Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния - голямата разлика

10 коментара
България и Румъния - голямата разлика

Румънците са граждани, които ценят свободата и демокрацията си и са готови всеки момент да ги защитят. За разлика от българите, които са заспали, страхливи, послушни - покорна рая. Така звучи най-често чуваният отсам Дунава коментар за поредните румънски протести. В него може и да има нещо вярно, което да е свързано с някакви исторически наслоения или с особености на националния характер. Като всяко генерализиране обаче, и това едва ли изчерпва цялата истина. Още повече, че и двете съставящи го твърдения (и за румънците, и за българите) със сигурност са донякъде преувеличени. Между Румъния и България наистина има една голяма разлика, но тя е в друго.

Приликите

За да я видим, нека най-напред си дадем сметка за многобройните прилики и дори буквални съвпадения между двете страни. Те си проличават особено ясно, когато сравним днешните румънски събития с българските от 2013 година. Тогава дори румънците гледаха към протестите в България с известна доза завист.

Първата прилика е свързана с избирателите - тя е в късата памет на една част от тях (системно приспивана от популистки лозунги и обещания) и в пасивността на друга част (плод на съзнатено култивирано отвращение от политиката). Резултатът в България през 2013 беше, че на власт се върнаха БСП и ДПС. А сега в Румъния на власт се върнаха социалдемократите - само година след като буквално бяха изритани от управлението със сходни на днешните протести.

След което и едните, и другите светкавично показаха, че не са научили нищо нито от своите, нито от чуждите грешки. И така предизвикаха взрив - тук с назначението на Пеевски, а там с указа, целящ да оневини и спаси от затвора един партиен лидер и много други като него. Това е втората прилика - изключителната наглост на голяма част от политиците в двете страни.

Третата прилика, която се набива на очи, е в напълно идентичните, сякаш съчинени на едно и също място методи за обезсилване на протестите - оклеветяване на протестиращите (че са платени, направлявани и организирани от тъмни и враждебни на народа външни сили) и внедряване на бойни групи от футболни ултраси и всякакви други псевдо- и контрапротестиращи, които да предизвикат безредици и насилие при умишленото бездействие на органите на реда.

Румънският модел

Могат да се намерят и много други детайли, които показват, че и обществото, и политиците в двете страни реагират по сходен начин в сходни ситуации. Тъй че онова, което обяснява защо сега румънците протестират, а българите - не, е свързано не толкова с някакви национално-психологически характеристики, нито пък с някаква съществена разлика в нивата на корупция в двете страни. Разликата е в друго.

В резултат от редица специфични обстоятелства, а може би и от някои случайни развития (които се нуждаят от отделно проследяване и анализ), в Румъния бе създаден, успя да заработи и (засега) оцеля относително ефективен инструмент за борба срещу корупцията и злоупотребите с властта - система от институции, които са в достатъчна степен независими от политическата конюнктура. Разбира се, така нареченият румънски модел не е нито съвършен, нито завършен. Но започна да дава забележими резултати - стотици разследвания и присъди, страх сред политическата класа. Както се вижда обаче, този модел не е необратим. Сега управляващите се опитаха да се измъкнат от него, като ограничават полето на собствената си подсъдност - декриминализиране, намаляване на наказанията, амнистия. Говори се, че готвят и други промени, за да обезглавят самите антикорупционни институции. Именно затова активната част от румънското гражданско общество протестира - защото има какво да губи и какво да защитава.

Българската действителност

В България няма какво да се защитава, защото нищо не е постигнато. Т.нар. съдебна реформа не може да набере скорост, защото непрекъснато и съзнателно бива тласкана в "глуха линия". А т.нар. политическа воля за борба срещу корупцията се изчерпва с: кухи лозунги и обещания; куп изпразнени от съдържание, зависими и безсилни институции, които не са нищо повече от параван за политико-икономическото статукво; кампанийни обвинения за отвличане на вниманието без никакви последствия, освен може би разчистване на политически сметки, сплашване и държане на потърпевшите в зависимост. Тук, обратно на румънския случай, няма никаква необходимост нито от декриминализиране, нито от амнистии, нито от намаляване на наказанията. Просто защото липсва инструментът, който безотказно да разследва, доказва и наказва.

Тази българска действителност със сигурност дава много поводи за протести. Но за да набере гражданската енергия достатъчно сили и да избухне така, както сега в Румъния, е нужен не само достатъчно дразнещ повод, а и що-годе избистрена и реално постижима цел. Именно това липсва в момента на активната част от българското гражданско общество (колкото и малка или голяма да е тя). Но това може да се промени - бързо и неусетно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. марко василев
    #10

    Драги,Христо!Това беше в интервю по не помня коя телевизия,съжалявам не беше скоро!

  2. christo.tamarin
    #9
  3. марко василев
    #8

    Когато бяха нашите протести преди години влизах в сръбски сайтове и форумите им бяха изпълнени с респектиращи изказвания по наш адрес,/имайки предвид традиционния негативизъм към нас плод на дългогодишната държавна антибългарска пропаганда в Югославия/.Ще цитирам и изказването на бившият румънски патриарх "Българите и румънците са един народ,който говори на два различни езика"!

  4. Драгойчо
    #7

    Няколко практически въпроси и забележки имам. Знам, че читателите във форума всъщност НЕ са толкова склонни да дебатират и искат да чуят и прочетат своето мнение. И ще бъда оплют като "комунист", "гербер", "роб" и всякакви други. Но все пак - 1) Защо в медиите се казва непрекъснато, че "целият румънски народ се е вдигнал"? Протестите включват около 500 хиляди души в Румъния. Което е малко под тези 650 хиляди, които преди само 2 месеца гласуваха за новата, модерна партия там. И изкараха 8% от вота.

  5. BLM
    #6

    Посочените прилики са всъщност основните черти на комунистите независимо от националността им и най-много изключителната наглост.

    Естествено, "напълно идентичните, сякаш съчинени на едно и също място методи за обезсилване на протестите" са методи на комунистическите политически полиции Секуритате (сигурност) и ДС, кичещи се с името сигурност, но за кого?!

    Лумпените от двете страни нямат много различни възможности да заграбят и задържат властта. Пък нали имаха едни и същи учители - тов. Ленин и

  6. анита хегерланд
    #5

    Борбата с корупцията прилича на просветителското дело по време на българския патриархален ред преди Освобождението. Всички искат да се събуди народа, основават партии, пишат манифести, слизат на козлодуйския бряг с клетва и вяра. Какво ни препятства?! Действа се необмислено, няма система, не се обяснява как пречи корупцията в ежедневието. За да не станат жертва, тези поборници трябва да седнат, да обмислят цялостната визия на промените, чрез анализ, а не с девизи и заклеймяване. Трябва ни цялостна концепция - има материал в Интернет.

  7. daskal
    #4

    И още една мно-о-о-го голяма разлика. Румънците са дълбоко вярващ народ. Повечето обикновени румънци се кръстят, когато минават край храм. По времето на диктатора Чаушеску с риск за живота си обикновените хора са си правили тайни църкви - поради нуждата да изповядват своята християнска вяра. В румънските училища има вероучение. Румънските свещеници активно работят за възпитанието на подрастващите и за други благородни обществени каузи - библиотеки, състави, взаимопомощ и пр. А къде сме ние? Къде са нашите духовници в условията на непознати в историята ни духовни криза и упадък? Нашата църква стана приют за всякакви маргинали и доносници на ДС.

  8. Косьо Генчев
    #3

    Извинявам се ... исках да съм написал "популизмът"!

  9. Косьо Генчев
    #2

    Много добър анализ. Тъжна ни майчица, ако двете фракции на БКП - ГЕРБ и БСП, поотделно или заедно след предсрочните избори, успеят да съставят кабинет. Популисмът ги е "друснал" яко и надпреварата в обещанията тече спълна сила. Дано поне част от обществото ни си е направило необходимите поуки!

  10. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Голямата разлика-тук т.нар"Борци с корупцията"до вчера крепяха Боко!Същите уж се борят с корупцията,но не дават Трайчо да го разпитва прокурор!Уж са против съдебната система да е филиал на ДПС и Анкара,но са плътно зад Вашингтон,който настоя ДПС да се регистрира въпреки своята противоконституционност!До вчера подкрепяния от ДСБ и Христо Иванов Бойко се изказа-"в Румъния има корупция,и затова има осъдени за корупция!"-У нас покрив за 5000 лв без хидроизолация се"санира" за 400 000 платени от общината!Радан-25% от обществените поръчки са за ДПС,над25%за ГЕРБ,печелят се от5 НЕконкуриращи се фирми!ИПИ-70%от общинските и40%от държавните пари се ПРАХОСВАТ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.