Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изнася все повече стоки с по-висока добавена стойност

2 коментара
България изнася все повече стоки с по-висока добавена стойност

За трета поредна година горивата не са стока №1 в българския износ. Лидерската позиция през 2017 г. отново е в сектор електроника и електротехника, плътно следван от машиностроителната продукция. Следователно, България изнася все повече продукти с по-висока добавена стойност, става ясно от анализ на Българската стопанска камара (БСК).

Бизнес организацията подчертава, че намаляващата роля на износа на нефтопродукти е положителна промяна. За периода от 2007 г. до 2017 г. общият износ на България нараства почти двойно, докато износът на нефтопродукти намалява с 5% в стойностно изражение и с 6% в количествено, посочва Веселин Илиев от БСК.

Двата основни нефтопродукта в експортната листа на страната са горива и масла.

Според БСК от данните се вижда, че няма права пропорционалност между стойностния обем на износа на горива и средната международна цена. При износа на масла не се наблюдава връзка с цените. До 2014 г. износът на масла например е в минимални обеми.

За този период стокообменът трайно надхвърля по стойност брутния вътрешен продукт (БВП), с изключение на кризисните 2009 и 2010 г.

Съотношението на износа към БВП плавно нараства от около 42% през 2007 г. до 53% през 2017 г.

Въпреки благоприятното развитие на износа ръстът на данък печалба, който фирмите заплащат от операциите си на вътрешния и външния пазар, видимо изостава, смятат от камарата.

Според камарата проблем има и с митата. За периода 2007 до 2017 г. вносът от страни извън ЕС е нараснал с 4%, а събраните мита и такси остават в същите рамки. Както е известно, през този период практически няма промяна в размера на митата.

Съотношението на вноса към БВП бележи обратна на износа тенденция и плавно намалява от около 68% през 2007 г. до 60% през 2017 г.

На този фон по-задълбочено изследване е необходимо, за да се обясни промяната на съотношението между вноса и събраните ДДС и акцизи, смятат от камарата.

Оттам посочват, че събраният ДДС бележи ръст 41%, което e повече от ръста на вноса, но по-малко от ръста на БВП, който е 55%. Акцизите, чиято ставка непрекъснато расте и основата се разширява, също растат по-малко от БВП – с 50%.

"Като цяло, износът се утвърждава като важен двигател на растежа. Колебанията на цените на нефта и горивата не влияят съществено върху общия обем на износа, тъй като България изнася все повече продукти с по-висока добавена стойност", обобщава Веселин Илиев. Според него няма логично обяснение защо събираемостта на митата изостава драстично от вноса, както и защо събираемостта на ДДС и акцизи изостава от ръста на БВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Това са много радостни новини !

  2. Хитър Петър
    #1

    Поредната пропагандна нищо-не-казваща статия. Икономиката уж расте, едни продукти се изнасят, ама не им се плащат данъците...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.