Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е последна в ЕС по производителност на ресурсите

Страната изостава въпреки подобрението на показателя с над 21% от 2002 до 2014 г.

1 коментар
България е последна в ЕС по производителност на ресурсите

България е на последно място в Европейския съюз (ЕС) по показателя "производителност на ресурсите" с ниво от 0.30 евро/кг. Това показват данните на Евростат за ефективното използване на природните ресурси през 2014 г.

Производителността на ресурсите измерва връзката между икономическата активност (БВП) и потреблението на природни ресурси, разкривайки колко ефективно се ползват тези ресурси.

Освен България в дъното на класацията са още Румъния – 0.32 евро/кг, Естония – 0.42 евро/кг, Латвия – 0.49 евро/кг, Полша – 0.61 евро/кг, Унгария – 0.89 евро/кг, Чехия и Финландия - с по 1 евро/кг.

На върха на класацията по производителност на ресурсите през миналата година пък са Люксембург – 3.94 евро/кг, Холандия – 3.82 евро/кг и Великобритания – 3.28 евро/кг.

С показател между 2 и 3 евро/кг са страни като Италия, Испания, Франция, Белгия и Германия.

Нивото на производителност на ресурсите варира значително между различните държави от ЕС в зависимост от природните им дадености, разнообразието от промишлени дейности, ролята на сектора на услугите и на строителството, мащаба и моделите на потребление и различните енергийни източници.

Средното ниво на производителност на ресурсите в Евросъюза е 1.95 евро/кг. То се е увеличило спрямо 2002 г., когато този показател е бил 1.53 евро/кг.

В периода между 2002 и 2008 г. БВП и потреблението на природни ресурси в ЕС се увеличават със сходни темпове, поради което този показател остава почти без изменение. След 2008 г. обаче потреблението на вътрешните природни ресурси намалява значително, докато брутният вътрешен продукт расте по-силно, в резултат на което е постигнато увеличение на производителността на ресурсите. Това означава, че след 2008 г. ЕС успява да свърши повече работа с по-малко ресурси.

Като цяло повишението на нивото на производителност на ресурсите в страните членки на ЕС от 2002 г. до 2014 г. е резултат основно от намалението на потреблението на материални ресурси. Държавите с най-голямо повишение на производителността са тези, в които потреблението на ресурсите е паднало най-силно. Това важи с особена сила за Испания, Италия и Ирландия.

Само в България, Латвия и Полша нивото на производителност на ресурсите се подобрява въпреки значително повишение на потребление на ресурси в тези страни, защото БВП е нараснал още по-бързо.

В България нивото на производителност на ресурсите е нараснало с 21.1% в периода от 2002 г. до 2014 г.Потреблението на местни ресурси възлиза на 133 млн. тона през миналата година, нараствайки с 20.9 на сто за същия период. Евростат посочва още, че БВП на България за 2014 г. е 39.5 млрд. евро, като той се е повишил с 46.3% от 2002 г. до 2014 г.

В страните, в които производителността на ресурсите се влошава, се наблюдава силен ръст на потреблението на местни ресурси. Такива са Естония, Румъния, Малта, Литва и Швеция.

Използването на ресурсите играе решаваща роля върху околната среда - от добива на природни ресурси за производство и потребление до изхвърлянето на отпадъци и емисиите на парникови газове.

Според европейската статистика ефективното използване на ресурсите е ключ към стратегията "Европа 2020" за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на европейската икономика през следващите няколко години. Акцент в тази стратегия се поставя върху заетостта, образованието и научните изследвания, но също така и върху постигането на икономика с ниска въглеродна интензивност с целеви показатели за климата и енергията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Помня информация от предишни години, в която се говореше за масова квалификация на японски и американски работници, които посещават курсове след работа. Изработена е национална стратегия за стимулиране повишаването на квалификацията и увеличаване обема на знания, чрез кариерно развитие, свързано с увеличение на заплащането на труда. Как е у нас? Кой кого с какво стимулира да се развива? Каквото си знаят в училище, с това знание се пенсионират. Развиват се само някои специфични умения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.