Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не вижда преки рискове от Македония и настоява за политически изход от кризата

Бойко Борисов влезе в ролята на медиатор между политиците в югоизточната ни съседка

6 коментара
Бойко Борисов, сн. БГНЕС

Българските институции успокоиха, че засега не съществуват непосредствени рискове за България от ситуацията в Македония, но призоваха да се намери политически изход от нея, да се спрат провокациите и да се гарантира демокрацията и правовия ред.

От МВР уточниха, че са предвидени и допълнителни мерки за реакция, които да бъдат приложени при необходимост.

Ситуацията е бил обсъдена на работна среща между шефовете на специалните служби, представители на МВР, военното и външното министерство.

В четвъртък протестиращи нахлуха в сградата на парламента в Скопие и биха депутати, след като за пръв път в историята на страната бе избран етнически албанец за председател на Народното събрание.

Българският парламент призова за въздържане от провокации

В петък българските депутати приеха обща декларация, с която осъдиха насилието в Македония.
"Като парламентаристи смятаме, че агресията срещу нашите колеги е недопустимо посегателство върху институцията парламент и върху демокрацията. Насилието не може да бъде средство за разрешаване на политически спорове. Надяваме се, че президентът на Македония и водещите политически сили ще предприемат действия за успокояване на напрежението и връщането в полето на политиката“, се посочва в декларацията.

Според българските депутати разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната.

"Призоваваме към мъдрост и въздържане към всякакви провокации, които могат да ескалират до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона", се посочва в декларацията.

Българският парламент изразява подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония.

Освен това поема ангажимент по време на предстоящото председателство на ЕС България да работи за ускоряване на процеса на присъединяването на държавите от Западните Балкани към ЕС, за да се гарантира мира в цяла Югоизточна Европа.

Радев ще настоява ЕС да се ангажира повече с Македония

Президентът Румен Радев от своя страна изрази "дълбоко безпокойство от създаденото напрежение" в Македония. Tой заяви, че ще настоява ЕС да се ангажира повече с Македония и призова всички македонски партии да уважават демократичния процес и да проведат диалог.

"Към момента за България няма заплахи и рискове, но ако така продължава, в никакъв случай това, което става в Република Македония няма да допринася за стабилност. Напротив ще става все по-рисково и то все по-близо до нас. Така че в рамките на ЕС и НАТО трябва да се търси решение“, каза Радев.
Той посочи, че е недопустимо парламентът да се превръща в бойна арена и партиите в Македония трябва да намеря решение на ситуацията.

"Надявам се политиците в Република Македония да са си извлекли поуки и да сменят формулата на противопоставяне. Това не е решение“, заяви Радев.

"Македонските лидери да намерят политически изход"

В същото време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в парламента, че е жизненоважно Македония да запази целостта си и да продължи по пътя на евроатлантическата интеграция.

"Снощи разговарях по негово искане с президента на Македония. Груевски се обади, както и Зоран Заев - шефът на македонските социалисти. С него съм по-добър приятел, между другото, нищо че е от друго политическо семейство. Като всички и аз съм разтревожен от това, което се случва в Македония и много внимателно, без никаква намеса във вътрешните им работи ги призовах всичките да намерят политически изход от тази криза", каза Борисов.

Той припомни, че тази криза тлее години наред. Според него емоционалните чувства на партиите трябва да останат на второ място.

"Виждате вече омразата е голяма. Надявам се да се намери политически изход. Не е хубаво на границите си да имаме такава нестабилност", каза още Борисов.

Външният министър Ради Найденов от своя страна посочи, че България не приема насилието под всяка форма като начин за решаване на проблемите.

"Надяваме се, че моментното овладяване на ситуацията ще допринесе за възстановяване на върховенството на закона и нормализиране на работата на парламента", отбелязва Найденов.

Призоваваме всички партии, граждански сдружения и институции да отговорят с действия в съответствие с нормите на демокрацията на консенсусната цел на обществото в Република Македония за европейска и евроатлантическа интеграция, се казва още в изявлението на външния министър.

Валери Симеонов препоръчва да няма резки движения

Коалиционните партньори в бъдещото правителство "Обединените патриоти" коментираха, че потушаването на напрежението в друга държава не е работа на България и се обявиха за запазване на териториална цялост на Македония.

Съпредседателят на ПГ на Обединените патриоти Валери Симеонов предупреди, че трябва да бъдем много внимателни и да преценяваме всеки свой дипломатически ход.

Но във всеки случай не резки движения, посочи той.

Симеонов смята, че решаването на парламентарния проблем там, е работа на македонската държава. Според него става въпрос за противопоставяне на политическа основа, което прераства в етническо.

По думите на националиста у нас ситуацията е коренно различна и няма опасност да се повтори македонският вариант.

Защото етносите в голяма степен са приобщени,има нормален диалог, обясни съпредседателят на ПГ на Обединените патриоти.

"Позицията на България трябва да е ясна и категорична - България е гарантът за териториалната цялост и независимостта на Република Македония", заяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.

"Позицията на България трябва да е ясна на всички балкански страни, които може би в момента си правят някакви сметки. България твърдо, ясно и категорично е за запазване на териториалната цялост на Македония. Вътрешните проблеми в Македония трябва да се решават според законите", подчерта Каракачанов.

БСП: Процесите в Македония засягат нашата сигурност

"Разтревожени сме от събитията в съседна Македония, там отдавна текат процеси, които сигурно няма да приключат днес, те засягат големия въпрос за националната сигурност на България", коментира председателят на БСП Корнелия Нинова.

По думите ѝ този въпрос не е партиен, това е въпросът за България.

"Не може да го изразяваме във Фейсбук или Туитър, най-малко пък ние, лидерите на партиите", посочи Нинова.

Тук в българския парламент е мястото, където трябва да изготвим обща национално отговорна позиция в защита на националния интерес на България и всички заедно да я отстояваме, добави тя.

Нинова отбеляза, че всички политически сили са декларирали готовност за национално съгласие, когато става въпрос за България. Да видим сега дали тези думи могат да преминат в действия и да поставим на първо място и над себе си Отечеството, призова тя.

Корнелия Нинова посочи, че по парламентарния правилник няма как сега да предложи нова точка в дневния ред, но изрази надежда да се намерят разум и отговорност, както и процедурният начин да бъде приета обща позиция за Македония да стане факт.

Призоваваме към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които биха могат да ескалират политическата криза до междуетнически конфликт, се казва още в проекта на декларация, предложен от БСП.

В него се изразява подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония, както и готовност в рамките на предстоящото си председателство на Съвета на ЕС България да работи за ускоряване на присъединяването на държавите от Западните Балкани към ЕС с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа.

ДПС очаква разум и от македонските, и от българските политици

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ призова институциите и политиците в Македония към разум и демократично решаване на проблемите, а "българските политици - към два пъти повече разум и отговорност за бъдещето".

Според ДПС Народното събрание трябва да приеме обща позиция на Република България по въпроса.

ДПС със загриженост и безпокойство следи събитията в Македония, заяви Карадайъ. Според него случващото се там е логично следствие от процесите, които текат в Македония, но и в други държави в региона.

"ДПС винаги е подчертавало, че крайният национализъм, който разделя гражданите по етнически и религиозен признак, е опасен за всяка държава, а на Балканите е взривоопасен. Профилът на тези, които създават безредици и етническо противопоставяне в Македония е същият като крайните националисти в България", заяви Карадайъ.

ДПС смята, че толерирането и включването във властта на крайните националисти е опасно, защото рано или късно торпилира етническия мир.

Българският етнически модел, доктрина на Ахмед Доган, отстояван от ДПС при всички обстоятелства през последните десетилетия, е в основата на етническия мир в България, смята Карадайъ. Според него този модел обаче изисква усилията не само на една партия и една етническа група, а на всички партии и на всички етноси. Това е поуката за нас от събитията в съседна Македония, допълни Карадайъ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #6

    Македония трябва да се освободи от сръбската и руска намеса във вътрешните ѝ работи.Македонските политици,които са зависими от тези две външни сили,трябва или да отстъпят властта на други такива,които не са подвластни на Русия и Сърбия,или да забравят за своя слугинаж,каквото и да им струва това,в името на стабилността в държавата и региона.

  2. [email protected]
    #5

    Предполагам,много ви е гадно че македонския президент и лидерите на партиите им,не са се обърнали за помощ към Р@дев,Р@дан,или Х.Ив@нов.Те като "видни" демократи,щяха да дадат някой ценен съвет на македонците. :)))))))))))))))

  3. Nikola Nikolov
    #4

    И как ще вижда заплаха откъм Македония?! Ако я видят, ще трябва да се изправят срещу кукловодите си путлеристи!!!! /Прочетете прекрасният анализ на г-н Александър Йорданов във "Фактор"!/

  4. lubobansko12
    #3

    На България и предстоят критични решения за съдбата на държавата Македония и най-вече са съдбата на македонските ни братя. Ако имахме прилична сухопътна армия/чук/ щеше да сме решаващият фактори да забием пирона/. Но ние имаме 2 бр. раздрънкани МИГ29 и върховния главнокомандуващ ще кара единия от тях. Затова, ще гледаме умно, когато руско-сръбско-гръцката антанта ще разчлени Македония и ще я изгълта. А албанците ще вземат своето. Те са демографските победители на Балканите.

  5. edin.drug
    #2

    Айде стига с тоя Сорос бе, мишок! Русия, Русия ви е на вас пътеводна звезда! Тези, които се бунтуват са социалдемократи, а се бунтуват срещу консерватори (ВМРО). Само че в Македория "патреотите" са про-руски, а социалдемократите са проевропейски. Затова там сте с "десните". Ех, що не вземете да си отидете в родната Раша и да ни оставите да си живеем тук с "гадния Сорос".

  6. Днес Сорос и Соросодите разпокъсват Македония, утре-България! В САЩ тече разследване срещу Сорос и посланика на САЩ в МАкедония, за недопустима намеса във вътрешните работи на Македония и фаворизиране на про-албанските социалисти там!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.