да настоява да не участва.

"Дойде теслата тази седмица, първото предложение на ЕК е тежко несправедливо за България. Ако го приемем, не виждам как занапред ще се отървем от формула, несправедлива според мен, а и приложена лошо", коментира евродепутатът.

По думите му извънредното положение, обявено за пръв път в ЕС (по отношение на Гърция и Италия), вече се е наблюдавало у нас.

Българският интерес не е защитен, а е наложен гръцкият и италианският, заяви Малинов.

Европейската комисия иска държавите от ЕС през следващите две години да си поделят 40 хиляди бежанци от Сирия и Еритрея, които стигат до Италия и Гърция (започвайки от 15 април). Разпределението би трябвало да влезе в сила още през лятото, така че настаняването на бежанците да завърши в средата на 2017 г.

Квотите за страните от ЕС са определени според числеността на населението (този фактор има тежест от 40 процента при правенето на сметките), брутния вътрешен продукт (40 процента), безработицата (10 процента) и броя на молбите за убежище и на преселените имигранти през последните пет години (10 процента). Колкото са повече, толкова по-малка е квотата.

За сравнение - миналата година Германия е одобрила 47,5 хиляди молби, Швеция - 33 хиляди, а Франция и Италия - по 20,6 хиляди.

ЕК: България не е единствената

В отговор говорителят на Европейската комисия Маргаритис Скинас коментира, че България не е единствената държава в ЕС, която би могла да твърди, че е била в извънредно положение с имигрантските потоци.

Други страни също бяха в такова положение, можем да поговорим за това "на четири очи", добави Скинас.

Говорителят на ЕК Наташа Берто уточни, че комисията е задействала механизма за извънредно положение в Гърция и Италия по отношение на имигрантите и тяхното разселване другаде в ЕС, защото отчита внезапен прилив, който изглежда ще продължи. Наблюдава се повишение от над 270 процента в Италия и над 150 процента в Гърция. Не сме определили броя имигранти, над който възприемаме положението като извънредно, очакваме да приемем това определение до края на годината, поясни Берто.

Предложението на ЕК е свързано с внезапен прилив във времето, а не с броя на пристигналите имигранти. Много държави в ЕС получиха голям брой молби за убежище, България не е единствената, погледнете Германия и Швеция, призова Берто.

За нас е важна извънредността на ситуацията в Средиземноморието и голямата численост на новопристигналите в Италия и Гърция, която очакваме да продължи да нараства през тази година, добави тя.

Не казваме, че това е единственият признак за въвеждането на извънредни мерки. Предстои да направим ново предложение до края на годината с определение точно какво да се разбира под "извънредно положение", добави Берто.

Не изключваме възможносттаза други извънредни ситуации, освен в Гърция и Италия, които могат да се случат занапред или вече са се случили, бихме могли тепърва да задействаме този механизъм за други държави, заяви тя.

България да иска разследване на имигрантите от нашата страна

Малинов каза още, че България има право със задна дата да поиска разселване на приетите у нас имигранти. България може да претендира заради тази неразпозната криза поне известно време да не бъде включвана (в механизма за разселване), добави той.

Той коментира, цитиран от БТА, че нашата страна в предните години е преминала през състоянието на извънредно положение, но не е поискала неговото обявяване заради незнание за възможностите на съответното законодателство на ЕС, приложено сега по отношение на Гърция и Италия.

Държава, преживяла истинско извънредно положение и справила се, не е по никакъв начин възмездена за това, а две години по-късно бива помолена да приеме бежанци, посочи той.

Малинов каза, че еврокомисарят по вътрешните работи и миграцията Димитрис Аврамопулос, един от двата двигателя на предложението на ЕК за въвеждането на квотите, е грък. По неговите думи понякога се пропуска, че върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини (вторият мотор на предложението - бел. кор.) е от Италия.

През Черно море надали ще дойдат бежанци, коментира Малинов по повод на думите на еврокомисаря Аврамопулос, че ако и през Черноморието има бежански приток, както през Средиземно море, механизмът за разселване "ще засегне и тази част на Европа".

Досега през Черно море са дошли 170 имигранти, уточни той.

По неговите думи е необходимо България на фона на цитираните данни да поиска поне да не я притесняват известно време с приемането на разселени от други държави имигранти. "Бяхме заедно през цялото време с италианци, гърци, кипърци и малтийци, как така се разкъса този невидим алианс на най-ощетените, това не ми харесва изобщо. България трябва да събере съюзници, не трябва да бъдем в лагера на онези, които просто отхвърлят квотите, заяви Малинов. По неговите думи утре, при нов внезапен мигрантски поток, механизмът за разселване ще заработи в наша полза. Ако се гласува, не трябва да подкрепим предложението", добави той.

Председателят на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание Атанас Атанасов от Реформаторския блок заяви, че миграционните процеси процеси ще се задълбочат и Европа ще има големи проблеми. Той определи предложението на ЕК като моментно решение, което може да даде дългосрочно несправедливи последици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #9

    Споделям мнението на евродепутата Светослав Малинов по отношение на квотната схема за разселването на мигранти тъй като българският интерес в този случай изобщо не е защитен.

  2. Stanimir Petrov
    #8

    Имало все пак честни и почтени евродепутати! http://svetoven.pogled.info/evropa/news/64854/SHokirashto-izkazvane-na-belgiiski-evrodeputat-Laurent-Louis

  3. Stanimir Petrov
    #7

    Браво на германците! http://www.cross.bg/evropa-rysiya-ikonomikata-1448753.html#axzz3bj0gEwnK

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  5. milan
    #5

    Квотите няма да решат проблема с имигрантите,какво ще стане,ако към ЕС тръгнат милиони бедни и отчаяни хора?България трябва да инициира идеята,да се спре конфликта в Сирия,включително и с военна намеса,след което да се помогне на новото правителство,да подобри живота на своите граждани,които да останат в страната си.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  7. Галун
    #3

    Достатъчно ядове си имаме със циганите.Който е бомбардирал Либия,да си носи отговорностите и да си прибира новата сган.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  9. Равашола
    #1

    Явно под тази тема само ще се мълчи гузно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.