Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е обект на сериозен разузнавателен интерес от държави извън ЕС и НАТО

Чужди служби се опитват да влияят на общественото мнение и взимането на решения и особено се интересуват от енергетиката

17 коментара
Колаж: <i>Mediapool.bg</i>

България е обект на шпионаж от чужди специални служби, които вече се опитват да оказват влияние и върху общественото мнение и процесите за вземане на решения, като за целите си използват и медии, партии и неправителствени организации. Освен това българските служби са засекли и специално внимание към енергийните проекти в страната.

Това става ясно от докладите за работата на контраразузнаването – ДАНС и разузнаването – ДАР за 2016 година. Констатациите не са нови и присъстват и в предишни подобни доклади.

Предизвикателства за националната сигурност остават мигрантският натиск, опасността от терористични нападения, корупцията и други. Въпреки предприетите мерки България остава уязвима и от кибератаки.

Как действат чуждите служби у нас?

Според ДАНС чуждите служби у нас използват служители на прикритие в дипломатическите мисии, в религиозната, икономическата, образователната и културната област. В арсенала им обаче влизат и местни лица и структури.

Провеждат се и мероприятия за влияние върху общественото мнение, включително чрез използване на средства за масово осведомяване.

"Наблюдава се активен стремеж за набиране на информация за развиващите се на наднационално ниво процеси. Особено внимание се обръща на събирането на сведения за кризисни ситуации в страната и за национални проекти с енергийна насоченост", посочват от ДАНС.

Според контраразузнаването традиционен обект на контрол от чужди специални служби са и съответните землячески общности в България.

"Поради членството си в ЕС и НАТО и геополитическото си положение България е обект на сериозен разузнавателен интерес от държави, които възприемат Съюза и Алианса като заплахи за собствената си сигурност", отбелязват от ДАНС.

В същото време специалните служби на някои държави продължават активно да подпомагат традиционната асимилационна политика спрямо българските общности зад граница.

Чуждите служби се опитват да влияят на решенията у нас

От Държавна агенция "Разузнаване" допълват картината като отчитат, че активността на чуждите служби продължава да "представлява траен риск за сигурността на България".

"Тази дейност беше насочена не само към придобиване на информация за политическите и икономическите процеси и за състоянието на въоръжените сили и политиката на отбрана на България, но и към създаване на позиции за оказване на влияние върху общественото мнение и процесите за вземане на решения", посочват от разузнаването.

Според агенцията особен риск са представлявали "комплексният характер и обхватът на операциите на специалните служби, използващи структури, създадени на културна и религиозна основа, както и смесени фирми, сдружения, правителствени и неправителствени организации, партийни формации".

Специалните служби обаче нямат практика да представят конкретна информация кои чужди служби са активни у нас.

ДАНС: Терористичната заплаха остава

От ДАНС отчитат още, че терористичната заплаха за Европа нараства, като в най- голяма степен тя е свързана с активността на групировката "Ислямска държава” (ИД), която се опитва да компенсира загубата на позиции в Сирия и Ирак с "преливане на напрежение” към Запада.

През 2016 г. обаче не са получавани конкретни и достоверни данни за отправени заплахи или за подготвяно терористично нападение у нас или срещу български граждани и интереси зад граница, както и за изграждане на терористични структури на наша територия.

През миналата година са наложени принудителни административни мерки "отнемане правото на пребиваване”, "експулсиране” и "забрана за влизане в страната” на oбщо 22 лица, съпричастни към терористична дейност.

При съвместна операция на ДАНС и МВР е задържано и човек, който се обучавал за участие в бойни действия на страната на терористични групировки в Близкия изток.

Пресечени са и канали за незаконна миграция през българската граница, за които има индикации, че е възможно да са ползвани и от привърженици на терористични организации.

Допълнителен фактор остава повишеният миграционен натиск и възможностите в него да се инфилтрират членове на терористични структури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  2. trezwomislesht
    #16
  3. trezwomislesht
    #15
  4. trezwomislesht
    #14
  5. Bлaдo
    #13

    щем, не щем - пак за Костов се сещаме: само той ловеше, тричаше и гонеше съветско-руските шпиончЭта... Още им държи влага..., а със сегашните ни "служби" им е сОвсЭм спАкойно на кремълските хибриди ...

  6. анита хегерланд
    #12

    Обществеността в България трябва ясно да си даде сметка, че партиите, търсейки пари, донори, влияние, допускат да бъдат финансирани от чуждестранни фондации, благодетели, филантропи, с цел приобщаване на българите към нечии ценности и политики. Това разделя обществото и подкопава сигурността и единството на нацията. Трябва "да се изчисти" финансирането на партиите, задълженията на чуждите граждани, фирми, фондации, да се повишат изискванията към представителствата на България в чужбина, като се спре партийното назначаване на кадри там.

  7. milan
    #11

    Русия не е преставала да шпионира България още от края на Руско-турската война,до днес.

  8. Kiril Kovatchev
    #10

    Защо не се назовава по име северноазиатската сатрапия? Какви са тези абстрактни съждения? ДАНС е на нивото на гледачка на ръка, става ясно от така наречените им доклади.

  9. Bлaдo
    #9

    то ясно, че става дума за т. нар. "рУссия", ама защо я наричате "държава" тая ... Сибирска джамахирия!??!?

  10. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.