Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е световен шампион по брой научни институти

Проучване препоръчва намаляване на броя на университетите до десет

11 коментара
България е световен шампион по брой научни институти

България е световен шампион по брой научни институти на глава от населението. В същото време учените в страната намаляват, а средствата за изследвания се разпиляват. За това се налага свиване на броя на университетите от над 50 до десетина, като два от тях са създадени с участието на Българската академия на науките и Селскостопанската академия.

Това са изводите от изследване за подобряване на финансирането на научните организации и висшите училища, представено от проф. Люк Соте в четвъртък. То е направено по поръчка на правителството.

Според министъра на образованието Красимир Вълчев обаче до обединение на университети едва ли ще се стигне. По-скоро ще се търси вариант през разпределението на публичните средства за наука да се насърчават институтите на Българската академия на науките (БАН) и Селскостопанската академия да се обединяват с висшите училища. Ще се финансират приоритетно и звената, които имат научни постижения.

"Вие сте световен шампион по научни институти на глава от населението. На 1 млн. души се падат около 20 такива звена, което е невиждано", коментира Соте. В същото време публичното финансиране за тези звена е 0.25% от БВП.

Според Соте преодоляването на фрагментацията е основният проблем, с който страната трябва да се справи, преди да се говори за увеличаване на парите за наука или въвеждане на финансиране според резултатите. "Фрагментацията, в съчетание с минималното финансиране води до това, че всички получават малко пари. Ако просто се увеличат парите за наука, без структурата да се реформира, това няма да доведе до подобряване на качеството на изследванията", коментира той. Соте даде за пример, че ако при сегашната структура държавните средства за наука се увеличат със 200 млн. лв., това ще доведе до само 750 000 лв. допълнително за всяко научно звено.

Изследването препоръчва още да се въведат минимални изисквания за оценка на институтите, за да се отсее кои от тях да продължат да работят самостоятелно. Критериите може да са броят на хабилитираните учени, наличието на докторантски програми, международното сътрудничество. Идеята е звената, които не отговарят на минималните изисквания, да се обединят с други институции.

Препоръките за намаляване на университетите не са от вчера, но срещат сериозен отпор от страна на академичната общност. Според министъра на образованието Красимир Вълчев е нужна по-скоро финансова концентрация. "В малка страна и с малко учени можем ли да си позволим да разпиляваме ресурсите?! Организационна концентрация вероятно няма да постигнем, но поне да имаме финансова такава", коментира той. Вълчев обаче не обясни как може да се промени механизмът за финансиране на изследванията, за да бъдат подтикнати различните звена да се обединят и работят заедно. Той добави, че ще се разработи механизъм за оценка на ефективността на научните звена, както и да се определят т. нар. "изследователски университети".

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски коментира, че броят на научните институти в изследването не е коректен, тъй като звената на академията не трябвало да се разглеждат самостоятелно. Той декларира готовността на институтите на БАН да работят с университетите. Подобни декларации се чуват от поне десетилетие. Според Ревалски спешен проблем за разрешаване е намаляването на броя на учените и прекалено ниските стипендии за докторантите. "От 1 януари 2018 г. те ще са с 10% по-ниски от минималната работна заплата", коментира председателят на БАН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Експерт
    #11
  2. Big Bang
    #10

    Ако в един Институт на БАН работят примерно 50-60 учени, то има още 300-400 учени които са били част от този Институт, но сега работят на Запад и там си вършат работата много добре. Терминът е "brain drain" и това явление спестява милиарди на запада за изграждане на собствени научни кадри. Всички български правителства след 1990, под натиск от Запада или собствена глупост, УМИШЛЕНО поддържат мизерни заплатите на учените и финансирането на науката.

  3. monitorqe137
    #9

    Заглавието на материала на Латева е фалшификация. В доклада на ЕК става дума за рекорден брой *университети* - 52 ! Авторката сменя думата университети с *институти* за да насочи удара в/у БАН.

  4. monitorqe137
    #8

    № 7 В момента Ръководната партия се нарича ГЕРБ, нищо, че няма формално член 1 в Конституцията. Тази партия създаде закона ЗРАС на Игнатов, за да може всички верни на тази партия да станат професори и доценти,

  5. mariannikolov65
    #7

    Трябва да добавим и това, че всред "феодалните старци" много малко са истинските Учени, които се занимават с наУка, а болшинството са учЕни, които цял живот са се занимавали с нАука, но за сметка на това са били и все още са непоколебимо верни на Партията (тази, заради която имаше член номер 1 в Конституцията на Народна Република България и, на която първата буква се пишеше с главно П, а сега е собственост на другарката Курнелия и червените "бизнесмени").

  6. ivancho ivanov
    #6

    Вярно и точно казано Знайко( #1), но много трудно ще стане, защото "синодалните старци" получават над немалките си пенсии отгоре и по една заплата на народен представител от Нар. събрание, дадена им от Станишев, не разбирам на какво основание освен за вярност.
    Днешният, нов българин поставя личните с интереси твърдо над държавните, за разлика от ония изграждали България след 1878 год.
    Сливане на многобройните университети с професорчетата си към съответните катедри на Соф. университет и няколкото

  7. click
    #5
  8. анита хегерланд
    #4

    Вероятно ние сме световни шампиони и по брой професори, академици и генерали на глава от населението?! Защо не се разработи нова концепция, всеки, който иска и може да преписва чужди разработки като свои, да минава по опростена процедура? Защо е това административно забавяне? Може да се създаде платформа, която да улесни подаването на документи и издаването на сертификати?

  9. uncommited
    #3

    Интересно по брой професори на глава от населението България на кое място е. Както е тръгнало да раздават професорските титли като дядо поп нафората, в скоро време за чужденците като чуят фразата "български професор" ще се подсмихват...

  10. Знайко
    #2

    С риск да досадя на форумците, ще добавя: първо, има много ясни международни критерии за оценка, и второ, има в България истински учени, които заслужават истинска подкрепа. Ще посоча два случая: първо, неотдавна участвах в защита на докторска дисертация, на която дисертантът посочи 11 цитирания на негови статии по предмета на дисертацията в авторитетни международни издания; второ, дейността на катедрата на проф. Станимир Стоянов в Пловдивския университет, която се ползва не само с европейска, но и световна известност (в т.ч. участват във "виртуалната лига" на Световното първенство по футбол за роботи RoboCup).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.