Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не очаква бежански проблем от Турция

С 30% е намалял потокът от нелегални мигранти към България през последната година

2 коментара
Румяна Бъчваров, сн. БГНЕС

България не очаква бежански проблем от Турция, дори ако Анкара се откаже от споразумението с Европейския съюз за регулиране на мигрантския поток. Споразумението между България и Турция за реадмисия на бежанците е документ, извън условията на общата декларация между ЕС и Турция, каза вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова в сряда пред БНР.

"Внимателно следих изявлението (на Ердоган – бел.ред.). Турция поставя условие, че ако нейното изискване за визовата либерализация не бъде прието, ще има суспендиране на документи, европейски, но без да се пояснява дали става въпрос и за двустранните споразумения. Съдейки по изключително конструктивния диалог, който сме имали в последно време с турската страна, надявам се това да не се случи", коментира тя.

В новото турско правителство не е сменен министърът на външните работи, което е знак за продължаване на политиката, подчерта Бъчварова.

"Не бих казала, че има преки рискове, но следим ситуацията и имаме готовност да променим организацията, която имаме по охрана на нашата граница. Да не забравяме, че изграждането на защитното съоръжение е към своя край, а то само по себе си е една изключително добра защита", смята тя.

Бъчварова припомни, че българската граница се охранява съвместно с армията. Предстои да бъдат и постоянно назначени служители на Гранична полиция, което ще доведе до намаляване броя на командированите служители на МВР, допълни министърът.

Като цяло общият брой на установените нелегални мигранти е с около почти 30% по-нисък, отколкото беше миналата година.

Бъчварова коментира, че евакуацията на бежанския лагер Идомени в Гърция е резултат от политиката на страната да не оставя на едно място големи групи мигранти. На практика Балканският маршрут е затворен към този момент, но процесът може да се обърне, а хората търсят път към Европа през най-уязвимите точки на защита на външните ѝ граници, допълни министърът.

Бъчварова очаква промените в Закона за МВР, по който възникнаха разногласия с бившия вътрешен министър и настоящ председател на парламентарната комисия по вътрешни работи Цветан Цветанов, да влезе на първо четене в зала идната седмица. Подкрепа за предложенията на Бъчварова даде премиерът Бойко Борисов, но с любимата си препоръка Бъчварова и Цветанов да се разберат.

"Ако се гласува при първото разглеждане, след това започват дебати, предложения между първо и второ четене. Става въпрос за закон, възможно е да има добри предложения в него. Готова съм да обсъждам всяко едно от тях в името на това да създадем условия за по-добра организация на работата в МВР, за повече законови възможности за работа на ГДБОП... Няма да се откажа от това да довършим реформата по начина, по който се уреждат трудовите правоотношения на служителите в МВР, за да можем да подредим и структурно министерството", каза тя.

Бъчварова освен това смята, че оспорваният антикорупционен закон, внесен от вицепремиера Меглена Кунева, е "необходим и трябва да бъде гласуван". Първият проект бе бламиран от парламента миналата година и сега е подготвен редактиран вариант, който обаче не успя да намери подкрепа в антикорупционната комисия на НС. Патриотичният фронт (ПФ) не е съгласен с голяма част от предложенията и съпредседателят му Валери Симеонов каза, че няма да правят сделка.

Бъчварова каза, че в останалата вече тройна управляваща коалиция ПФ е най-големият партньор на ГЕРБ заради разделението в Реформаторския блок.

В момента това е така, защото това е най-голямата група, която ни е партньор, каза Бъчварова в отговор на въпрос дали Патриотичният фронт се е превърнал в най-важния коалиционен партньор на ГЕРБ.

"Все пак има една група от Реформаторския блок, за която ни е трудно да кажем дали още е в коалицията или не е – според тях не е, но не е излязла от групата", коментира Бъчварова.

"Когато съставихме това правителство и това мнозинство, имаше общо разбиране, че заради широкия формат на тази коалиция всеки партия може да гласува в рамките на своето политическо виждане. Същото се отнася и за депутатите на останалите парламентарни групи. Това е нормалната среда на парламентаризма – да се подкрепят предложенията по същество, когато имат основание", завърши тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #2

    Днес-НЕ,а за следващите дни и месеци ????

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Нещо не излиза сметката: Държавна агенция за бежанците СПРАВКА ЗА ПЕРИОДА МЕС. ЯНУАРИ – АПРИЛ 2016 г. Брой лица потърсили закрила -5305 лица Предоставен статут на бежанец -198 лица Предоставен хуманитарен статут - 142 лица Отказ за предоставяне на статут на бежанец - 137 лица Колко от тях СМЕ "ИЗПРАТИЛИ" ПРЕЗ СЕВЕРО-ЗАПАДНАТА ГРАНИЦА?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.