Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не желае върховенството на закона да е основен критерий за еврофондовете

Кабинетът не очаква значима промяна във финансирането за страната след 2020

11 коментара
Дончев и Горанов обясниха последиците за България от новата финансова рамка на ЕС, сн. БГНЕС

Не е нормално върховенството на закона да бъде критерий при разпределянето на еврофондовете за кохезия и селско стопанство след 2020 г., защото то може да бъде използвано като инструмент за политическо вмешателство и неравно третиране на държавите членки, а равнопоставеността е в основата на европейските договори.

Такава позиция изрази финансовият министър Владислав Горанов в отговор на въпрос дали България подкрепя предложението на Европейската комисия еврофондовете в периода 2021 - 2027 г. да бъдат обвързани с върховенството на закона и да бъдат ограничавани или спирани, ако някоя държава членка не спазва принципите на правовата държава.

Все пак до края на председателството си на Съвета на ЕС България няма да коментира в европейски формати позицията си по предложението, защото в сегашната си позиция трябва да търси консенсус. Държавите донори като цяло подкрепят мярката, докато страни като Полша и Унгария са против.

Значима промяна в обема финансиране, което получава България от ЕС, не се очаква по никоя от ключовите политики след 2020 г., заяви вицепремиерът Томислав Дончев на брифинг с Горанов след обявяването в сряда на предложението на Европейската комисия за Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г.

Дончев посочи, че кохезионният пакет, който е ключов за България, номинално дори се увеличава от 371 млрд. евро за периода 2014-2020 г. на 373 млрд. евро за 2021-2027 г. Общата селскостопанска политика ще намалее от 411 млрд. евро на 371 млрд. евро.

По думите на вицепремиера числата не трябва да се гледат само в абсолютни суми, защото, въпреки номиналното сходство, след Брекзит Великобритания няма да получава средства от общия бюджет, което ще остави повече ресурси за останалите 27 държави членки.

Дончев заяви още, че се увеличават средствата за миграция и сигурност, които ще бъдат в размер на 62.5 млрд. евро. По тази линия България ще може да получава подкрепа заради охраната на външните граници на ЕС.

Научната програма "Хоризонт 2020“ също ще бъде със завишен бюджет – от 79 млрд. евро през сегашния програмен период на 97.6 млрд. през следващия. Парите по "Еразъм +“ ще скочат почти двойно – от 14.8 млрд. евро на 30 млрд. евро.

"Това е един балансиран бюджет и добра основа за преговори“, коментира Дончев. По думите му по предложението на ЕК предстоят тежки преговори, които България като председател на Съвета на ЕС ще задвижи още на 14 май на Съвета по общи въпроси.

Надеждата на българското председателство е преговорите по бюджета на ЕС за следващите седем години да приключат преди евроизборите през 2019 г. До края на председателството си България няма да изразява остри позиции в преговорите, а ще търси сближаване, стана ясно още от думите на Томислав Дончев и Владислав Горанов.

Дончев обяви, че числата показват, че разпространяваните слухове, че еврофондовете за България спират след 2020 г., са абсолютно неверни и че няма място за тревога. "Обичайно финалният вариант на бюджета не се различава драстично от първоначалното предложение“, коментира още вицепремиерът. Той обаче поясни, че въпреки номиналното сходство в размера на средствата по повечето ключови политики все пак ще има много реформи и в кохезионната политика, и в Общата селскостопанска политика.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #11

    Косвенно признание , че нямаме върховенство на Закона ! Имаме имитация на борба с корупцията по "високите" етажи /няколко кметчета на малки градчета/!

  2. musura
    #10

    Клети български "политици"... Оставаше и да са "ЗА", при положение, че за всички е очевАдно, че в България мафията си има държава, главен прокурор, КОНПИ, ДАНС и всичко останало. Единствено в българския съд има някакви "кресливи", но опитите за тяхното "овладяване" не спират! Господа "политици" - без съдебна реформа в прокуратурата няма правова държава и България не е правова държава! Не заслужаваме и една стотинка от ЕС!

  3. ivancho ivanov
    #9

    Срамно становище на правителството, би трябвало да влезе като пример и в учебниците по история за гимназистите - "върховенството на закона не е важи, когато става въпрос за пари"! Чудесно заради верността и позорно! "Интересът клати феса", вместо "Съединението прави силата" е настоящият лозунг! Нането и Пижо да се огледат, ослушат и доста замислят какво става с България!

  4. edin.drug
    #8
  5. Дядо ми Петър
    #7

    Единственият начин нещастната ни Родина да се оправи е ДА СЕ СПРАТ ВСИЧКИ ФОНДОВЕ, които пълнят гушките на приятелчетата на "управляващата" ни разбойническа банда, партийната каса и джобовете на гробарските бандити. И да се възстановят след като тотално опошления и опростачен народ се осъзнае и постави начело на държава си нормални достолепни и честни хора. Каквито в България е имало преди червените терористи да слязат от Балкана и да избият всичко свястно, попаднало им пред очите.

  6. Jordan*
    #6

    Не искат контрол комунетата от коалицията, БСП и турската партия! Да им стопират парите и да ги накажат! Путин ни очаква!

  7. lindentown
    #5

    Това изискване за "върховенство на закона" не е направено от Брюксел за най-корумпираните държави в ЕС като България и Гърция, а за непослушни държави като Полша и Унгария. Вероятно на Баце ще му подскажат тихичко на ухо за какво става дума и той набързо ще се съгласи и ще подкрепи това предложение.За да се приеме, трябва 2/3 от страните-членки на ЕС да го подкрепят, а това значи 19.

  8. Диана
    #4

    Правилното заглавие е : Българското правителство и мнозинството в Парламента (ГЕРБ и Патриотичният фронт) са против ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ЗАКОНА В РБ. Тези овластени лилипути не могат да променят конституционни правила и норми! Не могат! "Решението" им е незаконно и КС трябва да се самосезира и да обяви тези партии за противоконституционни. Такъв е редът, ако се спазва по регламент в прокажената ни държава!...А дано, ама надали.

  9. Бай Кольо
    #3

    Ех, Горянино... мекере си беше - и мекере си остана. Сега и за винаги и во веки веков. България е имала и по-некадърни финансови министри от теб. Но по-нагли, корумпирани и ехидни - не е имала. Никога. С такива като тоя заслужаваме не да ни спрат еврофондовете - а да ни вземат и тези, които досега са ни дали. Амин.

  10. Медиапул оправете си заглавието! България не е против. Шефовете на правителството са против. Ама то ние нали приключихме съдебната реформа още преди 2 години. Сама настоящата правосъдна министърка Цецка се похвали в Китай.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.