Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е на опашката по политики за интегриране на имигранти

1 коментар
България е на опашката по политики за интегриране на имигранти

Българските власти имат сериозни проблеми с интеграцията на имигранти, като най-негативните области са ограниченият достъп до образование, пазар на труда, гражданство, здравеопазване и възможности за политическо участие.

Това са основните констатации в публикувания в петък Индекс на политиките за интеграция на мигранти, в който страната ни е класуирана на 31-о място от общо 38 изследвани държави в света.

При показателя "Образование", който отразява степента на отвореност на националната образователна система към спецификите на имигрантските общности България дори е класирана на последното място.

В индекса е отразено, че през последните години няма предприети сериозни мерки, които да подкрепят децата на мигрантите да се адаптират в българските училища. Дори напротив – за имигрантските семейства съществуват редица бариери на достъпа до образование като например високите училищни такси, които родителите трябва да плащат, за да може децата им да посещават държавно училище.

Най-положително са отчетени законовите гаранции за защита от дискриминация – по този показател страната заема трето място. Индексът оценява националната законодателна рамка за защита от дискриминация и наличието на специализиран орган (Комисията за защита от дискриминация – бел.ред.) като много добри, но също така посочва, че мигрантите, които стават жертва на дискриминация може и никога да не ги използват поради ограничената държавна подкрепа и липса на средства.

Авторите на анализа посочват още, че мигрантите от трети страни и техните семейства не получават подкрепа, информация и достъп до специализирани програми, които да им позволят да търсят работа и да продължат професионалното си обучение. Достъпът на продължително пребиваващи граждани от трети държави до националния пазар на труда е ограничен от изискването за предварително получаване на разрешително за работа след преминаването на т.нар. "пазарен тест".

Образователната система е най-неподготвена да се справи с приемането и нуждите на децата на мигранти, въпреки минималната необходима координация и подкрепа заради относително ниския им брой. Достъпът до здравеопазване е слабо място в съществуващите политики за интеграция както в България, така и в целия регион.

Индексът съпоставя политиките за интеграция на мигрантите във всички страни-членки на ЕС, както и на Австралия, Канада, Исландия, Япония, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Швейцария, Турция и САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vagder
    #1

    Най-добре ще е,изобщо да не се реди на подобна опашка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.